Dzirkstele.lv ARHĪVS

Izraisa pat jaunu cilvēku nāvi

Ilze Šķietniece

2020. gada 13. novembris 00:00

64
Izraisa pat jaunu cilvēku nāvi

450 ieelpas, vienkārši lietojamas, plaša garšu izvēle - tik kārdinoši, tekstu ilustrējot ar košiem un stilīgiem attēliem, savu mērķauditoriju uzrunā vienreizlietojamo e-cigarešu zīmols “Salt”. Tās kļūst aizvien populārākas pusaudžu vidū. Satraucošākais ir tas, ka pagaidām trūkst pētījumu par šo iekārtu ietekmi uz veselību ilgtermiņā, turklāt Amerikā jau vairāku desmitu cilvēku nāve tiek saistīta tieši ar tā saukto “veipošanu”.

Cīņa ar daudzgalvainu pūķi
Pēdējā gada laikā valdība pieņēmusi dažādus ierobežojumus attiecībā uz parasto cigarešu izplatīšanu. Piemēram, maijā pārstāja tirgot smēķus ar “klikšķi”, kas nodrošināja mentola aromātu. No oktobra cigaretes un citi tabakas izstrādājumi veikalos atrodas aiz aizslietņiem. Taču tā vien šķiet, ka šī ir cīņa ar daudzgalvainu pūķi, kam vienu galvu nocērt, bet divas ataug vietā. Ražotāji radījuši citas smēķēšanas iekārtas, kas lepni gozējas turpat pie kases.
Jaunās ierīces var iedalīt divās lielās grupās: elektroniskās cigaretes un tabakas karsēšanas ierīces. E-cigarešu darbības pamatā ir nikotīnu un citu vielu saturoša šķidruma karsēšana. Lai izklausītos stilīgāk, to dēvē par “veipu”, bet pašu procesu – par “veipošanu”. Tabakas karsēšanas ierīces, kas ir jaunākais nozares ražotāju izstrādājums, augstā temperatūrā karsē tabaku, tādējādi tiek izdalīts nikotīnu saturošs aerosols, ko smēķētājs ieelpo, skaidro Slimību kontroles un profilakses centrs (SPKC).
Interesanti, ka e-cigaretes tirgo arī viena no tirdzniecības vietām, kuras nosaukums savulaik saistījās ar tā saukto legālo narkotiku - spaisa pārdošanu. Tomēr SPKC Atkarību slimību riska analīzes nodaļas vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone noraida bažas, ka šo iekārtu sastāvā varētu būt aizliegtas apreibinošas vielas. To kontrolē atbilstoši likumdošanai, viņa mierina.

Ilgtermiņā ietekme nav zināma
Abas jaunās ierīces tiek reklamētas kā mazāk kaitīga alternatīva tradicionālo cigarešu smēķēšanai, taču tās radītas nesen, līdz ar to ilgtermiņa ietekme šobrīd nav zināma.
Pagaidām ir pierādīts, ka “veipošana” rada atkarību un ka e-cigarešu tvaikā esošās ķīmiskās vielas var izraisīt DNS bojājumus un mutaģenēzi, kas palielina ļaundabīgo audzēju attīstības risku, brīdina SPKC. Pērn oktobrī pirmoreiz publicēti pētījuma rezultāti, konstatējot, ka aptuveni piektdaļai peļu, kas pakļautas tvaikam, kādu e-cigarešu smēķētājs ieelpo trīs līdz sešu gadu laikā, attīstījās plaušu vēzis. Pastiprināta pētnieku uzmanība tiek pievērsta arī cigarešu šķidrumam pievienoto aromatizējošo vielu toksicitātei inhalācijas rezultātā. Tas palielina audu iekaisumu un bojāšanos, šūnu bojāeju.
Amerikā pērn augustā sākās “veipošanas” izraisītas plaušu slimības - EVALI uzliesmojums. Maksimumu tas sasniedza septembrī. No pagājušā gada marta līdz šā gada februāra vidum ziņots par gandrīz 3000 gadījumiem, kad e-cigarešu smēķētāji nonākuši slimnīcā, teikts Amerikas Slimību kontroles un profilakses centra mājaslapā. 68 pacienti miruši, viņu vecums svārstās no 15 līdz 75 gadiem, bet vidēji tas ir 49,5 gadi. Secināts, ka pie vainas varētu būt vitamīna E acetāts. Kopš tas vairs neatrodas e-cigarešu sastāvā, saslimšanas un miršanas gadījumu skaits krasi sarucis. Taču iepriekš gūtie pierādījumi nav pietiekami, lai izslēgtu citu ķīmisko vielu kaitīgumu.
Pētījuma autori neiesaka e-cigaretes iegādāties no neoficiāliem avotiem, piemēram, draugiem, ģimenes locekļiem, privātiem vai tiešsaistes tirgotājiem. Tās nedrīkst lietot jaunieši, bērni, grūtnieces, kā arī nevajag vienlaikus gan smēķēt, gan lietot nikotīnu tvaicētā veidā. Vairākos ASV štatos jau noteikts e-cigarešu aizliegums.
Savukārt tabakas karsēšanas ierīču lietošana var izraisīt plaušu iekaisumu, kā arī slimības, kuras šobrīd netiek saistītas ar parasto tabakas cigarešu smēķēšanu. Laboratoriskie pētījumi rāda, ka daudzas toksiskas vielas, piemēram, zīmola “IQOS” aerosolā ir pat lielākā koncentrācijā nekā cigarešu dūmos, norāda SPKC. Pētījumu rezultāti rāda, ka tabakas karsēšanas ierīču lietošana var izraisīt aknu toksikozi, kas nav konstatēta cigarešu smēķētājiem.

