Dzirkstele.lv ARHĪVS

Nav taisnība – “spāņu gripas” pandēmijas laikā vakcīnas pret to nebija

Nav taisnība – “spāņu gripas” pandēmijas laikā vakcīnas pret to nebija

Sociālajā medijā “Facebook” ievērību guvis ieraksts par 1918. gada “spāņu gripu”. Tajā par šo saslimšanu apgalvots, ka “nomira tikai vakcinētie”. Taču tā nav taisnība. Laikā, kad izplatījās “spāņu gripa”, vakcīnas pret to nepastāvēja.
Kāds “Facebook” lietotājs 15. novembrī publicēja attēlu, kurā rakstīts: “1918. gada “spāņu gripa”: nomira tikai vakcinētie.” Ar nepatieso apgalvojumu dalījās 300 cilvēki.
Tā saucamā spāņu gripa visā pasaulē izplatījās 1918.–1919. gadā. Aizvien gan nav vienprātības, kur tieši šis vīruss radies. Aplēsts, ka ar “spāņu gripu” inficējās apmēram 500 miljoni cilvēku jeb tolaik apmēram trešdaļa pasaules iedzīvotāju. Mirušo skaits dažādos avotos atšķiras, taču visbiežāk minēts, ka slimība izraisīja apmēram 50 miljonu cilvēku nāvi. Būtisks slimības izplatībai bija arī Pirmais pasaules karš. Saspiestība, bruņoto spēku un bēgļu pārvietošanās, visticamāk, veicināja slimības izplatīšanos visā pasaulē.
1918. gadā “spāņu gripa” sasniedza arī Latviju, sabiedrisko mediju portālā “Lsm.lv” raksta vēsturnieks Jānis Siliņš. Piemēram, dažos mēnešos Rīgā reģistrēja vairāk nekā 3000 slimniekus, bet Liepājā mēneša laikā no šīs saslimšanas mira 82 cilvēki. Vēstīts arī, ka daudzviet laukos gripa iznīcināja veselas ģimenes.
ASV Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka vakcīna pret gripu un arī iedarbīgas antibiotikas tolaik nepastāvēja. Tāpēc pret vīrusu pasaulē cīnījās ar izolāciju, karantīnu, personīgo higiēnu, dezinfekcijas līdzekļu izmantošanu un pulcēšanās ierobežojumiem. Savukārt pirmā gripas vakcīna tika izstrādāta vien 1940. gados. Līdzīgi apgalvojumi par to, ka spāņu gripas dēļ it kā miruši vien vakcinētie, popularitāti guvuši arī angļu valodā. Piemēram, ziņu aģentūras “Reuters” un “AAP” faktu pārbaudītāji jau iepriekš atspēkojuši līdzīgus apgalvojumus.


Secinājums

Nav taisnība, ka “spāņu gripas” dēļ nomira tikai vakcinētie. 1918.–1919. gadā slimība izraisīja apmēram 50 miljonu cilvēku nāvi, skarot arī Latviju. Taču pirmā vakcīna pret gripu tapa vien 1940. gados.


“Re:Check” ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” paspārnē strādājoša virtuāla faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības laboratorija. Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to uz e-pastu: recheck@rebaltica.com.