Dzirkstele.lv ARHĪVS

COVID-19 izplatās arvien plašāk

Diāna Odumiņa, Inita Savicka

2020. gada 11. decembris 00:00

2737
COVID-19 izplatās arvien plašāk

No Izglītības pārvaldes vadītājas Edītes Kanaviņas stāstītā izriet, ka saslimušais pats ir ziņojis novada vidusskolas direktorei Lindai Ūdrei-Rizgai par savu situāciju.

Novada vidusskolā kontaktpersonas ir karantīnā
Direktore tālāk ir sazinājusies ar SPKC. Tika apzinātas kontaktpersonas, kuras skolā varēja būt saskarsmē ar inficēto cilvēku. Šo apzināšanu veica SPKC, informējot kontaktpersonas par viņu tālāko rīcību.
“Četriem darbiniekiem ir noteikta 14 dienu karantīna,” “Dzirkstelei” saka L.Ūdre-Rizga. Viņa arī stāsta, ka saslimušais ir tehniskais darbinieks.
“Inficēšanās tika konstatēta laikus. Cerams, ka tagad visi preventīvie pasākumi būs efektīvi un nebūs vairs te tā vīrusa,” saka novada vidusskolas direktore. “Kontaktpersonu vidū nav neviena izglītojamā,” konkretizē E.Kanaviņa. No savas puses viņa ir sniegusi informāciju Izglītības kvalitātes valsts dienestam. “Rakstiski e-pastā ir informēti skolēnu vecāki, ka gadījums izglītības iestādē ir, un aicinājums sekot līdzi bērnu veselības stāvoklim,” saka E.Kanaviņa.
L.Ūdre-Rizga piebilst, ka SPKC ir pasūtīti 105 siekalu testi, lai visi skolā strādājošie - gan skolotāji, gan tehniskie darbinieki - varētu pārbaudīt sevi saistībā ar COVID-19. “Tad jau redzēs, ko uzrādīs testi. Inficētajam darbiniekam simptomi bija tikai galvassāpes un ķermeņa temperatūra nedaudz virs 37. Ir dzirdēti gadījumi, kad inficētajam vispār nav nekādu simptomu. Mēs varam būt priecīgi, ka pagaidām tik lielā iestādē kā novada vidusskola mums ir izdevies noturēties, ka šis vīruss mūs nepiemeklēja ātrāk. Ja inficēšanās uzrādīsies vēl kādam skolas darbiniekam, mēs, protams, uzreiz attiecīgi rīkosimies. Galvenais ir saslimšanas riskam nepakļaut mūsu skolēnus un, protams, arī darbiniekus,” saka L.Ūdre-Rizga.

Inficētais aprūpes centrā ir atradies izolatorā
“Jaungulbenes Aleju” vadītāja Marika Andževa “Dzirkstelei” stāsta, ka viņu klients COVID-19 ir ieguvis ārpus “Jaungulbenes Alejām”. No M.Andževas stāstītā izriet, ka runa ir par “Jaungulbenes Aleju” klientu, kurš kādu laiku ir ārstējies stacionārā (“Dzirkstelei” ir zināms, ka tā bija Balvu slimnīca), no turienes izrakstīts ar negatīvu COVID-19 testu. Cilvēks atgriezies “Jaungulbenes Alejās”. Pagājušas trīs dienas, un darbinieki “Jaungulbenes Alejās” redzējuši - cilvēkam ir veselības problēmas. Cilvēks atkal tika nogādāts slimnīcā, kur analīzes apstiprinājušas inficēšanos ar COVID-19.
Jaungulbenē sakarā ar šo saslimšanas gadījumu ir satraukums - “Dzirkstelei” neslēpj Gulbenes novada sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs. Taču viņš uzsver – saslimušais “Jaungulbenes Aleju” klients nav bijis saskarsmē ne ar vienu citu klientu. Šis cilvēks, kad atgriezās iestādē pēc izrakstīšanas no slimnīcas, nenonāca kopējā dzīvojamajā istabā ar citiem. Šis cilvēks tika ievietots “Jaungulbenes Aleju” izolatorā. Tā ir parastā ikdienas rīcības shēma šādos gadījumos. Katru no slimnīcas izrakstīto klientu uz 10 dienām ievieto novērošanai sociālās aprūpes iestādes izolatorā ar atsevišķu aprūpi un apkalpošanu. Šajā gadījumā ātri vien iestādes darbinieki secināja, ka ar ģimenes ārsta palīdzību galā netiks, vajag cilvēku nogādāt atpakaļ slimnīcā.

