Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sievišķība pret feminismu

Valija Beluza

2020. gada 30. oktobris 00:00

21
Sievišķība pret feminismu

Visiem cilvēkiem jebkurā attīstības formā ir vīrišķā un sievišķā enerģija un īpašības. Taču par tradicionālajām uzskatītās dzimumu lomas un izpausmes 21.gadsimtā transformējas. Rietumu pasaulē dāmas kļūst arvien varošākas, bet daudzi kungi, atvainojiet, degradējas.  
Demonstrējot muskuļus tiešā un pārnestā nozīmē, sieviete sevi apliecina kā svarcēlāja, boksere, kultūriste, kravas automašīnas vadītāja, policiste, armijniece utt. Vārds “karasieva” griež ausīs, vai ne?  
Tā sauktā vājā dzimuma pārstāves aktīvi ceļo, pievēršas garīgai izaugsmei, iegūst augstāko izglītību, ieņem vadošus amatus uzņēmumā, baznīcā un valstī, jo nebaidās no atbildības un izaicinājumiem. Bet puiši neraujas studēt vīrišķīgās jomas, viņus diez ko nevilina profesijas, kas saistītas ar fizisku piepūli.  
Sievišķās un vīrišķās enerģijas disbalanss ielaužas mākslā un augstās modes lauciņā. Uz “mēles” vīri defilē kleitās, zeķbiksēs un augstpapēžu kurpēs. Liepājas teātra izrādes “Dēmons” varoņi uz skatuves parādās “augstpapēdenēs”. Varbūt tā vīru atriebe par to, ka meitenes “piesavinās” viņu garderobi, pat armijas tipa zābakus un apakšveļu?   
Nevīrišķība iezogas arī ģimenēs. Pārspīlēju? Bet vai jaunie vīrieši nav tie, kuri rosina iemīļoto dzīvot nereģistrētās attiecībās? Vai nestabilie papucīši pie pirmajām nopietnajām grūtībām nebēg no kredītsaistībām un alimentiem? Ļodzīgā civillaulībā sieviete nereti grožus ņem savās rokās un attiecību fiasko gadījumā viena audzina bērnus.

Varavīksnes ēnā  
Pastāvīga ir tikai mainība, secinājis franču dzejnieks Fransuā Vijons. Mainās arī cilvēce. Bet kurp tā dodas? Vai atgriezīsies matriarhāts - laikmets, kad pirmatnējās kopienas iekārtā radniecību ģintī noteica pēc mātes līnijas un sievietei bija vadošā loma saimnieciskajā un sabiedriskajā dzīvē?
Iespējams, jēdzienu “sievišķība” un “vīrišķība” robežas Eiropā izpludinājis ne tikai feminisma uzvaras gājiens. Kā karsts kartupelis tiek viļāts “genderisms”, bet Zviedrijas valsts politika jau vērsta uz bērnu dzimumneitrālu audzināšanu. Baznīca un tradicionālo vērtību aizstāvji bažījas, ka zem prasības legalizēt nelaulāto dzīvesbiedru civiltiesiskās attiecības slēpjas LGBT karogs. Savukārt sazvērestības teoriju piekritēji domā, ka bezdzimuma sabiedrība tiek veidota, lai samazinātu planētas iedzīvotāju skaitu.
Vai netradicionāla seksuālā orientācija ir dabas spēlēšanās ar testosterona un progesterona hormoniem vai arī izvirtība? Šo rēbusu atstāsim profesionāļu ziņā. Iespējams, vēlmei ielīst pretējā dzimuma ādā ir citi iemesli. Piemēram, Amerikas Psiholoģiskā asociācija (APA) pieļauj asociatīvu vai potenciālu cēloņsakarību starp viendzimuma pievilināšanu un agrīnu seksuālu vardarbību. Tāpat transpersonu identitātes attīstība varot būt saistīta ar vecāku psihopatoloģiju un bērnu negatīvo ģimenes pieredzi.

