Dzirkstele.lv ARHĪVS

Slimnīcu apvienības galvenais mērķis ir turpināt ikdienas darbu

Diāna Odumiņa

2020. gada 6. novembris 09:50

769
Slimnīcu apvienības galvenais mērķis ir turpināt ikdienas darbu

Gulbenes slimnīcā pagaidām vēl neārstējas neviens COVID-19 inficētais. Šādām baumām nav pamata. Tomēr nav izslēgts, ka Gulbenē būs COVID-19 slimnīca, ja valstī redzēs tādu nepieciešamību un ja starta signālu dos Veselības ministrija. Turklāt tādā gadījumā slimnīcas esošā profila korekcija, visticamāk, būs saistīta ar infekcijas slimības izplatību Gulbenes novadā un tās apkārtnē. Par to “Dzirkstelei” sacīja SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle Alīda Vāne un Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Sigita Drubiņa.         
Ja tiešām radīsies nepieciešamība Gulbenē atvērt COVID-19 slimnīcu, tās komplektēšanu ar tiem medicīnas darbiniekiem, kuri jau ir uz vietas, nepietiks.“Ar esošajiem darbiniekiem to nevar atrisināt,” “Dzirkstelei” teica SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle Alīda Vāne. Esot cerība vajadzības gadījumā piesaistīt medicīnas studentus no rezidentūras.

Mediķu rezervju nav, strādā virsstundas
“Es aicinātu Gulbenes un reģiona iedzīvotājus tomēr pieteikties Veselības inspekcijā, ja esat ārstniecības persona. Tas zināmā brīdī var atvieglot situāciju - lai mums būtu, kas ārstē. Lai mums būtu, kas apkopj, lai mums būtu, atvainojiet, kas šīberi iznes,” teica A.Vāne. Viņa sacīja, ka ir jādomā par to, lai nepienāk “X stunda”, kad vispār vairs nav, uz kurieni aizvest ar koronavīrusu saslimušo cilvēku.
“Galvenais mērķis ir turpināt nodrošināt kvalitatīvu neatliekamo palīdzību Balvos, nepakļaujot riskam ne pacientus, ne darbiniekus,” viņa sacīja. Jau šobrīd divi ārsti esot “izkrituši” no aprites uz laiku, jo viņi atrodas karantīnā (nav saslimuši). Šāda situācija slimnīcas vadībai vēl neizraisot paniku, bet Latvijā esot citas slimnīcas un šajā sakarā “skārums ir gana liels”. Problēma esot tāda, ka slimnīcām diemžēl nav rezerves medmāsu un ārstu, kuri varētu aizvietot no ierindas uz laiku izgājušos. Jebkāda aizvietošana notiek uz virsstundu rēķina un uz lielas darba slodzes rēķina.

Traumpunkts un poliklīnika vienalga būs
Ja arī Gulbenē būs COVID-19 slimnīca, iestāde vienalga domās, kā vispirms neatliekamo palīdzību nodrošināt slimniekiem ar citām saslimšanām. Gulbenē saglabāsies traumpunkts, poliklīnika iespiedīsies mazākās, norobežotās telpās. A.Vāne teica – veiksme, ka Gulbenes slimnīcas ēkai ir daudz ieeju un izeju, tāpēc var norobežot poliklīnikas pacientus. “Mēs strādājam kā līdz šim. Arī dienas stacionārs darbojas, nekas nav apturēts, plānveida pakalpojumi tiek sniegti,” “Dzirkstelei” teica Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Sigita Drubiņa.
Pagaidām arī Gulbenē COVID-19 slimnīcas nav. Taču jau tagad pacienti baidoties nākt uz Gulbenes slimnīcu ar ģimenes ārsta nosūtījumiem, baidās inficēties. “Nav jābaidās! Mums Gulbenes slimnīca viss ir sakārtots, lai būtu droši gan pacientiem, gan personālam,” sacīja S.Drubiņa. Viņa piebilda, ka tieši pašu pacientu drošības dēļ Gulbenes slimnīcas poliklīnikā stingri tiek regulēta pacientu plūsma. Pirmkārt, spēkā ir iepriekšēja pieteikšanās. Otrkārt, ja kāds ir ieradies pirms noteiktā laika, viņam var nākties gaidīt ārā. Ne visi ir ar to apmierināti.
“Mēs zinām, tiklīdz ielaisti tiktu visi, cilvēki sāktu brīvi pārvietoties pa gaiteņiem, komunicēt savā starpā, jo satiekas paziņas, draugi. Mēs no tā gribam izvairīties pašu pacientu interesēs! Tagad, kad āra temperatūra pazemināsies, mēs domāsim, lai cilvēkiem mazāk būtu jāatrodas uz ielas. Mēs gaiteņos iekārtojam drošas vietas, kur uzgaidīt,” sacīja S.Drubiņa.  

