Dzirkstele.lv ARHĪVS

10 deputāti nobalso par; pašvaldībai būs jāierobežo saimnieciskie tēriņi

Diāna Odumiņa

2020. gada 27. novembris 00:00

1986
10 deputāti nobalso par; pašvaldībai būs jāierobežo saimnieciskie tēriņi

Par algu palielināšanu visiem Gulbenes novada pašvaldības administrācijā, pašvaldības iestādēs un struktūrvienībās strādājošajiem (kopumā 14 tā saucamajās mēnešalgu grupās) lēmums 26.novembrī ir pieņemts ar deputātu balsu vairākumu.
Par to novada domes sēdē nobalsoja 10 deputāti – Andis Caunītis, Gunārs Ciglis, Guntis Princovs, Intars Liepiņš, Lāsma Gabdulļina, Normunds Audzišs, Normunds Mazūrs, Stanislavs Gžibovskis, Valtis Krauklis un Zintis Mezītis. Pret balsoja 4 deputāti – Anatolijs Savickis, Andris Vējiņš, Guna Pūcīte un Ilze Mezīte. Atturējās balsojumā Ieva Grīnšteine. Nepiedalījās balsojumā Indra Caune un Larisa Cīrule.
Līdz balsojumam deputāti par šo darba kārtības jautājumu diskutēja apmēram stundu. Uzklausīja arī  skaidrojumu, kuru prezentēja Personālvadības nodaļas vadītāja Vita Lāčkāja. Paredzēts, ka vidēji mēnešalga pašvaldībā varētu palielināties par 70 eiro. Pašvaldības budžetā tas nākamgad papildus prasīs 973 875 eiro – ir aprēķinājuši ekonomisti. I.Liepiņš gribēja zināt, uz kā rēķina pašvaldībā nākamgad darbiniekiem tiks palielinātas algas. Pašvaldības izpilddirektore Lienīte Reinsone paskaidroja – no kaut kā būs jāatsakās. Tikšot samazināti saimnieciskie tēriņi.
A.Vējiņš pauda – tas, ka nākamgad novada pašvaldības budžets būs mazāks nekā šogad, ir zināms jau pietiekami sen. Viņš uzsvēra – neiebilst algas palielināšanai vērtīgiem speciālistiem, taču pašvaldībā vispirms bija jārevidē esošie kadri un jāveic darbinieku optimizācija. Vajagot veikt “neprofesionālo, lieko” darbinieku atlaišanu. Vadībai viņš vēlēja vispirms paveikt to un tad secīgi ķerties pie nākamā soļa. Pēc A.Vējiņa domām, pašvaldības labākajiem speciālistiem varētu palielināt algas uz “liekēžu rēķina”, tos atlaižot.

Individuālo algu noteiks vērtēšana
Izmaiņām atalgojuma sistēmā pašvaldībā ir jāstājas spēkā pēc darbinieku ikgadējās novērtēšanas. “Fiziskā un fiziskā kvalificētā darba veicējiem būtu jāveic novērtējums līdz decembra beigām, lai, mainoties minimālajai mēnešalgai, darbiniekam būtu aktuālais darba novērtējums, bet intelektuālā darba veicējiem viņa novērtēšanu uzsāksim decembra beigās. Tā noslēgsies tikai janvārī, līdz ar to intelektuālā darba veicējiem, iestāžu vadītājiem un struktūrvienību vadītājiem atalgojums varētu mainīties ar nākamā gada februāri,” informēja V.Lāčkāja
G.Ciglis vaicāja, cik lielā mērā pašvaldībā algas nākamgad ietekmēs vai neietekmēs ikgadējā darbinieku vērtēšana. L.Reinsone atbildēja, ka individuāli katra darbinieka alga būs atšķirīga un to noteiks novērtēšanas rezultāts. “Var izveidoties situācija, kad darba algas pieaugums varētu būt šie minētie 70 eiro. Un var izveidoties situācija, kad darbinieks tiks novērtēts par iepriekšējo periodu būtiski labāk nekā iepriekšējā vērtēšanā, un tad algas pieaugums varētu būt arī lielāks. Var būt arī tā, ka novērtēšanas rezultāts var būt sliktāks nekā iepriekš. Darba samaksa tad pieaugumā varētu būt arī mazāka nekā 70 eiro. Arī tā var būt, ka 10 -  30 eiro. Tāds pieaugums, bet noteikti ne mazāks par to, kāda alga ir bijusi 2020.gadā,” teica L.Reinsone.  

