Uzņēmēji aicina pašvaldību atvērt maku
Pašvaldība piešķīrusi 5000 eiro mērķdotāciju biznesa inkubatora telpu nomas un uzturēšanas izmaksu segšanai Gulbenē, Rīgas ielā 47. Šajā adresē inkubators sāks darboties ar 1.decembri pārbaudes periodā līdz 12 mēnešiem un atradīsies Latvijas Investīciju attīstības aģentūras (LIAA) paspārnē.
Finansējums piešķirts pēc šogad izveidotās biedrības “Uzņēmēji Gulbenes novadam” aicinājuma (pamatojoties uz 29.septembrī noslēgto sadarbības memorandu starp biedrību un pašvaldību). Vajadzīgā summa atrasta pašvaldības budžeta sadaļā, kas paredzēta uzņēmējdarbības atbalstam.
Novada domes 9.novembra ārkārtas sēdē par to nobalsoja deputāti: Valtis Krauklis, Normunds Audzišs, Andis Caunītis, Guntis Princovs, Zintis Mezītis, Lāsma Gabdulļina, Normunds Mazūrs, Gunārs Ciglis, Stanislavs Gžibovskis. Balsojumā atturējās Indra Caune, Anatolijs Savickis, Larisa Cīrule, Ilze Mezīte un Guna Pūcīte. Saskaņā ar sēdes protokolu par šo jautājumu vispār nav balsojuši Intars Liepiņš, Andris Vējiņš un Ieva Grīnšteine.
N.Mazūrs vēlējās precizēt, kāda būs viena kvadrātmetra cena, nomājot telpas inkubatora vajadzībām Rīgas ielā 47. Pašvaldības uzņēmējdarbības konsultante Liena Kazāka skaidroja, ka runa ir par 2 eiro ar PVN par kvadrātmetru un komunālie maksājumi. Cik kopumā tas izmaksāšot, precīzi pateikt nevar, taču ar 5000 eiro gadā ir jāpietiek, reāli vajadzēšot pat mazāk.
G.Ciglis jautāja, kāpēc gan pašvaldība pati “pa tiešo” nevar maksāt nomas maksu telpu saimniekam, kāpēc pašvaldībai jāizsniedz 5000 eiro mērķdotācija uzņēmēju biedrībai, lai tā veiktu norēķinus. Novada domes priekšsēdētājs N.Audzišs teica – kārtot šo jautājumu “caur mērķdotāciju” ir vislabāk no juridiskā aspekta.
Pašvaldības Juridiskās nodaļas vadītāja Sanita Mickeviča skaidroja, ka šādu formulējumu nevajadzētu, ja biznesa inkubatora darbībai tiktu izraudzītas pašvaldībai piederošas telpas. Taču izraudzītas ir cita īpašnieka telpas. Šāda pati situācija ar inkubatoru esot arī Valmierā, kur pašvaldība atbalstu sniedz līdzīgi, stāstīja S.Mickeviča.
Vecie uzņēmēji var kļūt mentori jaunajiem
Domes sēdē attālināti piedalījās un savu viedokli pauda Lizuma uzņēmēji - SIA “RR Unlimited” valdes loceklis Rolands Rudītis un SIA “Avoti SWF” valdes priekšsēdētājs Uldis Misiņš. U.Misiņš teica, ka veidojamais biznesa inkubators ir “mazāk nepieciešams esošajiem uzņēmējiem, bet vairāk vajadzīgs jaunajiem”. U.Misiņš no savas puses varot tikai atbalstīt biznesa inkubatora darbību, jo labāk vēloties būt topošo uzņēmēju mentors (konsultants) Gulbenē, nevis Madonā. Viņš arī pauda, ka biedrība “Uzņēmēji Gulbenes novadam” labprāt izmantotu Gulbenes biznesa inkubatora telpas savām sanāksmēm un tā būtu laba sadarbība starp vecajiem un jaunajiem uzņēmējiem.
R.Rudītis uzsvēra, ka inkubatoram vajadzēs vadītāju un tā būs jauna darbavieta Gulbenē. Turklāt inkubators varētu kļūt par atbalsta instrumentu arī jebkuram mazajam biznesam, pat ja tie ir tikai rokdarbi vai mazdārziņā audzēta produkcija. Iegūstamais atbalsts var būt mērāms dažos tūkstošos vai pat dažos simtos eiro, bet tas būs atbalsts, pauda R.Rudītis. Un piebilda, ka tas ir svarīgi tieši COVID-19 krīzes laikā.
