Sejas vairogs - kā alternatīva
Sejas maskas tiek atzītas par efektīvāko līdzekli vīrusa izplatības apkarošanai, ja tās tiek lietotas kopā ar sociālo distancēšanos un pareizu un regulāru roku mazgāšanu. Tomēr sabiedrībā neizpaliek diskusija, vai tikpat efektīvi ir arī sejas vairogi (vizieri).
Skaidro Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.
Sejas maska - pirmā izvēle
O.Šneiders skaidro, ka pēc pieejamajiem regulējumiem Ministru kabinets atļauj divas opcijas. Prioritāri sabiedrība tiek aicināta izmantot maskas. “Gan auduma, gan medicīniskā maska gaisa pilienus “pietur” cilvēkam tuvāk. Transportā vai veikalā būtu jālieto sejas maska. Mūsu eksperti skaidro, ka vēlams būtu lietot maskas, bet vairogs varētu būt kā papildu barjera acīm,” viņš skaidro.
VM arī saņem jautājumus par astmas slimniekiem un tiem, kam ir citi medicīniska rakstura iemesli, kuru dēļ ilgstoši būt maskā ir grūti. “Cilvēkiem, kuriem ir kādas medicīniskas indikācijas un kuri nevar lietot sejas maskas, vispirms vajadzētu sazināties ar savu ārstējošo ārstu un apspriest, vai nebūtu jāpamaina kāda terapija. Astmatiķiem var būt elpošanas grūtības, jo ir kādi saasinājumi, iespējams, tie būtu ar medikamentiem vai terapiju jānovērš. Tāpat ir iespējams sev piemeklēt atbilstošu masku. Ja šis variants neder, tad, protams, vairogs šiem cilvēkiem ir kā variants, pieņemot, ka cita veida barjeru viņi nevar lietot,” atbild O.Šneiders.
Arī SPKC pārstāve I.Arāja uzsver - tā kā šobrīd ir pierādīta sejas masku efektivitāte vīrusa izplatības ierobežošanai, tad prioritāri aizsardzībai būtu jāizvēlas medicīniskā vai higiēniskā sejas maska. Ja nav pieejama maska vai arī tās lietošana izsauc būtiskas veselības problēmas, persona aizsardzībai var lietot sejas vairogu.
Izņēmuma gadījumi
VM pārstāvis norāda, ka maska aizsargā labāk, bet ir iespēja lietot arī vairogu bez maskas izņēmuma gadījumos. “Tur, kur ir nozīme dikcijai un tam, lai bērni saprastu, var tikt lietots vairogs, jo sejas maska neļauj veikt pienākumu atbilstošā kvalitātē. Šeit runājam par nodarbībām, kurās svarīgi, lai bērni redzētu pedagoga seju, mutes stāvokli un skaņu veidošanos. Tas attiecas arī uz logopēda darbu, kurš rāda vingrinājumus,” plašāk VM nostāju skaidro O.Šneiders.
Vairoga lietošana pirmsskolas pedagogiem un skolotājiem ir atļauta kā alternatīva opcija, lai saglabātu nodarbību kvalitāti un bērnu spēju uztvert mācīto.
ASV zinātnieki veic pētījumu
Zinātniskajā žurnālā “Physics of Fluids” (“Šķidrumu Fizika”) pētnieku komanda skaidro vasarā veiktu pētījumu un simulācijas rezultātā apstiprinātu parasto sejas masku lielāku efektivitāti. Sejas vairogi un maskas ar elpošanas atverēm pētījumā sākumā aizturēja klepus radītos siekalu pilienus, tomēr sīkākie pilieni joprojām viegli nokļuva aiz maskas. Pētnieki apstiprina, ka tendence lietot sejas vairogus ir tāpēc, ka tie ir komfortablāki. Tika izveidota vizualizācija, kurā pārbaudīja sejas aizsargu un izelpu darbību, vērtējot, cik apkārtējā vidē nonāk aerosola tipa pilienu.