Lēmums sabiedrībā raisīs pretdarbību
A.Savickis retoriski vaicāja, vai šobrīd algu palielināšana pašvaldībā ir ekonomiski pamatota. Viņš arī pauda – algu teorētiska palielināšana pilnīgi visiem darbiniekiem pašvaldībā nemazinās sociālās atšķirtības plaisu starp augsti un zemu atalgotajiem darbiniekiem. I.Grīnšteine teica: “Jā, minimālā alga valstī tiek palielināta un ir jāpalielina arī novada pašvaldības darbiniekiem. Taču sabiedrībā pašlaik valda izteikta spriedze. Savā darbā mēs, mediķi, to ikdienā redzam. Diemžēl viens no spriedzes risinājumiem ir apzināta pretdarbība. Pretdarbība visam tam, kas valda sabiedrībā. Esošajā situācijā šī algu pacelšana nav īsti pareiza. Es vairāk atbalstītu algu pacelšanu tiešām zemāk atalgotajām kategorijām. Manuprāt, pretdarbība kā spriedzes risināšanas moments tad var pasliktināt sabiedrības veselības situāciju. Varbūt mēs varētu pagaidīt, kamēr situācija valstī normalizējas.”
G.Pūcīte teica, ka drīzāk piekristu algu celšanai zemāk atalgoto darbinieku pirmajās sešās mēnešalgu grupās. Arī šāds variants pirms tam bija apspriests 19.novembra finanšu komitejas sēdē, tomēr apstiprināšanai 26.novembra domes sēdē virzīja citu variantu, kas konceptuāli paredz palielināt algas pilnīgi visiem pašvaldības darbiniekiem.
N.Mazūrs sacīja – šis domes sēdes darba kārtības jautājums ir saistīts tieši ar minimālās algas apmēra palielināšanu valstī ar 1.janvāri līdz 500 eiro pirms nodokļu nomaksas. “Mums jārīkojas solidāri pret visiem darbiniekiem,” viņš teica.
V.Lāčkāja domes sēdē pierādīja, ka Gulbenes novadā pašvaldības darbinieku algas ne tuvu nav tik lielas kā citviet valstī. 14 mēnešalgu grupā valstī paredzētais atalgojuma apmērs šobrīd ir no 450 eiro līdz 2264 eiro, bet Gulbenes novada pašvaldībā – no 450 eiro līdz 1810 eiro.

Konkurētspējīgs atalgojums
“Dzirkstelei” novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs vērš uzmanību uz konkurētspējīga atalgojuma nepieciešamību, lai novadā būtu iespējams noturēt darbiniekus. Salīdzinājumā ar citiem novadiem, Gulbenes pašvaldībā strādājošajiem šobrīd ir vidēji zemākais atalgojums. Viņš norāda arī uz atšķirību atalgojumā pašvaldībā un privātajā sektorā. “Ja šāda atšķirība pastāv, tad pašvaldībā noturēt labus darbiniekus ir grūti un viņi var skatīties arī uz citiem novadiem. Tur atalgojums un motivācija dažos gadījumos ir pietiekoša,” komentē N.Audzišs. Viņaprāt, lai nezaudētu novadā labos darbiniekus, ir jāturas pie “vienotas izlīdzinātas pa reģioniem atalgojumu sistēmas”.  
“Dzirkstele” arī vaicāja N.Audzišam, vai taisnība, ka atsevišķi pašvaldības speciālisti, piemēram Kultūras vai Sporta pārvaldes vadītāji (par kuru mēnešalgas palielināšanu deputāti nav nobalsojuši jau divos piegājienos), saņem piemaksas un tādējādi viņiem tiek samaksāts vairāk par oficiālo mēnešalgu. Novada domes priekšsēdētājs atbild, ka regulāru ikmēneša piemaksu noteikti nav un nemaz nevar būt. Viņš par to nav parakstījies un tas nav nemaz iespējams saskaņā ar normatīvajiem aktiem. Piemaksu Gulbenes novada pašvaldības darbiniekam var piešķirt tikai vienu reizi gadā līdz 30 procentu apmērā no darbinieka mēnešalgas, turklāt saskaņā ar noteiktie kritērijiem (par papildu darbu, par aizvietošanu, par darbu veikšanu papildus tiešajiem amata pienākumiem).

