Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ražos unikālus produktus “Zaļā vaļā”

Inita Savicka

2020. gada 1. decembris 00:00

2047
Ražos unikālus produktus “Zaļā vaļā”

Sinoliete Vita Biseniece kopā ar vīru Raivi, kuri pagaidām ikdienu pavada Rīgā, izveidojuši sublimētu un žāvētu produktu līniju “Zaļā vaļā”. Viņi cer, ka jau uz Ziemassvētkiem patērētājus varēs iepazīstināt ar vēl maz zināmu produkciju, proti, sublimētiem vietējiem produktiem – dārzeņiem, augļiem, ogām, sēnēm, garšaugiem.
Vita skaidro, ka sublimācijas procesa laikā produkti tiek žāvēti vakuumā aukstumā. Tajos esošais ūdens ledus veidā pāriet tvaika fāzē, apejot šķidro fāzi. Šī iemesla dēļ pēc sublimācijas ogas un dārzeņi saglabā to dabisko apjomu, krāsu, garšu un smaržu, bet tekstūra kļūst specifiska – irdena un kraukšķīga. Sublimācijas rezultātā saražotie produkti ir veselīgi un ar ilgu uzglabāšanas termiņu. “Produkcija ražošanas procesā no sevis nezaudē gandrīz neko, izņemot ūdeni,” uzsver Vita.

Rīga – bezpersoniska, vēlas būt laukos
“Dzirkstele” ar Vitu un Raivi tiekas Sinolē Vitas mājās, kur arī notiks sublimētās produkcijas ražošana. “Pagaidām mēs dzīvojam Rīgā, bet šo projektu realizējam ar domu, ka nākotnē vēlamies atgriezties laukos, lai nebūtu jādzīvo prom no mājām. Lai gan dzīvei Rīgā ir arī plusi, Rīga, manā skatījumā, ir bezpersoniska. Tie ir sastrēgumi, burzma, pelēcīgums, un sabiedrība ne vienmēr ir tā, kuru gribētos līdzās. Bet te ir ģimene,” uzsver Vita. Viņai piekrīt arī Raivis, sakot, ka viņi abi ir no laukiem un visu mūžu iedomāties dzīvojam Rīgā viņi nemaz nevar.
Vita stāsta, kā radusies doma par sublimētu produktu ražošanu. “Apmeklējot mājražotāju tirdziņus, mēs iepazināmies ar ļoti darbīgiem un atraktīviem cilvēkiem, kuri uzdrošinās realizēt projektus, un uzzinājām, ka ir garda produkcija, kas Latvijā vēl ir maz pazīstama. Izvēlējāmies šo nišu, jo tā vēl nav pārpildīta, - mēs varēsim piedāvāt ko jaunu, interesantu un saistošu. Gulbenes novadā nav ražotāju, kas ar to nodarbojas, un Latvijā ir tikai daži, tāpēc neatsverama ir šīs produkcijas unikalitāte,” skaidro Vita.

Specifiska tekstūra – irdena un kraukšķīga
Viņi priecājas, ka veiksmīgi izdevās startēt “Satekas” projektu konkursā un iegūt finansējumu nepieciešamajām iekārtām, lai varētu sākt ražošanu. “Pagājušajā decembrī sākām par šo visu domāt, janvārī bijām “Satekā” konsultēties un martā jau varējām iesniegt projektu. Tas nebija viegli, bet viss ir izdarāms. Centīgi rakstījām, meklējām informāciju,” saka Vita. Projekta gaitā iegādāts sublimators, dehidratori, aprīkojums augļu un dārzeņu apstrādei un uzglabāšanai, kā arī aprīkojums telpu pielāgošanai atbilstoši Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām.
Sublimatora kapacitāte ir ierobežota, tajā maksimums var ielikt 10 kilogramus, bet no kilograma svaigas produkcijas sanāk 100 grami gatavas. “Apjoms nemainās, mainās svars!” norāda Vita un piebilst, ka sublimētiem produktiem uzglabāšana ir daudz ilgāka, proti, no 2 līdz pat 5 gadiem. “Protams, pareizi glabājot! Nedrīkst produkciju glabāt saules staros, tai jābūt hermētiski noslēgtā traukā,” saka Vita.
Nākotnē viņi cer sublimētos augļus integrēt arī saldumos.
Raivis stāsta, ka viņiem ir arī dehidratori jeb sukāžu aparāti, līdz ar to var ražot arī gardas sukādes. “Sukādes apstrādā karstumā, tāpēc daļa vitamīnu tiek zaudēta. Sublimācija ir aukstā žāvēšana. Sublimēts produkts ir vērtīgāks nekā vārīts vai izžāvēts iekārtās. Ir garšotas sublimētas baravikas - garša ir īsta!” saka Raivis.

Būs arī sublimēts siers
Vita ar Raivi ir parūpējušies, lai saldētavas būtu pilnas ar ogām, zaļumiem, sēnēm, dārzeņiem. “Audzējām paši, un saldētava ir pilna: sēnes, upenes, avenes, zemenes, ķirbji, Kaukāza plūmes,  garšaugi - selerijas, pētersīļi. Klāsts būs ļoti plašs, tikai vajadzēs visu apstrādāt, jo viss būs roku darbs,” saka Vita.
Viņi zina, ka tie, kas pagaršojuši sublimētu produkciju, atzīst to par labu. “Pieprasījums ir, un mums patiešām būs vēl jāpadomā, kā varēsim to visiem gribētājiem nodrošināt. Pieprasījums ir arī no kūku cepējām. Mums ir sasaldēti arī ziedi, jo tos žāvē tieši tāpat kā augļus un ogas. Ziedi kļūst sausi un dekorēšanai ideāli,” stāsta Vita.
Abi prāto, ka šogad diezin vai būs sastopami tirdziņos, visticamāk, produkciju pirmie baudīs draugi un paziņas, kuri to jau gaidot ar nepacietību. “Pašlaik gaidām ierodamies pie mums Pārtikas un veterināro dienestu, lai saņemtu atļauju, ka viss atbilst prasībām, un tikai tad mēs varēsim sākt gatavot. Savukārt uz Lieldienām, visticamāk, jau būs nopietnāka tirgošanās, jo potenciāls ir uz dažādiem produktiem. Piemēram, uz Jāņiem tas būs sublimēts siers,” teic Vita.
Viņi abi saka lielu paldies vecākiem par fizisku un morālu atbalstu, jo bez viņiem tik tālu nebūtu tikuši. “Arī viņi ir iedegušies līdzi tam, ko mēs darām. Tuvākie vienmēr ir atbalstījuši un teikuši nepadoties, lai arī brīžiem likās, ka ir ļoti grūti,” saka Vita.
Viņa atzīst, ka darba skrējiens ir bijis diezgan intensīvs. “Esam braukuši uz laukiem katrās brīvdienās visu vasaru. Bet labi, ka mums ir savs projekts, ko realizēt un kur ielikt sirdi,” viņa saka.


Uzziņai

Sublimācijas procesa laikā produkti tiek žāvēti vakuumā aukstumā, tajos esošais ūdens ledus veidā pāriet tvaiku fāzē, apejot šķidro fāzi.