Dzirkstele.lv ARHĪVS

Stāķu bibliotēkā - izšūtas gleznas

Stāķu bibliotēkā -  izšūtas gleznas

Stāķu bibliotēkā līdz 20.novembrim ir skatāma mākslinieces Vinetas Meisteres izstāde “Diedziņš pie diedziņa”. Ikviens interesents var aplūkot divpadsmit krustdūrienā izšūtas gleznas. Vairums no tām, kā atzīst pati māksliniece, pirmajā mirklī izskatās kā fotogrāfijas.

Mēnešiem pie viena darba
V.Meistere uzsver, ka izstādes darbi nav vienas vasaras piedzīvojums, bet gan tapuši trīspadsmit gadu laikā. “Visas gleznas ir izšūtas krustdūrienos. Kopā es uz izstādi varēju atvest pat vairāk nekā piecdesmit darbus. Tie visi top manā dzīvesvietā Cesvainē, kur ir izveidots salons. Tas ir atvērts tūristiem. Esmu ļoti priecīga, ka varu iepazīstināt ar šiem darbiem arī interesentus Gulbenes novadā,” stāsta māksliniece.
Pie vienas gleznas tiek strādāts vairākus mēnešus. Māksliniece atklāj, ka vienlaikus notiek darbs pat pie septiņām līdz desmit gleznām, jo šajā procesā ļoti būtiski ir laikapstākļi un apgaismojums. “Daudz darbi ir izšūti uz melna auduma, tad es skatos, vai diena ir saulaina, jo tikai tādā es varu strādāt ar melno audumu. Tad, kad ir apmākusies diena, darbus veicu uz gaišajiem audumiem.”
Deviņi mēneši un 131 196 krustdūrieni – šie ir skaitļi vienai no visilgāk tapušajām gleznām.

Pacietība trīspadsmit gadu garumā
Darbos ir dažādas tematikas - gan ziedi, gan dzīvnieki, gan cilvēku portreti. Lielais impulss darboties šādā tehnikā radās pēc vienas žurnāla “Ieva” vasaras nometnes. “Atgriežoties mājās, toreiz es sapratu, ka gribu darboties ar rokdarbiem un tieši pie krustdūriena metodes. Apguvu gan smalkos audumus, gan to, ka izšūšanai ir speciālas adatas, kas arī dalās pēc izmēriem. Tas kļuva man tik ļoti interesanti, ka sāku to apgūt,” stāsta V.Meistere.
Šodien izšūšana ir V.Meisteres ikdienas darbs. “Es ceļos un arī dodos gulēt ar domām par krustdūrieniem. Strādāju, lai pēc manis paliktu šis kultūrmantojums.”
Izšūšanā par pamatu darbiem var lietot dažādas shēmas. Māksliniece stāsta, ka, tieši tāpat kā dzīvē viss mainās, arī šajā jomā piedāvājumā ienākot pat ļoti sarežģītas un mūsdienīgas izšūšanas shēmas. “Šodien var izšūt arī attēlus 3D stilā, kur izskatīsies, ka putniņš sēž uz priekšējā zariņa, nevis kaut kur aizmugurē. Ir jābūt ļoti lielai pacietībai, lai šādus darbus veidotu,” saka māksliniece.