L.Kazāka sacīja, ka biedrība “Uzņēmēji Gulbenes novadam” ir autoritāte, tāpēc vadošajās instancēs Rīgā ir sadzirdēta nepieciešamība izveidot LIAA “atbalsta vienības vietu” arī Gulbenē. Tādā gadījumā telpu nodrošināšana ir obligāts nosacījums. Turklāt vajadzīga viena telpa darbiniekam, otra telpa (vismaz 20 personām) – konsultācijām un apmācībai. Telpām jābūt mūsdienīgām, pieejamām un blakus ir jāatrodas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijām, teica L.Kazāka. Šajā gadījumā šīs atbalsta organizācijas ir akciju sabiedrības “Swedbank” un “Banka Citadele”. L.Kazāka arī paskaidroja, ka biznesa inkubators jaunajiem uzņēmējiem var nodrošināt konsultatīvo atbalstu, organizēt pasākumus un piedāvāt grantus (neatmaksājamu līdzfinansējumu komercdarbības veikšanai) līdz 200 000 eiro.
Ne visi deputāti saskata izdevumu pamatotību
Domes sēdes sākumā I.Mezīte aicināja jautājumu par finansējumu biznesa inkubatora telpu nomai un uzturēšanai izņemt no darba kārtības, jo vispirms tas esot jāpārrunā kādā no komiteju sēdēm un tikai pēc tam jālemj par virzīšanu apstiprināšanai domes sēdē. N.Audzišs teica, ka atlikt nevar, jo novembrī obligāti ir jābūt parakstītam līgumam, nododot lietošanā telpas LIAA biznesa inkubatora izveidei, tālāk jau LIAA izsludināšot konkursu uz inkubatora darbinieka vietu. N.Audzišs pareģoja, ka jau decembrī inkubatoram vajadzētu sākt darbu.
I.Mezīte teica – šodien, kad darbs notiek caur internetu, speciālas telpas inkubatoram nemaz nav vajadzīgas. N.Audzišs skaidroja, ka šī ir LIAA iniciatīva un šai aģentūrai esot sava kārtība, kādā veidā tiek organizēta biznesa inkubatoru izveide un darbība reģionos. “Protams, daudz kas tagad tiek organizēts arī attālināti, bet visu laiku jau šī situācija nebūs tāda. Es nedomāju, ka COVID-19 krīze turpināsies ilgāk par diviem mēnešiem,” sacīja N.Audzišs. Viņš piebilda, ka pastāv vienošanās ar LIAA par noteiktu darbību secību.
G.Pūcīte teica – par inkubatora izveidi novadā vajadzētu domāt “tuvāk pavasarim”. Viņa izteica pieņēmumu, ka, iespējams, izdevīgāk būtu inkubatoram atrasties pašvaldības kapitālsabiedrībai “Gulbenes nami” piederošajās telpās. “Ne jau telpas radīs pievienoto vērtību, bet cilvēki, kas tur strādās,” sacīja deputāte. A.Savickis akcentēja – pašvaldības telpas biznesa inkubatoram būtu izdevīgāks risinājums.
G.Princovs pauda: “Paldies lielajiem uzņēmumiem un vadītājiem, kas grib palīdzēt un nāk pretī šajā mirklī! COVID-19 laiks ir tieši tas laiks, kad vidējiem un mazajiem uzņēmējiem ir derīga jebkura palīdzība.” Ja laika gaitā mainīšoties viedoklis par izraudzītajām telpām, nekas netraucēšot tās nomainīt, taču atlikt biznesa inkubatora izveides jautājumu “tālākā plauktā”, viņaprāt, nedrīkst, jo vēlāk situācija var nebūt vairs tik labvēlīga.
G.Pūcīte piebilda, ka pašvaldības atbalsts biedrības “Uzņēmēji Gulbenes novadam” iniciatīvai var radīt pamatu arī citām biedrībām nākt un prasīt ko tamlīdzīgu.
Fakti
◆ Pirmoreiz biznesa un inovāciju inkubators Gulbenē tika izveidots 2008.gadā ar pilsētas domes lēmumu. Tika izveidota Valmieras biznesa un inovāciju inkubatora filiāle. Birojs tika izveidots Ābeļu ielu 8, par tā pirmo vadītāju kļuva Andris Fazekašs. Ar laiku inkubatoram mainījās vadītāji, pamazām tā darbība apsīka pavisam.
◆ 2016.gadā, aizpildot anketu internetā, Gulbenes novada iedzīvotāji un uzņēmēji bija aicināti izteikt viedokli par to, lai no jauna izveidotu biznesa inkubatoru Gulbenē. LIAA izvērtēja gulbeniešu aktivitāti, kā arī citus faktorus un izlēma inkubatoru tomēr veidot Madonā.
◆ 2017.gadā gulbeniete Jūlija Icaka kļuva par vienu 10 jaunajiem uzņēmējiem, kuri tika īpaši sumināti Valmieras biznesa inkubatora Gada balvas pasniegšanas ceremonijā.
No “Dzirksteles” arhīva
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"