Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vērš uzmanību, kā rīkoties krīzes gadījumā

Vērš uzmanību, kā rīkoties krīzes gadījumā

“Esmu pamanījusi vairākās vietās gan veikalos, gan uz stendiem plakātus ar jautājumu, vai zinām, kā rīkoties krīzes gadījumā. Kāpēc tiek izlikti šādi plakāti sabiedriskās vietās?” Atbildi uz lasītājas Baibas jautājumu sniedz Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākā referente Vita Briže.
Sabiedriskās vietās izlikti gan plakāti, gan nesen Aizsardzības ministrija uzsāka sabiedrības informēšanas kampaņu rīcības bukletam “Kā rīkoties krīzes gadījumā”. Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni un aicināt Latvijas iedzīvotājus aizdomāties par nepieciešamību savlaicīgi sagatavoties krīzes situācijām. Praktiskās zināšanas, kas ietvertas šajā bukletā, ļautu mierīgi pārvarēt krīzes pirmās 72 stundas. Katastrofu, pandēmiju vai karadarbības rezultātā var pazust elektrība, internets un mobilie sakari, var nestrādāt veikali, degvielas uzpildes stacijas un bankomāti.
“Būtiski, ka rīcības buklets vēsta par jebkuru krīzes situāciju, piemēram, vētru, plūdiem, elektroenerģijas vai interneta pārrāvumu, militāru vai kibertelpas apdraudējumu,” skaidro V.Briže. Viņa uzsver, ka ikvienam sabiedrības loceklim neatkarīgi no vecuma ir būtiski būt informētam un zinošam par praktisko rīcību krīzes gadījumā un savu atbildību tajā.
Arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks norāda, ka mūsu rīcība ārkārtas gadījumos ir cieši saistīta ar zināšanām un mūsu spēju saglabāt mieru. “Jebkura krīzes situācija ir pārbaudījums mūsu gatavībai parūpēties par sevi un sev tuvajiem ārpus ierastā un drošā ikdienas ritma. Turklāt ārkārtas gadījumiem ir jāgatavojas laikus, ko apliecina arī satricinājumi šogad. Mieru var iegūt tad, ja ir nepieciešamās zināšanas, kuras var iegūt mūsu izstrādātajā rīcības bukletā. Valsts aizsardzība sākas katra paša mājās un ir atkarīga no ikviena valsts iedzīvotāja, tāpēc aicinu ikvienu šobrīd aizdomāties par to, ko varam darīt jau tagad, lai krīze mūs nepārsteigtu nesagatavotus,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
Tajā ir vairāk informācijas par nepieciešamo trīs diennaktīm, kuru laikā iedzīvotājiem pašiem jāspēj nodrošināt sevi līdz brīdim, kad iesaistās atbildīgie dienesti. Bukleta veidotāji aicina iedzīvotājus gan izrunāt rīcības plānu ar saviem tuviniekiem, gan sagatavot pārtikas, ūdens un pirmās nepieciešamības preču krājumus vismaz 3-7 dienām, gan salikt tā saucamo ārkārtas gadījumu somu. Tajā būtu jābūt gan svarīgākajiem dokumentiem, tuvinieku tālruņa numuru sarakstam, ūdens un pārtikas ar ilgu derīguma termiņu krājumiem, gan sērkociņiem, siltam apģērbam, rezerves lādētājam, pirmās palīdzības aptieciņai un citām lietām. To uzskaitījumu var atrast bukletā, kas elektroniskā formātā trīs valodās ir pieejams aizsardzības nozares ziņu portālā “Sargs.lv”.