Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pamatu ielā Gulbenē novērš gāzes balona eksploziju

Diāna Odumiņa

2021. gada 5. janvāris 00:00

1976
Pamatu ielā Gulbenē novērš gāzes balona eksploziju

Ziemassvētku brīvdienu izskaņā palīdzības dienesti novērsa gāzes balona iespējamo eksploziju daudzdzīvokļu mājā Gulbenē. Incidentu izraisīt bija centies 26 gadus vecs vīrietis, kurš to izdarīt mēģināja dzīvoklī, kuru īrē bijusī dzīvesbiedre kopā ar trim maziem bērniem.
Iemesli? Iespējams, vīrietis bija neapmierināts, ka sieviete kārto alimentu saņemšanu. Iespējams, ir samilzušas arī citas problēmas viņa dzīvē. Valsts ieņēmumu dienesta šogad publiskotajā informācijā viņš ir nosaukts kā parādnieks sakarā ar nesamaksāto nodokli 176,44 eiro. Norādīts, ka viņa darbības joma bijusi “mežkopība un citas mežsaimniecības darbības”. Neoficiāla informācija liecina – laika gaitā šis vīrietis ir izmēģinājis spēkus, strādādams dažādos lielajos uzņēmumos novadā.
No internetā atrodamās informācijas redzams, ka vīrietis ir ņēmis ātros kredītus, jo pagājušā gada sākumā publiskojis sūdzību par par kādu no šādām firmām. Pazinēji “Dzirkstelei” stāsta - reizēm puisim mēdzis “aizbraukt jumts”, kad bijis reibumā.

Bijušais vīrs ar varu iekļuva dzīvoklī
Viss risinājās svētdien, 27.decembrī, kad bijušais dzīvesbiedrs “kunga prātā” ar varu atspieda durvis un iekļuva bijušās dzīvesbiedres dzīvoklī, sarīkoja skandālu, draudēja. Sieviete čībās un halātā skrēja pie kaimiņiem, zvanīja no viņu telefona un meklēja palīdzību – “Dzirkstelei” zināja stāstīt dzīvokļa īpašniece, kura jau pēc incidenta par notikušo ir izvaicājusi savu īrnieci.
Ap pulksten 17.00 notikuma vietā ieradās pašvaldības policisti. Viņi sākumā mēģinājuši pārtraukt konfliktsituāciju, sarunājoties ar vīrieti. Viņš jau agrāk atradies policijas redzeslokā skandālu dēļ. Ātri kļuva skaidrs, ka dialoga ceļā novērst bīstamo situāciju neizdosies, jo vīrietis brīdināja: ja policisti tuvosies, viņš piešķils uguni, “Dzirkstelei” zināja stāstīt pašvaldības policijas priekšnieks Mārtiņš Didrihsons-Linards. Skandālists bija atvēris gāzes balonu un visus degļus plītij, kā atklājās vēlāk. Pašvaldības policisti zvanīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam.
Kad ieradās glābēji, vēl bija runa tikai par gāzes noplūdi dzīvoklī, “Dzirkstelei” sacīja dienesta Gulbenes daļas komandieri Alvis Romāns. No ēkas operatīvi tika evakuēti 14 cilvēki. Notikuma vietā atklājās, ka dedzināšanas draudi ir piepildīti - dzīvoklī ir izraisīts ugunsgrēks, aizdedzinot drēbes. Pats vaininieks muka no glābējiem. Viņu atrada piedūmotajā dzīvoklī guļam uz grīdas bez samaņas. Viņš tika nodots mediķiem. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionāla centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka apstiprināja “Dzirkstelei”, ka šis vīrietis no notikuma vietas sākotnēji tika nogādāts slimnīcā. Pulksten 19.05 ugunsgrēks tika likvidēts. Ticis izglābts kaķis.
Incidenta izraisītājam kā drošības līdzeklis ir noteikts apcietinājums, “Dzirkstele” noskaidroja Valsts policijā. Sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 185.panta 2.daļas par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu, ja tā izdarīta ar dedzināšanu vai citādā vispārbīstamā veidā – laikrakstu informēja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne.  

