Lai saglabātu sirdsmieru svētkos
Pārēšanās Ziemassvētkos un Jaungadā, visticamāk, šogad nebūs problēma. Epidemioloģiskās situācijas dēļ noteiktie ierobežojumi mums neļauj svinēt svētkus kuplā lokā, līdz ar to nevarēsim ciemoties pat pie mammām un omītēm, kas parasti sarūpē pilnu galdu kārumu.
Taču problēma varētu būt cita – vientulības sajūta, nostalģija tradīciju laušanas dēļ, kas līdzi nes depresīvus stāvokļus. Piedāvājam ieteikumus, kā saglabāt pozitīvo domāšanu!
Liec lietā radošumu!
“Ko tu darīsi Ziemassvētkos?” tādu jautājumu, par spīti COVID-19 dēļ uzliktajiem ierobežojumiem, iedzīvotāji aizvien pa paradumam uzdod cits citam. Un nereti tas kļūst par nesaskaņu avotu, jo vieni ieklausās zinātnieku un ekspertu viedoklī un uzskata, ka visi noteikumi ir jāievēro, bet citi tradīcijas negrib mainīt. Vēl daļa cilvēku tic sazvērestības teorijām un visu, kas saistīts ar koronavīrusu, dēvē par viltus ziņām.
“Nesen sastrīdējos ar savu māsu par to, kā svinēsim Ziemassvētkus. Gribu braukt mājās, bet viņa saka – nedrīkst,” stāsta pedagoģijas studente Ieva. Ikdienā viņa mācās un dzīvo Rīgā, taču par mājām aizvien sauc pilsētu, kur vienā mājā dzīvo gan vecvecāki, gan vecāki, gan māsas ģimene. “Viņi varēs būt visi kopā, jo ir viena mājsaimniecība, bet man būs jāpaliek vienai pašai Rīgā?! Ko es darīšu tai dzīvoklī?” viņa ir satraukta.
Tiem, kurus uztrauc agrāko tradīciju zaudēšana, asociētā psiholoģijas profesore Ševana Nūperta portālā “Cnn.com” iesaka definēt, ko tieši baidāmies zaudēt, kas liek skumt, un kļūt radošiem. Varbūt ir vērts virtuāli sazināties ar radiniekiem, pie kuriem parasti viesojaties, lai noskaidrotu sava iecienītākā svētku ēdiena recepti un pagatavotu to saviem spēkiem. Tāpat var izgatavot svētku rotājumus, kas saistās tieši ar ģimeni. Vēl viena iespēja ir svētku vakarā kopā būšanas sajūtu noķert, sarīkojot pusstundu ilgu konferences zvanu “Zoom” vai citās tiešsaistes platformās.
Daba vienmēr veldzē
Tajā pašā laikā ne visi skumst par to, ka svētki būs jāpavada šaurā lokā. “Daudziem cilvēkiem atteikšanās no tradīcijām, pamatojoties uz COVID-19 pandēmijas ierobežojumiem, var palīdzēt izvairīties no stresa, kas citkārt pavada ģimenes kopā sanākšanas reizes,” portālam “Cnn.com” norādījusi psiholoģe Vendija Raisa.
Š.Nūperta papildina, ka ģimene var būt ne vien milzīgs atbalsta avots, bet arī toksisku attiecību mudžeklis. Turklāt dažreiz abus šos apzīmējumus iespējams izmantot, lai raksturotu vienu un to pašu ģimeni.
“Svētki tikai ģimenes lokā? Lieliski!” neslēpj rakstniece Gunita, kura patlaban bauda dzīvi lauku īpašuma mierā kopā ar vīru un diviem dēliem. Bērni mācās attālināti, un arī dzīvesbiedrs noteiktās dienās drīkst strādāt no mājām. “Patiesībā biju jau nogurusi no mūžīgās svētku plānošanas, organizēšanas un skriešanas šajā laikā. Tāpēc novēlu katram atrast savu miera ostiņu un izbaudīt mirkli, lai pabūtu ar sevi un saviem pašiem tuvākajiem!” Vēl Gunita iesaka – ja paliek par šauru četrās sienās, vajag iet dabā. Daba vienmēr veldzē.