COVID-19 slimnīca domāta vietējiem
A.Vāne sacīja, ka trīs nedēļu laikā īstas skaidrības par valdības plāniem tā arī neesot, kaut šonedēļ Veselības ministrijā viņa dzirdējusi, ka, iespējams, COVID-19 slimnīcas tomēr būs vajadzīgas. S.Drubiņa bilda, ka šobrīd vēl valstī cenšas tikt galā Rīgā, kur lielajām slimnīcām ir uzdevums nodrošināt papildu gultas vietas.
“Arī mums Balvu slimnīcā ir atrastas papildu gultasvietas, kuras varētu tik nodrošinātas šiem slimniekiem. Bet par COVID-19 slimnīcu Gulbenē – tas vēl ir runu līmenis. Galīgās atbildes nav. Ir saprasts, kā to varētu darīt Gulbenē. Ir aizsūtīts plāns Veselības ministrijai. Ir aizsūtīta tāme, kādas iekārtas mums ir vajadzīgas, kādi izdevumi ar to saistās. Bet nav mums dots starts sākt iekārtot Gulbenes slimnīcu šādam speciālam mērķim,” sacīja S.Drubiņa.
Cilvēki galvenokārt baidoties par to, ja Gulbenē būs COVID-19 slimnīca, uz šejieni vedīs pacientus no Rīgas. Viņa skaidro, ka tā domāt ir aplami.
“Pat ja šāda slimnīca Gulbenē būs, par to nav jāuztraucas. Jau tagad mums ir vietējie COVID-19 slimnieki. To parāda Slimību profilakses un kontroles centra publiskotā informācija. Vai visi šie saslimušie dzīvo Gulbenes novadā jeb ir šeit tikai deklarējuši dzīvesvietu, tas ir cits jautājums. Un tas ir tieši pluss, ja mums būs vietējā slimnīca, kur mūsu iedzīvotajiem ārstēties. Tur tā doma! Tāpēc mēs arī esam piekrituši. Iedomājieties – ja aizved uz Rīgu kādu piederīgo, kā pēc tam atpakaļ tikt? Tad tā loģistika būs daudz sarežģītāka nekā tad, ja ir iespēja ārstēties uz vietas,” sacīja S.Drubiņa.

Pagaidām gan tā visa ir tikai teorija
Ja tomēr Gulbenē būs jāveido šāda specifiska slimnīca, tas nebūšot izdarāms vienā dienā. “Tur (COVID-19 slimnīcai – red.) ir daudz specifisku prasību, kaut vai augstas intensitātes skābekļa nodrošināšana COVID-19 pacientiem. To nevar tā uzreiz, ja rīt vajag un būs. Ir jāveic gana daudz sagatavošanas darbu,” sacīja A.Vāne un piebilda, ka varbūt Gulbenē tomēr šādu slimnīcu nekad nevajadzēs iedarbināt. Taču, ja tomēr vajadzēšot, nākšoties “saspiest muguras kopā gan slimnīcai, gan valstij, gan mums katram”. Tad līdztekus Gulbenē slimnīca turpinās strādāt arī ierastajā veidā. “Ambulatoros pakalpojumus, kamēr vien varēsim sniegt un būs, kas sniedz, mēs neesam plānojuši samazināt,” skaidroja A.Vāne. Tāpat plānveidā turpināsies pacientu ārstēšanās slimnīcā. Taču, ja pietrūks resursu, atliks visu, ko var atlikt. Ja atlikt nevar, pakalpojumu sniegs Balvu slimnīcā.
A.Vāne uzsvēra, ka no pašu iedzīvotāju apziņas līmeņa ir atkarīgs, vai vīruss strauji izplatīsies tālāk vai tiks slāpēts. “Es pat nezinu, kas ir tāds, ko nevar atlikt šajā mirklī, lai tiešām netiktos ar citiem cilvēkiem. Ja mēs ievērosim distancēšanos un kontaktu apraušanu, mums nevajadzēs atvērt COVID-19 slimnīcu Gulbenē. Un tad mums nebūs problēmu ar personālu, nebūs problēmu ar plānveida medicīniskajiem pakalpojumiem. Un mums būs visur pieejami ārsti speciālisti, jo viņi neslimos, un sabiedrībā viss būs labi. Šobrīd tas ir atkarīgs no katra. Man ir jāpiekrīt premjeram Krišjānim Kariņam, kurš saka: darbs – mājas – svaigs gaiss un nekas vairāk,” sacīja A.Vāne.

Uzziņai

◆ SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes priekšsēdētājs Marģers Zeitmanis “Dzirkstelei” apstiprinājis, ja saslimstība valstī vērsīsies plašumā, nav izslēgta iespēja, ka šie pacienti tiks izvietoti arī Gulbenes slimnīcā.  
◆ Gulbenē COVID-19 slimnīcā, ja tāda būs jāveido, varētu būt gultas maksimums 60 pacientiem (no kurām 28 aprīkotas ar papildu skābekļa nodrošināšanu) - “Dzirkstelei” sacīja SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle Alīda Vāne.