Dzirkstele.lv ARHĪVS

Līdz gada beigām obligāti jāreģistrē mazmājiņas

Diāna Odumiņa

2020. gada 10. novembris 00:00

122
Līdz gada beigām obligāti  jāreģistrē mazmājiņas

“Gulbenes novadā vērojama aktivitāte, iedzīvotāji reģistrē savas decentralizētās kanalizācijas sistēmas,” “Dzirkstelei” saka pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts.
Procentuāli gan vēl reģistrā neesot aptverta pat puse novadā esošo šādu sistēmu. Taču ir jūtama atsaucība un izpratne. Decentralizētās kanalizācijas sistēmu īpašniekiem iesniegums pašvaldībā ir jāiesniedz līdz šā gada beigām – 31.decembrim.
Par nepieciešamību pašvaldībā reģistrēt savas decentralizētās kanalizācijas sistēmas (septiķus,  bioloģiskās attīrīšanas iekārtas, notekūdeņu krājtvertnes) iedzīvotājiem tiek atgādināts dažādi. K.Dauksts stāsta: “Darām visu, ko varam. Reklamējamies gan sociālajos tīklos, gan visur, kur vien varam. Pagastu pārvaldēs darbinieki uzrunā klātienē iedzīvotājus – māju īpašniekus, kuriem ir decentralizētā kanalizācija. Sniedz informāciju un skaidro, kāpēc ir nepieciešama uzskaite. Tas nevienam neuzliek nekādu papildu pienākumu, neprasa papildu samaksu. Vienkārši pašvaldība veido reģistru, uzskaitot visus īpašumus, kur ir decentralizētā kanalizācija.”
Jautājumu gadījumā iedzīvotāji var vērsties pie pašvaldības vides pārvaldības speciālistes Daces Kuršas pa tālruni 64473252 vai rakstīt uz e-pastu “dace.kursa@gulbene.lv”. “Dzirkstelei” viņa skaidro, ka prasība reģistrēt decentralizētās kanalizācijas sistēmas “attiecas uz visiem ciemiem (Gulbenes novada lauku teritorijās - red), bet ja dzīvo ārpus ciema, tad nav obligāti jāreģistrē”. D.Kurša arī atgādina: “Pagasta teritorija sastāv no ciema jeb centra teritorijas un pārējās, kur pārsvarā ir savrupas viensētas, bez iespējām pieslēgties pie jebkādiem kanalizācijas tīkliem.” Uz jautājumu, kāpēc ir tik nevienādas prasības pret ciemos dzīvojošajiem un tiem, kuri dzīvo ārpus ciemiem, D.Kurša atbild: “Personiskais mans viedoklis ir, ka tas ir normāli, jo viensētas iedzīvotājam pašam ir jādomā, kur dabūt ūdeni un kā tualeti uztaisīt, bet savukārt ciema iedzīvotājam ir priekšrocības - ūdens ir pieejams centralizēti un dažkārt kanalizācija arī.” Viņa arī akcentē, ka decentralizētās kanalizācijas sistēmu “reģistrs nav bieds”. Reģistrs liecina, ka pašvaldība un iedzīvotāji kopā vairāk domā par vidi, “lai sakārtotu šīs lietas, lai kanalizāciju nelaistu grāvjos”. Pašvaldība, kā skaidroja D.Kurša, plāno izstrādāt atbalsta (finansiāla – red.) sistēmu arī bioloģisko septiķu izbūvei, tāpēc ir jāzina, cik daudziem tas ir nepieciešams.   
K.Dauksts saka – cilvēkiem svarīgi ir zināt un izmantot iespēju uzturēt kārtībā šīs savas sistēmas. Gulbenes novada pašvaldības teritorijā iedzīvotājiem ir iespējams izmantot trīs sertificētus pakalpojumu sniedzējus.  
Reģistrs pašvaldībā tiek veidots saskaņā ar novada domes deputātu apstiprinātajiem saistošajiem noteikumiem “Par decentralizētas kanalizācijas pakalpojumu sniegšanu un uzskaites kārtību Gulbenes pilsētā un Gulbenes novada ciemu teritorijās”. Par šo noteikumu neievērošanu var izteikt brīdinājumu vai noteikt naudas sodu: fiziskajām personām līdz 150 eiro, juridiskajam personām līdz 1400 eiro.