Pirmais lauku mājā ir krāsns un skurstenis
Jurim Mednim noteikti ir savs īpašais rokraksts kamīnu un krāsns mūrēšanā. Viņam būtiski ir ne tikai tas, lai kamīns un krāsns būtu siltuma avots telpā, bet arī dekoratīvs dizaina elements. Kamīnu un krāsns izveidē tiek pamatā izmantots būvmateriāls – ķieģelis.
Jau bērnībā zināja – būs mūrnieks!
Juris ar lielu degsmi stāsta par arodu, kas viņu uzrunāja jau bērnībā. “Interese par mūrēšanu man radās deviņu desmit gadu vecumā. Es dzīvoju laukos pie vecmammas, kur krāsnis bija vecas, istabā bija auksti, un es visu laiku salu. Atceros, kā toreiz teicu: kad izaugšu, es mūrēšu krāsnis. Kad man bija 15 un 16 gadi, divas vasaras biju par zelli pie meistara Druvienā. Tad interese par šo arodu kļuva tikai lielāka,” stāsta Juris.
Lai arī dzīvē viss iegrozījies tā, ka ikdienā viņam ir sava būvniecības firma, mīlestība pret mūrnieka arodu nav zudusi. Tieši otrādi - tā kļuvusi vēl lielāka. Tagad viņš ar azartu ne tikai stāsta par šo arodu, bet arī cenšas izpausties savās prasmēs. Viņš cer, ka kādreiz varēs nodarboties tikai ar mūrēšanas pakalpojumu sniegšanu.
“Es visu laiku mācos. Man patīk! Un jāmūrē ir regulāri, lai nezustu praktiskās iemaņas. Man jau liekas, ka zinu daudz, bet gan jau tas ir maz, zinot, cik vēl var zināt! Latviešu meistari ir ļoti skopi ar informāciju. Ja jautā kaut ko, nestāsta, bet krievi gan ir atvērtāki un stāsta. Būsim godīgi: cik Latvijā ir mūrnieku? Maz. Nu kāda gan tur konkurence, bet tāpat negrib dalīties ar savām zinībām. Es visu apgūstu pašmācības ceļā. Skatos internetā seminārus krievu valodā, sarakstos ar krievu meistariem, viņi mani neuztver kā konkurentu,” stāsta Juris.
Ir svarīgi savā darbā būt gan precīzam, gan neaizmirst arī par gaumes izjūtu. Juris zina, ka klienti tagad ir prasīgi, jo vēlas to, kā nav citiem, un vēlmes ir dažādas. “Veikalā ķieģeļu klāsts mūrēšanai ir viens - standarts. Līdz ar to es pievērsos ķieģeļu pārstrādei. Ķieģelis ir no veikala, bet es sagatavoju sortimentu tieši dizainam, lai ķieģeļi, kurus izmantoju krāsns un kamīnu mūrēšanā, nav kantaini. Tas ir ietilpīgs darbs, bet es to daru tāpēc, ka man tas patīk. Bet tas process ir garš, putekļains un netīrs. Pats izgatavoju arī iekārtas, lai varētu uztaisīt vairākus vienādus ķieģeļus. Ķieģeļu slīpēšana, sagatavošana mūrēšanas darbam prasa ilgu laiku. Pats darbs - uzmūrēt krāsni – ir deviņas desmit dienas. Kas ir grūtākais mūrnieka darbā? Nekas! Jo mani tas ļoti interesē!” uzsver Juris.
Priecīgi par iespēju startēt projektos
Juris ir praktiķis, bet sieva Rasa vairāk atbild par finanšu jautājumiem un, ja ir iespēja, raksta projektu pieteikumus konkursiem, lai iegūtu finansējumu šīs biznesa idejas attīstībai. Rasa stāsta, ka ir startējuši divos projektos, jo citādāk realizēt savu ideju par krāšņu un kamīnu mūrēšanu, lai tie būtu arī kā interjera dizaina elementi, būtu grūti. 2018.gadā viņi startēja grantu konkursā, kur šo biznesa ideju atbalstīja Gulbenes novada pašvaldība.
“Draugi rosināja, ka vajag piedalīties šajā konkursā, un mēs mēģinājām. Par iegūto finansējumu nopirkām ķieģeļu griežamo aparātu un citas iekārtas. Pagājušajā gadā rakstījām projekta pieteikumu “Satekai” un projekta īstenošanas laikā iegādājāmies sastatnes, kas ļauj brīvi un droši strādāt jebkurā augstumā gan pie kamīna un krāsns, gan dūmvada mūrēšanas. Tās uzlabo darba kvalitāti, atvieglo darba procesu, samazina pašizmaksu un darba laikietilpību. Savukārt lāzers ļauj darbu veikt ar augstu precizitāti objekta kontūrās jebkuros laika apstākļos. Vēlamies savus piedāvātos pakalpojumus pilnveidot, palielināt konkurētspēju,” stāsta Rasa.