Fakti
Gulbenes novada domes 26.novembra sēdē deputāti ar balsu vairākumu ir apstiprinājuši:
◆ šādus mēnešalgu grupu minimālos un maksimālos apmērus Gulbenes novada pašvaldības administrācijas, iestāžu un to struktūrvienību darbiniekiem:
1.mēnešalgu grupā – minimāli un maksimāli 500 eiro (pirms nodokļu nomaksas);
2.mēnešalgu grupā – minimāli un maksimāli 530 eiro;
3.mēnešalgu grupā – minimāli 531 eiro, maksimāli 600 eiro;
4.mēnešalgu grupā – minimāli 569 eiro, maksimāli 680 eiro;
5.mēnešalgu grupā – minimāli 597 eiro, maksimāli 761 eiro;
6.mēnešalgu grupā – minimāli 667 eiro, maksimāli 842 eiro;
7.mēnešalgu grupā – minimāli 737 eiro, maksimāli 922 eiro;
8.mēnešalgu grupā – minimāli 807 eiro, maksimāli 1 009 eiro;
9.mēnešalgu grupā – minimāli 883 eiro, maksimāli 1 156 eiro;
10.mēnešalgu grupā – minimāli 950 eiro, maksimāli 1 280 eiro;
11.mēnešalgu grupā – minimāli 1 053 eiro, maksimāli 1 382 eiro;
12.mēnešalgu grupā – minimāli 1 224 eiro, maksimāli 1 545 eiro;
13.mēnešalgu grupā – minimāli 1 404 eiro, maksimāli 1 706 eiro;
14.mēnešalgu grupā – minimāli 1 540 eiro, maksimāli 1 891 eiro;
◆ šādus  mēnešalgu grupu minimālos un maksimālos apmērus Gulbenes novada pašvaldības iestāžu vadītājiem:
9.mēnešalgu grupa – minimāli 883 eiro, maksimāli 1 156 eiro;
10.mēnešalgu grupa – minimāli 950 eiro, maksimāli 1 280 eiro;
11.mēnešalgu grupa – minimāli 1 053 eiro, maksimāli 1 382 eiro;
12.mēnešalgu grupa – minimāli 1 108 eiro, maksimāli 1 471 eiro;
13.mēnešalgu grupa – minimāli 1 137 eiro, maksimāli 1 510 eiro;
14.mēnešalgu grupa – minimāli 1 246 eiro, maksimāli 1 710 eiro.

Svarīgi!
Deputāts Andris Vējiņš 26.novembra domes sēdē jautāja, vai tuvākajā laikā tiks piedāvāts arī “politiskais balsojums” par algu palielināšanu novada domes priekšsēdētājam Normundam Audzišam, vietniekam Andim Caunītim, izpilddirektorei Lienītei Reinsonei un viņas vietniekam Sandim Sīmanim. Uz to N.Audzišs atbildēja – šiem vadošajiem darbiniekiem algas paliks līdzšinējā līmenī. 26.novembra domes sēdes lēmums neietekmē minēto četru novada vadošo amatpersonu nākamā gada mēnešalgas apmēru.