Dzirkstele.lv ARHĪVS

“Brexit” mainīs ierasto kārtību

Sandra Apine

2020. gada 11. decembris 00:00

6
“Brexit” mainīs ierasto kārtību

Lielbritānija Eiropas Savienību (ES) juridiski pameta jau šī gada sākumā, taču izstāšanās līgumā paredzētā pārejas perioda termiņš – 31. decembris – strauji tuvojas. Lai arī abas puses joprojām nav spējušas noslēgt līgumu par Lielbritānijas un ES nākotnes ekonomiskajām attiecībām, virkne sadzīvisku pārmaiņu, kas skars iedzīvotājus, jau ir zināmas.
Kādas “Brexit” praktiskās sekas gaidāmas Latvijas valsts piederīgajiem, to tiešsaistes preses konferencē skaidroja Ārlietu ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.

Beigsies brīva personu kustība
“Mēs tuvojamies tam brīdim, kad “Anglija būs aizslēgta un atslēga būs nolauzta,”” uzsvēra ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa. Nozīmīgākās pārmaiņas, kas skars ļoti daudzus Latvijas pilsoņus gan Lielbritānijā, gan Latvijā un citur pasaulē, kuri kaut kādā veidā saista savu dzīvi un ikdienu ar Lielbritāniju, ir fakts, ka ar 1. janvāri starp ES un Lielbritāniju beigsies brīva personu kustība. “Šis ļoti fundamentālais grozījums un lielā atšķirība ievieš arī virkni praktisku pārmaiņu mūsu līdzšinējā pieredzē ar Apvienoto Karalisti. Gan došanos uz šo valsti īstermiņa braucienos, gan plānos pārcelties uz to dzīvot, strādāt un studēt,” norāda G. Japiņa.

Bez vīzas – tikai tūristi un ciemiņi
Ar 2021. gada 1. janvāri Lielbritānijā stājas spēkā jauna imigrācijas sistēma. “Praksē tas nozīmē, ka bez vīzas uz Lielbritāniju varēs braukt tikai īstermiņa braucienos - tūrisma vai viesošanās nolūkos, uzturoties valstī ne ilgāk kā sešus mēnešus. Taču šādas uzturēšanās laikā būs liegts Lielbritānijā strādāt vai studēt,” stāsta G. Japiņa.
Ja ir plāns uzturēties ilgāk, studentiem jāiegūst īpaša studenta vīza, bet potenciālajiem darba ņēmējiem – darba vīza. Savukārt nepilngadīgiem ceļotājiem būs nepieciešams notariāls apstiprinājums par to, ka bērns drīkst ceļot viens pats.
Vīzas – maksas pakalpojums
Studiju un darba vīzas būs maksas pakalpojums, turklāt tās jānokārto pirms ierašanās Lielbritānijā. G. Japiņa norāda, ka vīzas jau var saņemt kopš šī gada oktobra. “Svarīgi atcerēties - ja jums kāds darbā iekārtošanas birojs vai uzņēmums saka – brauciet bez vīzas, mēs visu sakārtosim, tas ir nozīmīgs faktors, lai sāktu domāt, ka varētu būt runa par nelegālās nodarbinātības risku,” brīdina G. Japiņa un aicina neuzķerties uz šādiem vilinošiem solījumiem, jo, visticamāk, tas nav legāls piedāvājums.

Iebraucējus vērtēs
Taču vīzas saņemšana nebūs vienkārša. Izrādās, jaunā Lielbritānijas imigrācijas sistēma potenciālos iebraucējus vērtēs pēc diezgan sarežģītas punktu sistēmas, kurā tiks ņemti vērā tādi faktori kā angļu valodas zināšanas, Lielbritānijas darba devēja uzaicinājums, atbilstība noteiktam algas līmenim un citi.
“Šajā sistēmā jāsasniedz vismaz 70 punkti, lai iegūtu uzturēšanās atļauju,” stāsta G. Japiņa, piebilstot, ka sīkāk šo sistēmu var izskaidrot tikai britu imigrācijas iestāžu darbinieki paši.

Pastāvīgais, pagaidu vai abi?
Lai pēc “Brexit” turpinātu likumīgi uzturēties Lielbritānijā, ES pilsoņiem līdz 2021. gada 30. jūnijam jāpiesakās pastāvīgā ("settled") vai pagaidu ("pre-settled") statusam. Pie tam, vienai personai nav aizliegts pieteikties abiem.
To var izdarīt Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijas mājaslapā ("Home Office"), kas, kā uzsver G. Japiņa, ir pieejama “labā un saprotamā latviešu valodā.” Vajadzīgā informācija meklējama arī Ārlietu ministrijas mājaslapā.
Ārlietu ministrijas pārstāve zina stāstīt - kopumā Lielbritānijā saņemti vairāk nekā četri miljoni Eiropas Savienības dažādu valstu pilsoņu pieteikumi, arī vismaz 108 000 Latvijas pilsoņu pieteikumi, no kuriem 103 000 statuss ir piešķirts. G. Japiņa aicina tos, kuri vēl nav reģistrējušies, to izdarīt, neatliekot uz pēdējo brīdi, kā arī palīdzēt to izdarīt saviem tuviniekiem – senioriem. Kaut arī statusam var pieteikties gan elektroniski, gan pa pastu, speciāliste to iesaka darīt elektroniski, jo tas ir ātrāk un drošāk, ka dokumenti “pa ceļam nepazūd.”
Reģistrācija iedzīvotāju statusam jāveic līdz 2021. gada 30. jūnijam. Personas, kuras līdz šim datumam nebūs reģistrējušās kādam no statusiem, nedrīkstēs likumīgi atrasties Lielbritānijā.