Pērk skeitparkos un internetā
E-cigarešu zīmola “Salt” dizains vedina domāt, ka tā mērķauditorija ir tieši bērni. Iekārta atgādina krāsainu flomāsteru, tādēļ vecākiem vai skolotājiem ieraugot sākotnēji pat nerodas nekādas aizdomas. Tā neizdala dūmus, uz to nereaģē dūmu detektors, pēc tās lietošanas nav parastajām cigaretēm ierastās smakas. Cena ir vidējas nedēļas kabatas naudas apmērā – aptuveni seši eiro. Ar multiplikācijas filmu varoņu attēliem izskaistināti arī dažādi šo ierīču aksesuāri.
Saskaņā ar SPKC pētījuma datiem 2019.gadā Latvijā e-cigaretes regulāri lietoja 18 procenti 13 līdz 15 gadus vecu skolēnu - tas ir divas reizes vairāk nekā pirms astoņiem gadiem. Sešpadsmit gadus veci pusaudži elektroniskās cigaretes smēķē pat vairāk nekā pilngadīgi jaunieši. Taču uz “veipošanu” attiecas tieši tie paši ierobežojumi, ko piemēro citu tabakas izstrādājumu smēķēšanas gadījumos.
Pēc informācijas sociālajos tīklos un sarunām ar bērniem var spriest, ka e-cigaretes viņi iegūst ar pieaugušo vai gados vecāko draugu starpniecību. Bieži vien šī sērga izplatās skeitparkos. “Bet tur to dara visi,” atzīst kāds 12 gadus vecs zēns, kurš ar šo atkarību vairs saviem spēkiem netiek galā.
Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska apgalvo, ka kārtības sargi pastāvīgi pievērš uzmanību jauniešu pulcēšanās vietām, un atgādina, ka par bērna iesaistīšanu bezdūmu tabakas lietošanā un smēķēšanā vainīgie saucami pie atbildības. Turklāt vecākiem der atcerēties, ka nepilngadīgais ne tikai nedrīkst smēķēt un lietot bezdūmu tabakas izstrādājumus, bet viņu var sodīt arī par šim procesam paredzēto ierīču un aksesuāru glabāšanu. “Aicinām pievērst uzmanību bērnu mantām, jo e-cigaretes var tikt noslēptas penālī,” viņa norāda.
To, ka bērni elektroniskās cigaretes ne tikai nebaidās glabāt mājās, bet arī nest uz skolu, apliecina Valsts policijas pārbaude divās mācību iestādēs Talsu pusē, kas notika oktobra vidū. Ziņu aģentūra “Leta” informē, ka pie skolēniem tika atrastas gan e-cigaretes, gan cigaretes bez akcīzes markām, zelējamā tabaka un tabakas karsēšanas ierīce. Policija vērš vecāku uzmanību uz to, ka bērni šīs preces mēdz iegādāties internetā ar maksājumu kartēm, un mudina pasekot līdzi tam, ko viņi pērk un ko kurjeri piegādā. Vecākiem ir jābūt informētiem par to, kā bērns tērē viņam piešķirto kabatas naudu, atgādina Valsts policijas pārstāve.
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka ar likumu ir aizliegts interneta veikalos iegādāties ne vien tabakas izstrādājumus, bet arī e-cigaretes un uzpildes flakonus. Oktobra vidū, veicot muitas kontroli, amatpersonas trīs dienu laikā uzpildāmās elektroniskās smēķēšanas ierīces, kas iegādātas ar distances līguma starpniecību, atklāja 46 sūtījumos. Konstatēti arī gadījumi, kad pasūtījumus veikuši nepilngadīgie.

Uzziņai

◆ Šogad līdz 20.oktobrim nikotīnu saturošas e-cigaretes un to uzpildes flakonus Valsts ieņēmumu dienests uzgājis 99 sūtījumos, kopumā – gandrīz 11 tūkstošus vienību.
◆ Par tabakas izstrādājumu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu pārdošanu vai iegādāšanos internetā fiziskai personai var uzlikt sodu no 100 līdz 210 eiro, juridiskai personai – no 200 līdz 700 eiro.
◆ Par elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu iegādāšanos vai glabāšanu, ja to izdarījis bērns, var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 15 eiro.
◆ Gadījumos, kad jaunieši un bērni cieš no “veipošanas” atkarības, palīdzību var meklēt Pusaudžu resursu centrā. Vairāk informācijas interneta vietnē “Pusaudzim.lv”.