Veselības ministru maiņa šobrīd ģimenes ārstu ikdienu neietekmēs
Gan medicīnas darbiniekus, gan iedzīvotājus pārsteidza Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa lēmums pieprasīt veselības ministres Ilzes Viņķeles demisiju. Ģimenes ārstu darbu tas neietekmēs. Satraukums vien par to, ka ģimenes ārstiem līdz šim nav pat piedāvāts apsvērt vakcināciju.
Ieva Grīnšteine, ģimenes ārste
Trases vidū sportistu jau neviens nemaina
Jāskatās, kas ilgtermiņā šajā jomā notiks, bet es domāju, ka ģimenes ārstu prakšu darbu šodien, rīt un parīt tas noteikti neietekmēs.
Par radušos situāciju gan satraukti ir arī paši pacienti, viņi man zvana, un redzu, ka cilvēku mieru un līdzsvarotību šajā brīdī šī demisija nemaz neuzlabo. Pacienti satraucas gan par pandēmiju, gan tagad arī par to, ka tiek noņemts vadošais cilvēks medicīnā. Viņiem ir bail no iespējamajām pārmaiņām. Manā kā praktizējošā mediķa izpratnē nebija pareizi viņu šobrīd atcelt, jo trases vidū neviens nemaina sportistu un ceļa vidū neviens nemaina zirgu. Ministre šajā laikā bija ielikusi ļoti lielu darbu, viņa tajā procesā bija pilnīgi iekšā, un vēl tas nozīmē daudz personīgo sakaru, daudz iesāktu un vēl neizdarītu darbu. Ministrei bija komanda, Imunizācijas padome, eksperti un epidemiologi, visi pieņemtie lēmumi bija pieņemti koleģiāli un tajā brīdī izsvērti. Es neattaisnoju nepareizās lietas, bet mēs visi kļūdāmies. Mēģinot vienkāršā cilvēka līmenī izsekot politiskajiem procesiem, liekas, ka pamatā nav ministres kaut kāda nekompetence vai nepareizie lēmumi, bet saknes ir citur. Varbūt tā ir koalīcijas nespēja strādāt vienoti, jo ne jau vienīgi ministre pieņem dažādos lēmumus. Viens būtisks mīnuss, bet nezinu, vai tas varēja būt arī kā viens no iemesliem ministres demisijai, ir nerisinātais jautājums par ģimenes ārstu vakcināciju. Mums šis jautājums ir aktuāls. Runāju ar saviem kolēģiem, un sapratām, ka šobrīd mums nevar atbildēt ne Nacionālais veselības dienests, ne Latvijas Ģimenes ārstu asociācija. Mēs esam aptuveni 1300 ģimenes ārsti plus prakšu personāls, kuri ikdienā saskaras ar risku saslimt. Diezgan daudzi no mūsu kolēģiem šajā laikā ir “sēdējuši izolācijā”, tas nozīmē, ka prakses darbība tiek traucēta. Sajūta ir tāda, ka par vienu medicīnas personāla daļu tiek domāts, un pareizi, ka tā, bet par ģimenes ārstiem neviens neko nezina. Par mūsu vakcināciju nav pat veikta aptauja, kurš vēlētos to darīt, bet tiem, kas to vēlas, vajadzētu rast iespēju vakcinēties.
Jānis Seļickis, ģimenes ārsts
Nolēmām ziņām nesekot līdzi, turpinām strādāt
Lai dzīvotu mierīgi un nesajauktu paši sev prātu, mēs ziņām gandrīz nesekojam vairs līdzi. Par valdības lēmumiem nav ko daudz teikt, jo mums, ārstiem, ir vienkārši jādara savs darbs. Mums arī starp pacientiem ir visai smagi notikumi bijuši gada nogalē. Vakar arī līdz pusnaktij sēdēju, lai visas darbnespējas lapas izskatītu, tādēļ politiku jau pirms svētkiem esam no savas dzīves izslēguši, jo mūsu darbs jau ar to nemainās. Mums jāturpina palīdzēt cilvēkiem - citu variantu nemaz nav. Darām savu darbu, sekojam, protams, līdzi informācijai gan no Nacionālā veselības dienesta, gan Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas, arī Lauku ārstu biedrības. Ja runājam par ģimenes ārstu vakcinācijas jautājumu, tad varu teikt, ka līdz šim ģimenes ārstiem pat piedāvājuma nav bijis, lai gan viņš taču ir visbiežāk pirmais, ar ko pacients konsultējas! Vēl skarbi ir tas, ka redzam, kā šajos apstākļos mainās cilvēku emocionālais stāvoklis. Tie, kas pirms pāris gadiem nāca ļoti mierīgi, piedzīvo šobrīd otro galējo stāvokli - ir pat agresīvi. Mēs ģimenes ārstu praksē nespējam strādāt arī par psihologiem un psihoterapeitiem vai analītiķiem, jo atvēlētais laiks katram pacientam ir tik, cik ir.
Pirms svētkiem vienam pacientam, kuram bija problēmas, tika piedāvāta attālināta konsultācija ar vienu profesoru Rīgā. Pacients saņēma e-pastu par konsultācijas norisi un klāt pirmo rēķinu. Tie bija 80 eiro! Būs samaksa, būs arī nepieciešamā atbilde šim pacientam! Tad saprotam, ka mēs šeit strādājam burtiski par pāris eiro. Piedzīvojam un esam gatavi, ka reizēm nāk cilvēki, kam nav naudas konkrētajā brīdī, esam gatavi pielikt no sava maka. Ir sāpīgi to visu redzēt, jo saprotam, ka ģimenes ārsts ir tas, kas “visu saliek kopā”, kas notiek ar pacientu. Protams, ir daudz atsaucīgu ārstu, kas atrod pat laiku ierakstīt savu rekomendāciju gan pacientam, gan ģimenes ārstam, piemēram, audioziņas veidā. Par tādiem ārstiem ir liels aizkustinājums!
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"