Par ceļošanas apdrošināšanu
No 2021. gada 1. oktobra vienīgais derīgais dokuments ieceļošanai Lielbritānijā būs pase. Izņēmums būs tie, kuri savu ID karti reģistrējuši, kārtojot uzturēšanās atļauju. Tādā gadījumā ieceļot valstī ar ID varēs vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim. “Lielbritānijas iestādes gan aicina visus labāk izmantot pasi kā ceļošanas dokumentu, jo tā varēs ērtāk šķērsot robežkontroles punktus, izmantojot automatizēto robežšķērsošanas “vārtu” sistēmu jeb “E-Gate”, stāsta ministrijas pārstāve. Tāpat jāņem vērā, ka, ieceļojot Lielbritānijā, jau ar 1. janvāri vairs nebūs spēkā ES veselības apdrošināšanas kartes (EVAK). Tāpēc katram privāti jāiegādājas ceļošanas apdrošināšana, kurā jābūt iekļautiem arī repatriācijas izdevumiem, pretējā gadījumā iespējamā nelaimes gadījumā visi izdevumi būs pašu vai tuvinieku ziņā. “Lielbritānija ir dārga valsts, tādēļ silti iesakām iegādāties ceļojumu apdrošināšanu,” piebilst speciāliste.

Sūtījumi jāmuito
Ievērojamas pārmaiņas būs arī muitošanā. “Ja runājam par fiziskām personām, tad, protams, “Brexit” ietekme būs milzīga, jo administratīvais slogs, kāds parādās ar brīdi, kad mēs atsakāmies no brīvas preču kustības starp ES un Lielbritāniju –  būs nepatīkams. Tādēļ tam ir jāgatavojas un jāpieņem kā jaunā realitāte,” uzsver VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka.
Lai saņemtu sūtījumus no Lielbritānijas, būs jāiesniedz muitas deklarācija. To katrs var veikt pats bez maksas VID EDS sistēmā. Kā pareizi to izdarīt – palīdzēs videopamācība VID mājaslapā. Arī par jebkuru neskaidro jautājumu iedzīvotāji rosināti vērsties pie VID konsultantiem telefoniski.

Bagāža jākrāmē arkalkulatoru
Ar virkni pārmaiņu no muitas viedokļa jārēķinās arī ceļotājiem. Tiem, kuri robežu šķērsos ar vairāk nekā 10 000 eiro bagāžā, nauda muitas punktā būs jādeklarē.
Ierobežojumi attiecas arī uz preču vērtību, kāda drīkst atrasties personīgajā bagāžā. Summas atšķiras, atkarībā no tā, kā robežu šķērsojat. Ja ceļots tiek ar gaisa vai jūras transportu, tad bagāžā vienai personai drīkst atrasties preces ar kopējo vērtību līdz 430 eiro. Ceļojot pa sauszemi, šī summa ir līdz 300 eiro. Bērniem līdz 15 gadu vecumam, neatkarīgi no ceļošanas veida, bagāžā drīkst atrasties preces vērībā līdz 285 eiro. “Runa ir par jaunām precēm, nevis jau lietošanā esošām mantām,” piebilst VID pārstāve. Daudzuma ierobežojumi attiecas arī uz cigaretēm, alkoholu un smaržūdeņiem. Sūtījumos aizliegts vest gaļu un gaļas produktus, pienu un piena izstrādājumus, kā arī dzīvnieku barību, kas satur gaļu vai pienu. “Uz ceļotājiem attiecas tādi paši ierobežojumi, kā ceļojot uz jebkuru citu valsti ārpus ES,” uzsver I. Knoka.

Pēdējā brīža paciņas
Tā kā ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks, I. Knoka piekodina, ka šobrīd īpaši jāuzmanās ar dārgu dāvanu sūtīšanu no Lielbritānijas uz Latviju.
“Ja paciņa, kuras vērtība pārsniedz 45 eiro, nepaspēs sasniegt adresātu līdz šī gada beigām, dāvanas saņēmējam var nākties maksāt nodokli, lielā daļā gadījumu sedzot aptuveni piekto daļu dāvanas vērtības. Tāpēc sūtījums jāveic ļoti drīz vai jāizvēlas pieticīgākas veltes,” iesaka VID pārstāve.