“Spridzināt un dedzināt?! Tas nav piedodams!”
“Trakoja viens sadzēries vīrietis. Šitā darīt – spridzināt un dedzināt?! Nu, tas nav piedodams. Ģimenē paši var jaukties, ņemties, kā grib, bet apkārt ir tauta!” “Dzirkstelei” teica mājas iedzīvotāja, kas bija aculieciniece svētdien piedzīvotajām šausmām daudzdzīvokļu mājā Gulbenē, Pamatu ielā. Viņas dzīvoklis arī atrodas tajā kāpņu telpā, kuras augšas stāvā viss notika. Izsauktie palīdzības dienesti izdzinuši visus mājas iedzīvotājus ārā, tālāk no notikuma vietas. Sieviete  joprojām ir sašutusi par piedzīvoto diskomfortu.
 “Gadu gadiem tas viss...” sacīja sieviete. Īrētajā dzīvoklī vīrietis “trako, dara, ko grib”, kad ieradās sadzēries, bet “pa vidu – trīs mazi bērniņi raud katru reizi”. “Māte ar bērniem tādos brīžos nezina, kur palikt. Vai sociālajam dienestam tas nebija jāredz un jāreaģē? Lai vecāki savā starpā ņemas, kā grib, bet kāpēc bērniem mūžīgi ir jāraud? Varbūt jau sen vajadzēja atņemt bērnus, varbūt tad māte aizdomātos, vai ielaist tādu vīrieti mājās,” neapmierinātību pauda sieviete. Viņasprāt, bērnu māte nepamatoti turpina žēlot bērnu tēvu, notic, ka labosies, bet šis – kā sadzeras, tā “brīnumus taisa”. “Smagas problēmas, bet mēs, pārējie mājas iedzīvotāji, neesam ne pie kā vainīgi,” uzskata kaimiņiene. Šoreiz apdraudēta bija ne tikai ģimene, bet arī viņi un visa māja.
Sašutuši ir arī citi mājas iedzīvotāji. Viņu vārdā dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona Vita Aleksāne “Dzirkstelei” teica – runās ar īstajiem degušā dzīvokļa saimniekiem. “Īpašnieks ir atbildīgs par savu īpašumu un par to, kas tur  notiek,” teica V.Aleksāne. Pārējie mājas dzīvokļu īpašnieki uzsverot, ka ir rūpīgi jāizvērtē, kādus īrniekus ielaist dzīvot mājā. Cilvēki teikuši, ka nevēlas sev blakus tādus īrniekus, kuri skandalē un apdraud pārējos. Runājot par konkrētajiem īrniekiem no degušā dzīvokļa, V.Aleksāne sacīja: “Visu laiku kaimiņiem bija satraukums par to, kādi cilvēki tur dzīvo.” Uzsverams, ka šajā daudzdzīvokļu mājā Pamatu ielā visi dzīvokļi ir privatizēti.
Šokā par šīs mājas iedzīvotāju piedzīvoto ir kaimiņos esošā nama dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona Mārīte Dzeguze, kura “Dzirkstelei” uzsvēra – pēc notikušā incidenta tādiem šaubīgiem īrniekiem jādod laiks savākt mantas un “uz sitiena” doties projām. “Ja gāzes eksplozija būtu notikusi, nav zināms, vai mājas sienas vispār izturētu. Kā justos iedzīvotāji, ja redzētu gāžamies sienas?” viņa teica.

Aiz nokvēpušām durvīm ir bērni
Kad dažas dienas pēc incidenta uz Pamatu ielu devās “Dzirkstele”, no ārpuses vizuāli gandrīz nekas vairs neliecināja par notikušo nelaimi. Varbūt vienīgi apkvēpis logs trešajā stāvā un arī dzīvokļa durvis, kuras īsti neturējās ciet. Klauvējienam atsaucās gados jauna sieviete, kura tūlīt pateica, ka par notikušo nerunās.
Novada sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs “Dzirkstelei” pastāstīja, ka bērnu un māmiņas sadzīves sakārtošanā ir iesaistījies sociālais darbinieks. Dienests gaida aktu no ugunsdzēsējiem par notikušo nelaimi, lai pēc tam varētu sievietei sniegt materiālo palīdzību. Sievietei un bērniem piedāvāts uz laiku izmantot krīzes centru, bet viņa atteikusies. Tiekot nodrošināts, lai bērni būtu paēduši. “Darām visu, kas ir mūsu spēkos,” teica J.Antaņevičs. Viņš arī izteica nožēlu gan par notikušo, gan par to, ka dzīvokļa īres līgumu ir parakstījusi šī trīs bērnu māmiņa, nevis incidentu izraisījušais vīrietis. Tas nozīmē, ka privātīpašniekam būs tiesības zaudējumus piedzīt tieši no šīs sievietes.
“Dzirkstele” sazinājās arī ar degušā dzīvokļa īpašnieci un lūdza komentēt situāciju. Atbilde bija: “Jāatvainojas mājas iedzīvotājiem. Varēja notikt ļoti liela traģēdija. Tas vīrietis noteikti šajā dzīvoklī neatgriezīsies. Ne tikai tāpēc, ka jācer uz likumsargu tālāko rīcību. Tas vīrietis tur vairs nedzīvoja. Bija Ziemassvētkos bērniem atnesis konfektes - kaut kas nebijis! Sieviete par to bija satraukta. Jāsaprot, ka viņa un bērni jau agrāk ir cietuši. Un kā vēl cietuši! Viņa jau iepriekš bija ziņojusi policijai, ka viņš nāk un ar varu atgrūž durvis. Galu galā tā ir vardarbība. Ne reizi vien pašvaldības policija ir saukta palīgā. Redzam, cik neaizsargāti var būt cilvēki. Nedod, Dievs, nevienam nokļūt šādā situācijā! Domāju, ka sabiedrībai kopumā ir jābūt iejūtīgai. Ir jāpalīdz cilvēkiem. Mēs protam ziedot no attāluma, protam piedalīties dažādās labdarības akcijās. Darām to ļoti pompozi. Bet mums ir arī blakus cilvēki, kas cieš no vardarbības un kuriem ir vajadzīga mūsu palīdzība.”  
Valsts policijā “Dzirkstele” noskaidroja, ka jau iepriekš no bijušā dzīvesbiedra cietušajai sievietei ir skaidrotas tiesības un iespējas nokārtot “tuvošanās aizliegumu”, lai liegtu varmākam piekļuvi viņai un bērniem. Skaidrots, kā to var panākt, vēršoties tiesā vai Valsts policijā, taču līdz šim sieviete neesot izrādījusi vēlmi izmantot “tuvošanās aizlieguma” piemērošanu bijušajam dzīvesbiedram.