Dzirkstele.lv ARHĪVS

Deputāti domes vadībai pārmet problēmas risināšanu pēdējā sekundē

Diāna Odumiņa

2020. gada 1. decembris 00:00

1084
Deputāti domes vadībai pārmet problēmas risināšanu pēdējā sekundē

Ir pieņemti grozījumi Gulbenes novada bāriņtiesas nolikumā, paredzot bāriņtiesas priekšsēdētājai Ingai Dukurei divus vietniekus.
Par to novada domes 26.novembra sēdē nobalsoja 12 deputāti: Andis Caunītis, Gunārs Ciglis, Guntis Princovs, Ieva Grīnšteine, Indra Caune, Intars Liepiņš, Lāsma Gabdulļina, Normunds Audzišs, Normunds Mazūrs, Stanislavs Gžibovskis, Valtis Krauklis, Zintis Mezītis. Pret balsoja 5 deputāti: Anatolijs Savickis, Andris Vējiņš, Guna Pūcīte, Ilze Mezīte, Larisa Cīrule.
Pašvaldības Personālvadības nodaļai ir uzdots izsludināt atklātu pretendentu konkursu uz Gulbenes novada bāriņtiesas priekšsēdētājas otra vietnieka amatu. Kontrole par lēmuma izpildi ir uzdota novada domes priekšsēdētāja vietniekam A.Caunītim.

Cer uz Bāriņtiesu likuma grozījumiem
G.Pūcīte uzreiz norādīja, ka jautājuma formulējums domes sēdē nav korekts. Viņa uzsāka diskusiju par to, kas vispār notiek novada bāriņtiesā.
Novada domes priekšsēdētājs N.Audzišs iebilda, ka “tas lietas būtību nemaina”, un centās virzīt deputātus balsot. Tomēr sākās jautājumu birums arī no citiem deputātiem.
A.Savickis ieminējās - sapratis problēmu tā, ka novada bāriņtiesas priekšsēdētājas I.Dukures šobrīd jau esošā vietniece Inese Pērkone izmanto savas likumīgās tiesības atrasties ilgstošā prombūtnē, tāpēc priekšsēdētājai ir vajadzīgs otrs vietnieks, jo ar vienu vietnieku ir par maz.
A.Caunītis skaidroja, ka problēma ir ne tikai šajā apstāklī. Esot saņemta vēstule no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, kurā pašvaldība lūgta izvērtēt, vai novada bāriņtiesas priekšsēdētājai I.Dukurei ir viņas amatam atbilstoša izglītība. Ar 1.janvāri stāsies spēkā obligātās prasības attiecībā uz bāriņtiesas vadības izglītību - obligāts kļūst maģistra grāds. I.Dukure apstiprināja “Dzirkstelei”, ka viņai nav maģistra grāda. A.Caunītis domes sēdē debatēs teica, ka šogad vēl skaitās, ka I.Dukurei ir atbilstoša izglītība, bet nākamgad vairs ne.
Bāriņtiesu asociācija saziņā ar Labklājības ministriju esot solījusi, ka tomēr tiks grozīts Bāriņtiesu likums un tādējādi I.Dukurei būs iespēja savā amatā strādāt vēl pusgadu. Taču, ja grozījumu likumā nebūs, I.Dukure faktiski jau 1.janvārī nevarēs vairs pildīt savus amata pienākumus novada bāriņtiesā.
Attiecībā uz nākotnes plāniem un to, vai vēlas turpināt strādāt bāriņtiesā, I.Dukure “Dzirkstelei” skaidru atbildi nedeva. Viņa sacīja – novadā un visā Latvijā bāriņtiesas ir reformas gaidās. Turklāt tā būs valsts mēroga reforma atšķirībā no reorganizācijas, kuru piedzīvojām 2017.gadā savā novada pašvaldībā, kad no daudzām bāriņtiesām tika izveidota viena uz visu administratīvo teritoriju. “Kā notiks reforma nākamgad, pateikt līdz galam vēl nevar, jo viss vēl ir procesā,” teica I.Dukure.