Arī māksliniece Agnese Rudzīte atzīst, ka valstī noteiktie ierobežojumi par pulcēšanās aizliegumu ģimeni nesarūgtina. “Mēs mācāmies būt pašpietiekami,” viņa saka. Jau sākoties gada tumšajiem mēnešiem, vienojušies, ka sezonas moto jeb pieturas punkti būs “krāsa”, “smarža”, “gaisma” un “siltums”. “Svētkos, protams, nevar iztikt arī bez garšas, bet ar to labāk neaizrauties, jo, atbalstot vietējos uzņēmējus, liekie kilogrami augtin aug,” Agnese smaida.
Krāsas un gaismas tēmu realizē, kopīgi lejot sveces. Daktis var iegādāties biškopības veikalos, bet masai izmantot lietotas sveces, kam pievieno vaska krītiņus, māksliniece dalās pieredzē. Pamācības par to, kā realizēt pašu procesu, var atrast interneta dzīlēs.
“Tikai nekādā ziņā nevajadzētu aizrauties ar internetu un ieslīgt ekrānos! Svarīga ir kustība un darbošanās. Svaigs gaiss, un – lai sals iekniebj degunā!” uzsver Agnese, piebilstot, ka rokdarbos izkustas vismaz pirksti – no auduma atgriezumiem šujot eglītes, veidojot kartītes, no nolietotiem apģērbiem gatavojot maisiņus iepirkumiem, tējai vai kartupeļiem. “Vēl mēs plānojam, ko darīsim vasarā – brauksim ar laivu, makšķerēsim, dosimies ekskursijā pa Latviju,” viņa atklāj. Un galu galā pavasara sajūtu uz palodzes jau rada pašu diedzēti kressalāti, brokoļu dīgsti un citi zaļumi, kā arī hiacintes, kas jau rāda snīpjus. “Laiku nedrīkst steidzināt, bet eksperimentu un dzīvesprieka vārdā atļaujamies (to darīt).”
Iemācies priecāties!
Mājražotāja, lavandu audzētāja Dace Šķeltiņa piekrīt – lai radītu svētku sajūtu jebkuros apstākļos vispirms ir jāiemācās priecāties. Šis ir lielisks laiks, kad varam novērtēt, cik maz patiesībā vajag priekam – to radīs skaisti uzklāts galds vakariņām, silta māja, veselība un saticība ģimenē. “Esmu priecīga, ka varu būt mājās un strādāt līdzās saviem bērniem,” viņa uzsver. “Skaidrs, ka šobrīd visi jūtamies apjukuši, bet der atcerēties, ka dzīvesprieks ir veselība un dabīgs līdzeklis pret vīrusiem.” Viņa iesaka pieradināt sevi pie aukstuma peldēm un turpināt sportot arī ziemā.
Un vēl – vajag saredzēt to, ja kādam nepieciešams palīdzēt, jo patiesībā tā mēs visvairāk palīdzam paši sev. Uzdrošināties riskēt un uzsākt darīt to, pat ja citi saka – neizdosies. “Ceļš, ko ej ar sirdi, ir drosmīgs ceļš,” saka Dace. Arī viņa, līdzīgi kā Agnese, meditācijai gatavo sveces.
“Ierobežojumi mani nesarūgtina, lai gan, protams, nav viegli,” atzīst pašvaldības administrācijas vadītājs Atis Egliņš-Eglītis. Viņa recepte šim laikam ir – darīt visu tāpat kā iepriekš. “Tas nozīmē veikt visas ikdienas rutīnas darbības. Tādēļ arī tagad turpinu saklāt gultu, iet rīta dušā, sapucēties, iepūst dienas smaržas, sataisīt kafiju un sākt pirmās sarunas un tikšanās,” viņš saka. Vienīgā atšķirība tā, ka tikšanās notiek galvenokārt tiešsaistē. Tomēr vismaz reizi nedēļā Atis cenšas apmeklēt darbavietu, lai kaut nedaudz, bet satiktu kolēģus un citus cilvēkus. Viņš piebilst, ka salīdzinot šķiet – pirmajā COVID-19 vilnī bija daudz grūtāk.
