Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ir klimata rīcības plāns 10 un 30 gadiem uz priekšu

Diāna Odumiņa

2020. gada 3. novembris 00:00

246
Ir klimata rīcības plāns 10 un 30 gadiem uz priekšu

Gadā vidēji ir jāatjauno divas daudzdzīvokļu mājas – tas ir Gulbenes novada pašvaldības mērķis, par ko liecina ieraksts novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānā līdz 2030.gadam. Šis dokuments ir publiski pieejams. Vietējie deputāti par šo plānu ir nobalsojuši novada domes 24.septembra sēdē.
Gulbenes novadā ir daudz nesiltinātu daudzdzīvokļu ēku, kurām nepieciešams veikt atjaunošanu un siltināšanu, lai to izmantošana būtu ilgtspējīga.
Paredzams, ka mērķtiecīga, pakāpeniska visu daudzdzīvokļu māju atjaunošana novadā turpināsies līdz 2050.gadam, šajā procesā iesaistoties namu apsaimniekotājiem. Runa ir par 56 daudzdzīvokļu ēkām, “neizslēdzot iespēju būvēt jaunas daudzdzīvokļu ēkas (četras daudzdzīvokļu ēkas)”.

Uz kafiju ar energopārvaldnieku!
Dokumentā norādīts: “Novadā liela daļa no dzīvojamām ēkām ir daudzdzīvokļu sērijveida ēkas, kuru tehniskais stāvoklis pasliktinās un ekspluatācijas termiņš tuvojas beigām, un tās ir nepieciešams atjaunot. Pētījumi rāda, ka daudzdzīvokļu ēkām Latvijā ir nepieciešama visaptveroša atjaunošana. Šobrīd ir atjaunotas piecas ēkas Gulbenes novadā.”
Pašvaldība ir gatava sadarbībā ar namu apsaimniekotājiem, energoefektivitātes pakalpojuma sniedzējiem, kā arī finanšu institūcijām meklēt risinājumus daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai un enerģijas patēriņa samazinājumu visā novadā. Latvijā ir vairākas pašvaldības (Ādaži, Bauska, Tukums, Jūrmala), kas mērķtiecīgi ir jau šobrīd uzņēmušās galveno lomu sadarbības veicināšanā un ieinteresēto pušu apvienošanā.
Gulbenes novada pašvaldības kampaņā tiks izskatīti un iekļauti arī pasākumi privātmāju īpašnieku atbalstam, tajā skaitā atbalsts energoaudita izstrādei un/vai “kafija ar energopārvaldnieku”, kura laikā energopārvaldnieks palīdz iedzīvotājiem ar padomiem, kā samazināt siltumenerģijas un elektroenerģijas patēriņu privātmājās. Pašvaldībā ir divi energopārvaldnieki - Krišjānis Upāns un Emīls Kārlis Ziediņš.  

Siltumu tērējam vai uzskaitām vairāk?
Gulbenes novadā ir septiņas centralizētās siltumapgādes sistēmas, pie kurām kopumā ir pieslēgti 188 privātie patērētāji un 54 pašvaldības ēkas. Kopējais enerģijas patēriņš mājokļu sektorā kopš 2015.gada ir palielinājies par 20 procentiem.  Pieaugums 2017. un 2018.gadā ir saistāms ar siltumenerģijas patēriņa uzskaiti Lizumā, kas iepriekšējos gados netika veikta. Pārmaiņas notikušas pēc koģenerācijas stacijas darbības uzsākšanas Lizuma ciemā, kas nelielu daļu no saražotās siltumenerģijas nodod iedzīvotājiem Lizuma ciemā.
Lielākie enerģijas ražotāji ir šķeldas koģenerācijas stacija Gulbenes pilsētā, Miera ielā 17 un šķeldas koģenerācijas stacija Lizuma pagastā.
Kopējais enerģijas patēriņš 87 pašvaldības ēkās 2018.gadā 79 procentu apmērā bija siltumenerģija, bet 21 procenta apmērā - elektroenerģija. Visaugstākie patēriņi 2018.gadā bija: mākslas skolā O.Kalpaka ielā 70a  (277 kilovatstundas uz kvadrātmetru), muzejā Pils ielā 3 (266 kilovatstundas uz kvadrātmetru) un ēkā Dzirnavu ielā 7a (237 kilovatstundas uz kvadrātmetru). No 49 pašvaldības ēkām šobrīd minimālo pieļaujamo energoefektivitātes rādītāju apkurei, kas ir 110 kilovatstundas uz kvadrātmetru gadā, pārsniedz 24 ēkas. Gulbenes pilsētā ir 1 jaunceltne, kuras īpatnējais siltumenerģijas patēriņš ir 73 kilovatstundas uz kvadrātmetru. Vidējais īpatnējais enerģijas patēriņš 49 pašvaldībās ēkās bija 132 kilovatstundas uz kvadrātmetru. Ir paredzēts nodrošināt jaunas atjaunīgo energoresursu (saules, vēja, ūdens un zemes siltuma) izmantošanas jaudas Gulbenes novadā.


Uzziņai

◆ Gulbenes novads atrodas Latvijas ziemeļaustrumu daļā un ir iekļauts Vidzemes plānošanas reģionā;
◆ Pēdējo gadu statistika par iedzīvotāju skaitu novadā, liecina, ka iedzīvotāju skaits samazinās,  darbspējas vecumā ir vidēji 66 procenti;
◆ attīstības līmeņa indekss ir negatīvs, pēc attīstības līmeņa indeksa novads ierindojot 55. vietā starp citiem Latvijas novadiem.
No Gulbenes novada Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns līdz 2030.gadam