Līdzsvaram ģimenē un pasaulē  
Veiksmes treneris Aldis Ķeviņš ir vienisprātis -  pie vainas ir bezdzimuma audzināšana: “Cilvēkiem ir paredzēts dzīvot pāros, un katram dzimumam ir sava īpaša loma šajā dzīves mistērijā. Tikpat skaisti un harmoniski kā elpai ar izelpu, kā kalnam ar ieleju, kā dienai ar nakti, vīrietim ar sievieti ir paredzēts būt līdzās. Taču katram ir sava pasaule, sava būtība, savi uzdevumi, kas savijas brīnumainā rakstā. Ne jau tam vien, lai laistu pasaulē pēcnācējus.”
Zēniem, lai izveidotos par pilnvērtīgiem vīriešiem, ir jābūt savai vīrišķības skolai. Viņiem ir citi uzdevumi, tāpēc vajadzīga pilnīgi cita pieeja. Vīrieti krāšņu dara arī viņa gribasspēks. “Sieviete, vai tavs mīļotais spēj pieņemt lēmumu, piemēram, atmest kaitīgu ieradumu? Ja spēj, tu esi  izvilkusi lielāko laimestu dzīves loterijā,” tiešs ir A.Ķeviņš.
Ja sieviete neapzinās savu patieso spēku, kas ir pavisam citāds nekā vīrietim, viņai rodas maldīga vēlēšanās ieņemt vīrietim līdzvērtīgu stāvokli. Darot vīriešu darbus, valkājot vīriešu drēbes, sieviete zaudē savu sievišķo enerģiju, un pasaulē zūd līdzsvars.
Tāpēc meitenei jau no bērnības vajadzētu apgūt sievietes skaisto un bagāto pasauli, iemācīties būt nevis vīrieša sāncensei, bet Karalienei blakus savam Karalim. Tā ir vērtība, kas jānodod no paaudzes paaudzei, lai ģimenēs valdītu harmonija, lai katra meitene kļūtu laimīga sieviete.
Kas notiek, ja sieviete paliek bez šīm svarīgajām zināšanām? Viņa jūtas nenovērtēta, nospiesta - nelaimīga. Tad arī rodas vēlēšanās kļūt “brīvai un neatkarīgai”, darīt visu iespējamo un neiespējamo, lai pārspētu vīrieti, kurš tādā situācijā jūtas lieks, nevajadzīgs.
Piemēram, Vācijā aptuveni 90 procenti sieviešu, gribot līdzināties vīriešiem, viņu varēšanai, staigā tikai biksēs. Rezultāts - sieviešu kaites. Vīrišķīga sieviete nav tik iekārojama, viņa pārstāj būt vērtība, kas ļoti nepieciešama ne tikai stiprajam dzimumam, bet arī visas pasaules harmonijai.

Atpakaļ pie saknēm
Izveidojis no Ādama ribas Ievu, Dievs norāda: šī būs tavs palīgs, atbalsts visās lietās, bet manā priekšā jūs abi esat līdzvērtīgi, vēsta grāmatu grāmata Bībele. Radītājs pirmcilvēkiem pavēlēja vairoties un iedibināja vīra un sievas amatu, piekodinot: ja neievērosiet šo kārtību, rēķinieties ar sekām. Un grēka sekas izpaužas jo koši.
Ateisma pamatā ir uzskats, ka piedzimstam nejaušības rezultātā, dzīve ir nejaušību virkne un nomirstot viss beidzas, tāpēc vajag tikai baudīt: ēst, dzert un priecāties.
„Vēda” tulkojumā no sanskrita nozīmē - no Dieva nākušas svētās zināšanas, kas ir tikpat senas kā Visums. Pēc vēdiskās psiholoģijas cilvēks dzīvo ļoti daudzas dzīves: dvēsele pārmiesojas aizvien jaunā ķermenī saskaņā ar rīcību iepriekšējā dzīvē pēc karmas likuma. Nepareizas darbības šajā inkarnācijā sabojā daudzas nākamās – var nākties iemiesoties dzīvnieka ķermenī vai piedzimt ļoti sliktos apstākļos, kur valda bads un vardarbība.
Vēdisma praktizētāji uzskata: īstā sievišķība mūsu laikmetā pakāpeniski zūd, sabiedrībā daudz mazāk izpaužas sieviešu dabiskās īpašības un visas sieviešu slimības ceļas no emancipācijas* - sievietes patiesās dabas nesapratnes. Izvēloties dzīvot kā vīrietis, viņa  pamazām grauj sevi un grauj savu vīru kā vīrieti. Tam ir vistiešākā saikne.
“Katras sievietes pamatuzdevums ir piepildīt sevi ar sievišķību, realizēt sevī trīs sievišķības aspektus: Lakšmi - laime, radošums, labklājība; Sarasvati – viedums, elastība, zināšanas, noslēpumainība, māksla, mūzika, runāšana - patīkama balss, asprātība; Durga – enerģija un aizsardzība,” skaidro portāls “Veda.lv”.
Nu ko, Ievas māsas, sākam ar sevi? Varbūt izmēģinām stilistu ieteikto “brunču terapiju”: trīs nedēļas diendienā nēsājot kleitas un svārkus, vēlams garus, lieliski izdodoties restartēt un sargāt sievišķo enerģiju.
Uzziņai
◆ LGBT vai GLBT - akronīms apzīmē lesbietes, gejus, biseksuāļus un transpersonas.
◆ Feminisms - pārliecība, ka abiem dzimumiem pienākas vienādas politiskās, sociālās, seksuālās, intelektuālās un ekonomiskās tiesības.
◆ Emancipācija - atsvabināšanās no pakļautības, atkarības vai aizbildniecības.
◆ “Genderisma” kustība ir cēlusies no postmodernā feminisma (90.gadi), kas deklarē, ka cilvēka dzimums tiek konstruēts ar valodas un sociālo lomu palīdzību, un tas ne vienmēr sakrīt ar bioloģisko dzimumu. Tātad dzimumu nosaka nevis dzimumorgāni un hromosomu komplekts, bet gan sociālās lomas un paša cilvēka vēlmes.
◆ Transseksuālisms ir parādība, kad indivīds izjūt psiholoģisku neapmierinātību ar savu dzimumu un sevi atveido pretējā dzimtē.