Dzirkstele.lv ARHĪVS

Atkal jauni saslimšanas gadījumi ar COVID-19

Inita Savicka, Mārīte Dzene

2020. gada 24. novembris 00:00

178
Atkal jauni saslimšanas  gadījumi ar COVID-19

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) COVID-19 karte liecina, ka Gulbenes novadā situācija ar COVID-19 joprojām ir salīdzinoši mierīga. Ir atsevišķi saslimšanas gadījumi – līdz pieciem. “Dzirkstelei” zināms, ka pagājušās nedēļas nogalē COVID-19 tika apstiprināts kādai valsts institūcijā strādājošai darbiniecei Gulbenē, bet pirms tam viņas kolēģei.

SPKC kartē par infekcijas izplatību Latvijā dati joprojām ir nemainīgi - no 1 līdz 5 saslimušajiem Gulbenes novadā. Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja “Dzirkstelei” sola, ka, tiklīdz viņai būs iespēja, sniegs laikrakstam vairāk informācijas par situāciju ar COVID-19 Gulbenes novadā.

Testus veic regulāri
SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” joprojām nodrošina pacientu plūsmu tā, lai pacientam būtu droša atrašanās iestādē un personālam drošs darbs. Gulbenes struktūrvienības galvenā ārsta pienākumu izpildītāja Sigita Drubiņa stāsta, ka tagad testē gandrīz visus, kuri ierodas. “Protams, ne tos, kas nāk ambulatori, bet tiem, kas nāk uz aprūpes nodaļu Gulbenē, COVID-19 testi tiek ņemti visiem. Gulbenes slimnīcā ir salīdzinoši mierīgi, jo aprūpē neviens nav bijis aizdomīgs vai COVID-19 pozitīvs. Te jau arī cilvēki nokļūst ar ģimenes ārsta nosūtījumu, un ģimenes ārsts arī izvērtē, kādu pacientu uz šejieni sūtīt. Arī pārvedot aprūpes pacientu no Balviem uz šejieni, pirms pārvešanas tiek ņemts tests. Gulbenes slimnīcā līdz šim nav konstatēti COVID-19 gadījumi,” stāsta S.Drubiņa.
Citādāka situācija ir Balvu slimnīcā. “Tur ir bijuši COVID-19 slimnieki, bet tie ir pārvesti uz Infektoloģijas centru Rīgā. Pie mums apvienībā neārstējas neviens COVID-19 pozitīvs pacients,” uzsver S.Drubiņa.
Viņa stāsta, ka Balvos joprojām ir tā saucamā “tranzītnodaļa”, kurā nokļūst arī tie, par kuriem ir aizdomas, ka viņiem ir COVID-19, un kuriem vajadzīga tālāk slimnīca, bet viņus neievieto nodaļā, kamēr neatnāk analīžu rezultāti. Ja COVID-19 analīžu rezultāti ir negatīvi, tad pacients dodas uz attiecīgo nodaļu, piemēram, terapijas vai ķirurģijas. “Ja tests ir pozitīvs, tad dodas uz Rīgu. Un testi ir bijuši pozitīvi - saslimušie ir bijuši cilvēki gados,” stāsta S.Drubiņa.
Viņa arī skaidro, ka apvienības darbiniekiem – gan mediķiem, gan tehniskajiem darbiniekiem - COVID-19 testi tiek veikti regulāri. “Ja darbiniekam ir kādi simptomi, tad tests tiek veikts ārpus kārtas, bet tā testi mums tiek veikti regulāri. Nākamā testēšana plānotā šīs nedēļas beigās,” saka S.Drubiņa.