Otrs vietnieks nodrošinās pēctecību bāriņtiesā
A.Caunītis domes sēdē skaidroja – atrodot kompetentu otru vietnieku, tiks stiprināts novada bāriņtiesas vadošo darbinieku sastāvs un tiks nodrošināta pēctecība. A.Savickis vaicāja, vai tas nozīmē, ka tiek meklēts nevis otrs vietnieks, bet gan cilvēks, kurš faktiski vadīs novada bāriņtiesu. Viennozīmīgas atbildes nebija, taču A.Caunītis piebilda, ka valstī bāriņtiesas nākamgad tiks reformētas un tajās strādājošajiem vairs nebūs vēlēti amati, pašvaldībai ar bāriņtiesas darbiniekiem būšot darba līgumu tiesiskās attiecības. Tuvākajā nākotnē pašvaldība arī pārskatīšot bāriņtiesas darbinieku slodzes un skaitu.
L.Cīrule iebilda, ka tomēr nav saprotama otra vietnieka nepieciešamība novada bāriņtiesā. Viņa sacīja, ka nevienā citā pašvaldības iestādē šādā veidā jautājumi netiek kārtoti. N.Audzišs sacīja – publiski to iztirzāt nevajadzētu.
G.Pūcīte rezumēja, ka problēma nav ilgstošā prombūtnē esošā vietniece, bet gan pašas bāriņtiesas priekšsēdētājas neatbilstošā izglītība. “Pēc pusgada mums būs jāmeklē bāriņtiesai jauns priekšsēdētājs, ja esošā priekšsēdētāja neiegūs prasībām atbilstošu izglītību,” teica deputāte. A.Caunītis atbildēja, ka I.Dukure nav uzsākusi mācības un arī neplāno to darīt.
“Vai tas ir loģiski, ja mēs vienu “caurumu” aizlāpām ar citu? Un, ja darbā atgriežas pirmais vietnieks, vai diviem vietniekiem vispār būs pietiekama noslodze darbā, ja abi turklāt strādā pilnu slodzi?” jautāja G.Pūcīte, esošo situāciju nodēvējot par “juridisku kalambūru”.
A.Caunītis teica – bāriņtiesas darbs kļūst arvien komplicētāks.
“Situācija principā ir neapskaužama no profesionālā viedokļa, bet bija arī pietiekami viegli paredzama un laikus risināma. Jautājums Caunīša kungam! Kāpēc viss tiek novilkts līdz pēdējam brīdim?! Teorētiski 31.decembrī var pateikt paldies šim darbiniekam (I.Dukurei – red.) par darbu. Mēs esam absolūti nesagatavoti. Kāpēc Caunīša kungs nav laikus paredzējis šādu situāciju? Mēs kārtējo reizi to risinām pēdējā sekundē,” teica A.Vējiņš.
Situācija tiek kontrolēta, un otrs vietnieks bāriņtiesā nodrošinās tiesības pieņemt lēmumus un parakstīt dokumentus – uzsvēra V.Krauklis. Tomēr viņš piebilda, ka deputātiem par to vajadzēja lemt jau oktobra domes sēdē.
G.Pūcīte iebilda, ka, izsludinot otra vietnieka vakanci novada bāriņtiesā, pašvaldība rēķinās ar papildu izmaksām. 

Fakti

◆ Gulbenes novada bāriņtiesas sastāvā ir 12 cilvēki.
◆ Gulbenes novada bāriņtiesas priekšsēdētāju, priekšsēdētāja vietnieku un bāriņtiesas locekļus ir ievēlējusi novada dome; visi ievēlēti uz termiņu līdz 2021.gada 31.decembrim.
◆ Inga Dukure par novada bāriņtiesas priekšsēdētāju tika ievēlēta ar deputātu lēmumu domes sēdē 2016.gada 22.jūnijā. Iepriekš viņa bija bāriņtiesas priekšsēdētāja Litenē.

No pašvaldības publiskotās informācijas un “Dzirksteles” arhīva

Uzziņai

◆ Bāriņtiesu reforma ir paredzēta 2021.gadā pēc administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanas.

◆ Tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Izaicinājums būs bāriņtiesu iestāžu apvienošana un kvalificētu speciālistu profesionāla sagatavošana, kā arī jaunizveidoto iestāžu funkcionālā pārraudzība pēc administratīvi teritoriālās reformas beigām.”

◆ Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas pārstāvji norādījuši, ka bāriņtiesu darbinieki ir noguruši no nesakārtotības un nenoteiktības – viņi nespēj prognozēt savu profesionālo nākotni un izvēlas pamest šo atbildīgo darbu. Neskaidrā situācija ir nepamatoti ieilgusi un neveicina bāriņtiesu lēmumu kvalitāti. (No Tieslietu ministrijas mājaslapas)

◆ Labklājības ministrija rosina pārstrukturizēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, izveidojot centrālo bērnu tiesību aizsardzības iestādi, kas pārraudzīs bāriņtiesas, turklāt ministrija arī mudina domāt par bāriņtiesu skaita mazināšanu un to locekļu izraudzīšanos konkursā, lai novērstu iespējamu pašvaldību ietekmi uz lēmumiem. (No Labklājības ministrijas mājaslapas)