Iestādē veic analīzes
“Atbilstoši epidemiologu (no SPKC – red.) norādījumiem pašlaik tiek veikti visi epidemioloģiskās drošības pasākumi,” saka M.Andževa.
Visiem “Jaungulbenes Aleju” klientiem un darbiniekiem tiek veikti COVID-19 testi.   
J.Antaņevičs stāsta, ka “Jaungulbenes Aleju” kolektīvs ir nodrošināts ar visiem nepieciešamajiem speciālajiem un drošības līdzekļiem. Viņiem ir sejas aizsargi, cimdi, bahilas. Ir nodrošinājums arī ar speciālajiem kombinezoniem, ja tie ir vajadzīgi.
“Ja mums kādā pozīcijā kaut kā sāk pietrūkt, pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļa visu operatīvi nodrošina,” skaidro J.Antaņevičs. Viņš  uzsver, ka COVID-19 izplatība Latvijā ir realitāte, ar kuru jārēķinās. “Kas būs rīt, mēs nezinām. Šajā situācijā mums nevis citam citu ir jātricina, bet ir jāatbalsta. Situācija ir jāuztver veselīgi. Visi pašvaldības sociālās aprūpes centri strādā komandā, šo komandu vadu es,” norāda J.Antaņevičs.
Regulāri pašvaldības sociālās aprūpes centru vadītājiem notiek videokonferences ar J.Antaņeviču.
M.Andževa saka, ka “Jaungulbenes Alejās” jau pandēmijas pirmā viļņa laikā bijusi izstrādāta sava iekšējā kārtība, kā rīkoties situācijā, ja kāds iestādē saslimst ar COVID-19. Šobrīd notiek pastiprināta “Jaungulbenes Alejās” klientu uzraudzība, notiek profilaktiskās pārbaudes gan viņiem, gan darbiniekiem. Tas viss tiekot saskaņots ar epidemiologiem.
“Šis mums ir pārbaudījums. Mēs tam gatavojāmies kopš pavasara. Pie mums visu laiku tiek veikti visi drošības pasākumi, kādi ir nepieciešami aprūpes institūcijās,” teic M.Andževa.
SPKC pārstāve Ilze Arāja 10.decembra vakarā "Dzirksteli" informēja, ka "Jaungulbenes Alejās"  ir vēl četri saslimšanas gadījumi. Šoreiz saslimuši darbinieki. Viņiem un kontaktpersonām noteikta karantrīna.