Nepareizi, ja maska nav uz deguna!
S.Drubiņa atgādina, lai, lietojot sejas maskas, tām būtu efekts, tās ir jālieto pareizi. Ja tā ir auduma maska, tad pēc lietošanas tā ir jāizmazgā. Savukārt vienreizlietojamo masku, ja nevēlas pēc katra veikala mainīt, uzliek, visus veikalus izstaigā un tad izmet šo masku atkritumu tvertnē. Vienreizlietojamo masku nedrīkst lietot vairākas reizes. “Protams, tās ir izmaksas. Personīgi es maskas pērku interneta veikalos, kur tās var iegādāties lētāk. Varbūt arī vecajiem cilvēkiem var palīdzēt bērni, mazbērni un iegādāties maskas lētāk. Nepareizi, ja maska nav uz deguna! Tieši aizdegunē vīruss arī sēž. Maskas domātas ne tik daudz, lai pasargātu sevi, bet lai neizdalītu vīrusu. Divas dienas pirms simptomu parādīšanās cilvēks jau izdala vīrusu, kaut gan pats vēl nejūtas slims. Tāpēc maska arī ir domāta, lai šajās dienās, kad esi vēl bez simptomiem, bet jau esi izdalītājs, neaplipinātu pārējos. Jauniešiem, piemēram, liekas, ka viņi nesaslims vai saslims vieglā formā, un varbūt patiešām tā arī būs, bet viņi ir drauds vecajiem iedzīvotājiem. Tas, ka cilvēki aizbildinās ar grūtībām elpot maskā, nav īsti pamatoti, jo šīs maskas nav respirators. Respiratorā gan ir grūti elpot, bet auduma vai vienreizlietojamajās maskās skābeklis piekļūst, ja vien maska nav ļoti cieši pie sejas,” stāsta S.Drubiņa.

Baudīja maltīti uz vietas
No 20.novembra par mutes un deguna aizsega nelietošanu normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 50 eiro. Tagad bez sejas maskas nedrīkst ielaist publiskās iekštelpās un apkalpot. “Dzirkstele” bija lieciniece tam, kā pārdevēja kādā no Gulbenes lielveikaliem pircējam aizrādīja, lai masku uzliek pareizi.
Gulbenes novada pašvaldības policijas priekšnieks Mārtiņš Didrihsons-Linards “Dzirkstelei” arī apliecina, ka tagad prasība, lai pircējiem būtu maskas veikalā, ir pašu veikalnieku ziņā. “Ja ir situācija, kad veikala apsargs netiek galā, tad viņš zvana mums, bet nav bijusi tāda situācija, ka mums zvanītu. Pašvaldības policija ir skatījusies, kā nosacījumus ievēro ēdinātāji. Pagājušās nedēļas sākumā bija vieta, kur neievēroja noteikumus un ēda uz vietas, bet, kopš mēs tur bijām, tagad viss ir kārtībā,” stāsta M.Didrihsons-Linards.
Savukārt Valsts policijas darbinieki Gulbenē kopumā veica 19 preventīvās pārbaudes, kas saistās ar noteikumu ievērošanu ārkārtējā situācijā. “Pārkāpumi netika konstatēti. Kā jau arī iepriekš esam minējuši, arī policijas mērķis, veicot šādas pārbaudes, nav sodīt, bet gan preventīvi skaidrot, kā arī panākt, lai iedzīvotāji izturas atbildīgi un ievēro noteiktos ierobežojumus,” “Dzirkstelei” stāsta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne.
Valsts policija atgādina, ka veikalos un citās pakalpojumu sniegšanas vietās obligāti ir jālieto sejas maskas tā, lai tiktu nosegts deguns un mute, pretējā gadījumā, ja tas netiks ievērots, personas var saukt pie atbildības.


Pieredzes stāsts


Kāda Gulbenes novada iedzīvotāja dalās pieredzē, kā viņai atklāts pozitīvs COVID-19 tests. Viņa uzsver, ka šobrīd ir ļoti grūti saprast, vai šajos rudenīgi nepastāvīgajos laika apstākļos ir gadījies saaukstēties vai arī, lai gan ievēroti piesardzības pasākumi un ierobežojumi, tomēr ir notikusi inficēšanās ar koronavīrusu.
“Iespējams, biju saaukstējusies, jo pēc pirts atvēru lodziņu. Nākamajā dienā lauza kaulus un bija temperatūra, bet pēc tam viss atkal bija labi, jutos vesela. Aizgāju uz darbu, jo nekādas COVID-19 pazīmes nejutu,” stāsta sieviete. Darbavietā atklājās, ka ir saslimusi kolēģe, tāpēc viņa zvanīja savai ģimenes ārstei, lai konsultētos. Ārste ieteica veikt COVID-19 testu, kas izrādījās pozitīvs.
Sieviete zvanīja visiem, ar kuriem pēdējās dienās bijusi kontaktā, lai brīdinātu par iespējamo inficēšanos, un mudināja pavērot pašsajūtu. “Katram ir jābūt godprātīgam, ja ir bijis kontaktā ar vīrusa inficēto. Vēl svarīgāk tas ir tad, ja pats esi bijis kontaktā. Tad ir jāatceras, ar ko esi bijis kopā un kur esi bijis, lai visus brīdinātu,” viņa uzsver un piebilst - ir jādezinficē rokas, jānēsā maska un jāievēro divu metru distance.