“Pakalniešu” sieri - jaunās telpās
“Pakalniešu” saimniecei Inetai Dambrovai ir izdevies realizēt sapni par siera māju, kura iekārtota vecajā kūts ēkā. Viņa labprāt “Dzirkstelei” rāda un stāsta, kādi tagad ir apstākļi un kā notiek siera ražošana jaunajā siera mājā.
Ietekmē COVID-19
SIA “Pakalnieši” ir mājas sieru ražotne Stradu pagastā, kurā top siers ar 25 veidu piedevām, siera bumbiņas un citi piena produkti. I.Dambrova stāsta, ka tagad jaunās telpas dod iespēju palielināt ražošanas apjomu, kā arī ir ērtākas darbiniekiem un, protams, ļauj uzņemt ciemos siera mīļotājus visos gadalaikos un laika apstākļos. SIA “Pakalnieši” ar “Satekas” atbalstu ir realizējusi projektu “Mājas sieru ražošanas telpu paplašināšana”.
“Kopumā veiksmīgi esam realizējuši četrus “Leader” projektus,” uzsver I.Dambrova. Pēdējā realizētā projekta mērķis ir produkcijas apjoma palielināšana, jaunu produktu attīstīšana, ražošanas telpu izbūve, ierīkojot degustācijas telpas apmeklētājiem, kā arī kvalitatīvu darba apstākļu radīšana. Ražotne ir paplašinājusies turpat “Pakalniešu” sētā - gandrīz 100 gadus senā saimniecības ēkā, kurā kolhoza laikā tika turētas govis. Tagad šī ēka piedzīvojusi iespaidīgas pārvērtības.
“Siera māja tapa divu gadu laikā. Šie gadi bija saspringti, un tagad no tā visa ir nedaudz atslābums. No produkcijas jaunums mums ir jogurts, kas parādījies apritē pavasarī. Jogurts tiek gatavots bez konservantiem, ar ogām. Un vēl viens jaunums ir marinētais siers, kuru drīzumā varēs baudīt pircēji,” stāsta I.Dambrova.
SIA “Pakalnieši” savu produkciju ražo tādos apjomos, cik liels ir pieprasījums. “Pienu joprojām ņemam no saimniecības Rugājos tik, cik nepieciešams,” saka I.Dambrova.
Siera māja durvis ver vaļā arī apmeklētājiem. “Visu laiku esam nodarbojušies ar tūrismu. Arī vecajā siera mājā bija tam pieprasījums – cilvēki vēlas redzēt, kā notiek process. Arī tagad neatsakām, ja kādam ir interese,” stāsta I.Dambrova.
Aptuveni divu stundu garās ekskursijas laikā viņa piedāvā ielūkoties siera ražošanas procesā, nogaršot populārākos siera veidus un uzzināt visu par mājražotāju dzīvi. Ekskursijas laikā ir iespēja iegādāties produktus tieši no saimnieces rokām. I.Dambrova “Dzirkstelei” rāda arī zāli, kurā notiek siera degustācija. Zāle ir iespaidīga un gaumīgi iekārtota.
“Pakalniešu” saimniece gan uzsver, ka ļoti izjūt COVID-19 krīzes sekas. “Daudzas grupas tagad ir atteikušās. Viss šobrīd stāv mierā. Septembrī likās, ka viss iet labi, un septembris bija ražīgs, bet tagad atkal nekā,” rūgtumu pauž I.Dambrova.
Tas pats attiecoties arī uz siera pārdošanu tirdziņos. “Lielie tirgi ir atcelti. Labi, ka mūsu produkciju var iegādāties internetveikalā un ir arī sadarbības veikali,” saka I.Dambrova.
Saistības uz pieciem gadiem
I.Dambrova piemin savas jaukās darbinieces, kuras piedalās siera ražošanas procesā. “Bez viņām esmu “maza un melna”. Paldies arī manai ģimenei par atbalstu un kopīgo darbošanos!” uzsver I.Dambrova.
Viņa arī stāsta, ka, realizējot šo projektu, ir jāuzņemas saistības uz pieciem gadiem. “Jādarbojas šajā pašā jomā un jābūt vēl 10 procentu pieaugumam pie apgrozījuma,” skaidro I.Dambrova.
Viņa atzīst, ka pašā sākumā, kad uzsākusi darbu kā mājražotāja, nevarējusi pat iedomāties, ka viss tā aizies. Šo gadu laikā uzņēmums ir tikai attīstījies. “Līkne iet uz augšu. Kā būs tālāk, kas to lai zina,” saka “Pakalniešu” saimniece.
“Pakalniešu” sieri ir iecienīti un zināmi ne tikai Gulbenē, bet arī Balvos, Madonā, Alūksnē, Cēsīs, Valmierā. “Tāpēc var dzīvot, ka tevi mīl un atbalsta, un visiem garšo. Arī Gulbenē tirdzniecība sokas un vietējie mūs zina,” saka I.Dambrova.
Šo gadu laikā viņa novērojusi, ka katram pircējam ir sava gaume. Gulbenē vairāk iecienīts ir ķimeņu siers, savukārt siers ar valriekstiem, mandelēm, zemesriekstiem vairāk patīk rīdziniekiem, cēsniekiem, valmieriešiem. Rēzeknē ēd pārsvarā tikai balto sieru bez piedevām.
I.Dambrova atzīst, ka konkurence ir, arī novadā. Viņasprāt, konkurence ir laba lieta, jo neļauj nevienam atslābt.
Viņa uzsver, ka “Pakalniešu” sieri ir dabīgi produkti, kas ražoti bez konservantiem un ir simtprocentīgs roku darbs. Siera recepte ģimenē ir nodota no paaudzes paaudzē.
Par “Pakalniešiem”
“Pakalniešu” pirmsākumi siera ražošanā meklējami 2009.gadā, kad uzsākta saimnieciskā darbība piena pārstrādē. 2012.gadā tika nodibināts uzņēmums SIA “Pakalnieši”. Siera pieprasījums nepārtraukti palielinās ar katru gadu, regulāri tiek braukts uz vietējiem tirdziņiem. Šo gadu laikā, kopš “Pakalnieši” kļuvuši par oficiāliem mājražotājiem, produkciju iecienījuši Gulbenes, Alūksnes, Madonas, arī Valmiermuižas tirdziņu apmeklētāji. Pieprasījums aug arī Rīgā un Pierīgā, kur reizi mēnesī “Pakalnieši” savu preci piedāvā konkrētās vietās.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"