Pētījumā zinātnieki simulēja klepu, pievienojot manekena galvu ierīcei, kura no ūdens un glicerīna radīja tvaiku, kas ar pumpja palīdzību tika raidīts ārā pa manekena muti. Pēc tam tvaiks ar lāzera palīdzību tika vizualizēts. Rezultātā klepus izdalītie siekalu pilieni parādījās kā zaļš tvaiks, kas izplūst no manekena mutes.
Simulācijā vairogs pēc klepus pilienus raidīja zemes virzienā, bet sīkākie pilieni palika vairoga apakšā un turpināja plūst apkārt pa abām vairoga pusēm. To izplatība bija 0,9 metrus gan uz priekšu, gan uz sāniem no manekena. Sejas vairogs bloķēja tikai sākotnējo pilienu strūklu, tāpēc zinātnieku komanda Floridas Atlantijas universitātes profesora Sidharta Vermas vadībā caur šo pētījumu par efektīvāko līdzekli vīrusa kontrolei un ierobežošanai apliecina augstas kvalitātes auduma vai medicīniskās maskas.
To, ka sejas vairogu efektivitāte nav starptautiski pielīdzināta sejas maskām, norāda arī SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Ziņu aģentūrai “Leta” viņš skaidroja - tā kā vairogi neveido slēgtu vidi, jo no malām ir atvērumi, tad tas ļauj cilvēka izelpai un ieelpai nonākt gaisā bez jebkādas blokādes. Sejas maska neļauj pilieniem, kas izplatās caur muti vai degunu, nokļūt gaisā. Vairogs drīzāk ir domāts kā papildu aizsardzības rīks sejas aizsargmaskai augsta inficēšanās riska apstākļos.
Transportā maskas - arī bērniem no 7 gadu vecuma
Satiksmes ministrija informē, ka mērķtiecīgākai COVID-19 ierobežošanai ieviesti stingrāki drošības pasākumi arī sabiedriskajā transportā. Līdz 11.janvārim sabiedriskajā transportā pasažieru skaits nedrīkst pārsniegt 50 procentus no ietilpības un sejas maskas ir jālieto gan transportlīdzekļa vadītājam, gan pasažieriem, tajā skaitā bērniem no 7 gadu vecuma. Sejas maskas sabiedriskajā transportā var nelietot personas ar kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem. Obligāti tās jālieto arī taksometros. Svarīgi atcerēties, ka sabiedrisko transportu nedrīkst izmantot iedzīvotāji, kuriem ir pozitīvs COVID-19 tests vai kuri atzīti par kontaktpersonām. SPKC pārstāvji iesaka līdzi nēsāt dezinfekcijas līdzekli, lai varētu nepieciešamības gadījumā masku uzvilkt ar tīrām rokām.
SPKC mājaslapā uzsvērts, ka sejas maskas lietošanas sabiedrībā mērķis ir nevis pasargāt sevi no inficēšanās, bet gan tā ir solidaritātes izpausme, lai no inficēšanās pasargātu apkārtējos.
Sejas vairogs
Galvenā funkcija ir pasargāt seju un acis no tieša kontakta ar potenciāli kaitīgiem šķidrumiem, infekcijām un citu cilvēku sīkiem izelpas pilieniem. Sekundāra sejas vairoga funkcija ir ierobežot tiešu kontaktu ar seju, piemēram, nejauši pieskaroties tai ar rokām. Pirms lietošanas ieteicams to dezinficēt, kā arī galvas lente vai siksna ir jāmazgā. Vairogs netraucē redzamību un papildus aizsargā acis un to gļotādu, caur kuru arī organismā var nonākt vīruss.
Mazāka izmēra caurspīdīgu plastmasas sejas aizsegu, kas aizsedz tikai degunu un muti, tiek rekomendēts lietot kopā ar sejas masku.
Sejas aizsargmaska
Medicīniskajai sejas maskai jāatbilst Eiropas standartu prasībām. Tā nosedz nēsātāja degunu, muti un zodu.
Nemedicīniskā (higiēnas) maska, kas ir gatavota no auduma vai cita tekstilmateriāla, ir mazgājama un lietojama vairākkārt. Tā nav paredzēta veselības aprūpes darbiniekiem. Tās galvenā funkcija ir primāri pasargāt apkārtējos cilvēkus no maskas nēsātāja izelpas sīkajiem pilieniem.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"