COVID-19 pacienti - atsevišķa ēkā
“Dzirkstele” jau rakstīja, ka Gulbenes slimnīcā no 7.decembra slēgta aprūpes nodaļa un dienas stacionārs, jo trūkst darbinieku Balvos, kur tika atvērta COVID-19 nodaļa ar 15 gultas vietām. SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle Alīda Vāne “Dzirkstelei” stāsta, ka trešdien jau bija aizņemtas 13 gultas.
SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” izpilddirektores pienākumu izpildītāja Lana Upīte stāsta, ka Balvos COVID-19 nodaļa atrodas atsevišķā ēkā, kur bijusi Balvu slimnīcas infekciju nodaļa. Tas ļauj pašu Balvu slimnīcas ēku ar pārējo slimību nodaļām paturēt brīvu no COVID-19 pacientiem.
Valdība 8.decembrī nolēma piešķirt 150 000 eiro COVID-19 pacientu nodaļas izveidei ar 15 gultām Balvu slimnīcā. A.Vāne par šo finansējumu norāda, ka “vēl nekas nav saņemts, tas tik ātri nenotiek”.  
Ēkai, kurā tagad ir COVID-19 nodaļa, ir veikts remonts, tam novirzot 140 000 eiro. Papildus katrai palātai ir pievadīts skābeklis, iegādātas neinvazīvās elpināšanas iekārtas, pacientu monitori un vēl cits nepieciešamais aprīkojums apmēram 70 000 eiro vērtībā. “Arī darbinieki ir. Pacienti nav bez aprūpes,” norāda A.Vāne.
Savukārt L.Upīte uzsver, ka COVID-19 nodaļas pacienti ir tie paši cilvēki mums apkārt un šo pacientu vidū jebkurā mirklī var būt ikviens no mums, tādēļ vēlams šo nodaļu neuztvert kā baiļu un negāciju telpu, bet gan izprast un zināt, ka vienīgā atšķirība ir tā, ka šī nodaļa atrodas paaugstināta riska apstākļos, bet, ejot garām, nekas slikts notikt nevar. “Līdz ar to nav pamata bailēm tagad doties uz Balvu slimnīcu – ja ir nepieciešama kāda cita ārstēšana vai ir akūta nepieciešamība vērsties Balvu slimnīcas uzņemšanas nodaļā, tad neatliekam to, jo slimības negaidīs!” uzsver L.Upīte.

Pagaidām vēl nav nekontrolējama situācija
N.Audzišs “Dzirkstelei” stāsta, ka pagaidām pašvaldībā civilās aizsardzības komisijas sēdi sasaukt nav bijis īsti pamata. Tas būtu jādara tad, ja situācija ar COVID-19 izplatību novadā kļūtu nekontrolējama. “Komisija sasaucama, kad ir nepieciešama sadarbība starp iestādēm un komisijas locekļiem, kuri šīs iestādes pārstāv. Tas jādara tad, kad kopīgi vajag risināt kādus jautājumus. Pašreizējā brīdī katrs vadītājs iestādē savas kompetences ietvaros pieņem lēmumus un rīkojas,” viņš saka.
N.Audzišs skaidro, ka novadā pagaidām ir atsevišķi saslimšanas gadījumi, ir cilvēki karantīnā, ir pašizolācijā. Nesen novada domes priekšsēdētājs ticies ar Valsts policijas pārstāvjiem, runājis par šiem jautājumiem, par situāciju administratīvajā teritorijā. Policija kontrolē cilvēkus, kuri atrodas pašizolācijā. Karantīnā esošos cilvēkus redzeslokā patur Veselības inspekcija, kā arī SPKC.  Pašvaldībai ir pieejama tikai statistika un informācija par saslimšanas gadījumiem, ja tie skar pašvaldības darbiniekus vai pašvaldības iestādes. N.Audzišs esot aktualizējis, vai pašvaldība var palīdzēt SPKC risināt situācijas, veikt preventīvo darbu. “Taču pagaidām no valsts iestādes puses nav jūtama vēlme iesaistīt  šajā darbā pašvaldību,” saka N.Audzišs. Viņa paša uzskati ir pretēji - iesaiste un sadarbība būtu vēlama.   


Uzziņai

Dienā analīzes nodod līdz 20 cilvēkiem
Gulbenes slimnīcā joprojām darbojas COVID-19 analīžu nodošanas punkts, un tagad tas darbojas katru dienu, izņemot brīvdienas. To “Dzirkstelei” apstiprina “Centrālās laboratorijas” klientu apkalpošanas vadītāja Kristīne Ūdre.
Tā kā Gulbenē ir saslimšana ar COVID-19, pieprasījums nodot analīzes ir, bet K.Ūdre saka, ka tas nav tik liels. “Dienā analīzes nodod līdz 20 cilvēkiem. Pirms aptuveni divām nedēļām Balvos mēs arī atvērām punktu. Ja ir nepieciešams, izbraucam arī uz mājām, bet Gulbenes novadā mājas vizīšu ir salīdzinoši maz,” saka K.Ūdre.