Abi atzīst, ka vajadzības vēl ir, piemēram, viena no nepieciešamākajām ir putekļu nosūcējs. “Ja būs iespēja, mums ir doma atkal startēt projektā, jo ir nepieciešams putekļu nosūcējs. Kad griež ķieģeļus, tad telpā ir smagi putekļi, tāpēc vajag tam piemērotu putekļu nosūcēju - jaudīgu,” skaidro Rasa. Arī Juris piebilst, ka kurš katrs neder. “Slīpējot te ir milzīgi putekļu mākoņi. Tagad lieku maskas vai arī eju griezt ārā, kaut gan tagad jau ārā salst rokas,” saka Juris.
Rasa uzsver, ka, tiklīdz būs iespēja, to izmantos, lai atkal iegūtu atbalstu “Satekā”. “Tā ir laba iespēja. 70 procentu līdzfinansējums, ko viņi dod, ir liels atbalsts,” saka Rasa. Savukārt Juris papildina - ja pilnīgi viss būtu jānopērk pašiem, tad tas nebūtu nemaz tik vienkārši.
Agrāk bija gudri un prasmīgi meistari
Lielākais izaicinājums Jurim šobrīd ir uzmūrēt apaļo krāsni no ķieģeļiem un kombinētu dārza kamīnu. “Lai vienā galā var vārīt zupu, uzcept arī šašliku un vēl žāvēt zivis,” stāsta Juris.
Bet, ja kādam ir interese uzmūrēt parastu krāsni bez dizaina elementiem, arī to Juris var.
Viņš ir pārliecināts par savu darbu kvalitāti, jo, lai kādam dotu garantiju par savu darbu, pirms tam mājās tiek veikti eksperimenti, lai galarezultātā pasūtītājs būtu apmierināts par visiem simts procentiem. “Piemēram, manis liktās durtiņas krāsnij vai plītij nekad neizkritīs ārā un plaisu arī nebūs. Protams, ja pārkurinās, tad tā jau cita lieta. Cilvēki reizēm pārcenšas ar kurināšanu, bet ķieģelis uzņem siltumu tik, cik tas var uzņemt, nav jēgas procesam kurināt visu laiku,” skaidro Juris.
Viņš arī pārliecinājies, ka agrāk bijuši ļoti prasmīgi meistari, jo viņu mūrētās krāsnis kalpojušas vairākus gadu desmitus un tām nebija ne vainas, tāpēc esot žēl, ka nav iespējas paprasīt padomus. “Otra lieta - ķieģeļu kvalitāte. Esmu bijis vecās mājās un redzējis, kādi ir vecie ķieģeļi, - tos nevar sasist! Tie ir nostāvējuši vairāk nekā 100 gadus, un to kvalitāte ir lieliska! Tagad nopērkamie ķieģeļi ir sliktas kvalitātes,” zina teikt Juris.
Viņš stāsta, ka kvalitatīva krāsns ir tāda, kurai ir laba vilkme, ar ko diemžēl bieži vien ir problēmas, laba siltuma uzņemšana un arī laba siltuma atdeve. “Aizbraucu uz vienu objektu, kur saimnieks sūdzējās, ka krāsns nevelk, un es biju ceturtais meistars, kurš mūrēja no jauna. Vēl nesen viņš zvanīja un teica, ka velk. Svarīgas ir krāsns ejas,” uzsver Juris.
Tagad pašmācības ceļā viņš apgūst skices un tehniskos rasējumus datorā, lai vizuāli varētu attēlot savu domu, kāda potenciāli varētu izskatīties krāsns vai kamīns. “Esmu dzirdējis, ka meistars uzmūrē krāsi divās trīs dienās un paprasa trīs simtus. Un tad viņam prasa, kāpēc tik daudz jāmaksā, jo darbs taču paveikts dažās dienās, bet viņš to ir mācījies vairākus gadus un tajā laikā par to neviens neko nemaksāja. Mācīšanās ir ļoti dārgs prieks. Izejmateriāls ir dārgs, bet ir jāpamēģina, jāeksperimentē savās mājās, pirms dodies pie klienta,” skaidro Juris.
Jura padomi
◆ Krāsns mājās ir jātur goda vietā!
◆ Ir jāuzmana tās stāvoklis - jāpievērš uzmanība, lai nav plaisu, lai nedūmo. Šādi bojājumi uz ziemas kurināšanas sezonu ir jānovērš.
◆ Pastiprināta uzmanība jāpievērš skursteņu stāvoklim - arī tie ir jāatjauno, lai nav sadrupuši, un, protams, jāuztur tīri.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"