Ieteikumi veselīgākiem svētkiem◆ Nesēdi visu dienu mājās! Skaidrs, ka Ziemassvētku laikā televīzijas kanāli piedāvā īpašu raidījumu un filmu izlašu piedāvājumu, taču tāpēc nevajag visu laiku pavadīt dīvānā. Dodies pastaigā un pamudini uz to pārējo ģimeni! Ideālā variantā dari to pēc pusdienām vai vakariņām, lai veicinātu gremošanu. Jo vairāk aktivitāšu, jo labāk, tāpēc ņem līdzi bumbu, frīsbija šķīvi, dodies izbraukumā ar velosipēdu vai spēlē vecmodīgas spēles – “Paslēpes”, “Ķerītes”, “Aklās vistiņas” un citas.
◆ Prātīgi ar dzērieniem! Paliekot mājās svētku laikā, var palielināties vēlme lietot vairāk alkoholisko dzērienu. Karstvīns Ziemassvētku vakarā, sidrs pie brokastīm, vīns pusdienās, vakarpusē brendijs vai liķieris… Kontrolē, cik daudz patērē alkoholu, un pamīšus lieto arī bezalkoholiskos dzērienus!
◆ Nedod sev atlaides! Jaunākie pētījumi rāda, ka tradicionālās Ziemassvētku vakariņās mēs apēdam apmēram 3000 kaloriju. Tas ir vairāk nekā viena vīrieša ieteicamā diennakts deva! Šāda izēšanās nes līdzi ne tikai svara pieaugumu, bet arī gremošanas traucējumus, nevēlēšanos neko darīt atlikušajā dienas daļā, līdz ar to ir maza iespēja, ka šo milzīgo kaloriju daudzumu sadedzināsi aktivitātēs. Ziemassvētku vakariņās apēd normāla izmēra porciju un pēc tam uz 20 minūtēm aizej no galda, lai saprastu, vai tiešām vēl aizvien esi izsalcis. Tik daudz laika vajadzīgs, lai smadzenes reaģētu uz pilnu kuņģi. Padomā, ko tiešām vēlies, nevis liec mutē visu pēc kārtas.
◆ Piepildi augļu trauku! Svētku laikā vairāk nekā citkārt labas veselības saglabāšanai ir svarīgi ēst daudz augļu un dārzeņu, kas ne vienmēr atrodas iepirkumu sarakstā. Taču tas ļaus organismam uzņemt vairāk vitamīnu un minerālvielu, saglabājot labu veselību.
◆ Neiespringsti! Iztiec bez pārtērēšanās dāvanām, noguruma, ko rada stāvēšana pie plīts vai uzkopšana. Pasaules gals nepienāks, ja pats nebūsi gatavojis piparkūku mīklu, bet skapjaugšā krāsies putekļi.
Izvairies no vīrusiem! Protams, koronavīrusa dēļ visas pārējās slimības nav pazudušas kā uz burvju mājienu. Diezgan bieži Ziemassvētku pavadone mēdz būt saaukstēšanās. Samazini riskus, uzturot stipru imūnsistēmu – ēd veselīgi, guli pietiekami daudz un nesmēķē!
Izdari labu darbu! Ja cep pīrāgus savam svētku galdam, aiznes tos kā cienastu arī kādam kaimiņos dzīvojošam senioram, kas dzīvo viens, vai ziedo dāvanas vietējai labdarības organizācijai.Avots: “10 Ways To Have A Healther Christamas”, “Realbuzz.com”
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"