Dzirkstele.lv ARHĪVS

Stāmerienas ezerā – jāglābj ielūzušais

Inita Savicka

2021. gada 15. janvāris 00:00

1161
Stāmerienas ezerā – jāglābj ielūzušais

Šonedēļ “Dzirkstele” bija lieciniece tam, kā Gulbenes ugunsdzēsējiem glābējiem otrdien notika mācības uz Stāmerienas ezera, kur speciāli tam izzāģēts ledus.
Gulbenes daļas komandieris Alvis Romāns uzsver, ka šādas mācības ir nepieciešamas, lai nostiprinātu zināšanas, gan arī tās pilnveidotu. Nodarbības mainās katru nedēļu - 4 dienas viens uzdevums, lai visi ugunsdzēsēji atkārto un pilnveido zināšanas. Ja ir izsaukumi, tad šīs nodarbības notiek citā dienā.
Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā statistika ir skarba – šogad Latvijā no ūdenstilpēm izcelti jau divi bojāgājušie, decembrī - 13, no kuriem 9 bija ielūzuši ledū. Decembrī izdevās četrus cilvēkus izglābt - vienu no tiem Vidzemē. Gulbenes novadā šajā sezonā nav bijuši
šādi notikumi.

Inscenē dažādas situācijas
Dienesta Gulbenes daļas vada komandiera vietnieks Andris Duļbinskis, kurš arī otrdien piedalījās mācībās, “Dzirkstelei” stāsta, ka ugunsdzēsēji glābēji Stāmerienas ezerā izspēlēja situāciju - cilvēks ir ielūzis ledū un jāglābj. Mācību laikā tika inscenētas dažādas situācijas, kā arī izmantoti vairāki glābšanas paņēmieni - izmantojot glābšanas dēli, virvi, glābšanas cilpu un citus rīkus. Galvenais mērķis – glābjamo cilvēku pēc iespējas ātrāk izcelt no ūdens uz glābšanas dēļa un droši to nogādāt krastā.
“Esmu dienestā kopš 1999.gada, un tieši man nav nācies glābt slīkstošo, kurš ielūzis ledū. Dienesta gaitā man ir bijuši izsaukumi, kad iedzīvotāji, piemēram, zvana un informē par iesalušu gulbi. Kolēģiem gan ir nācies steigties palīgā slīkstošajiem zemledus makšķerniekiem, kad ledus ir tikko uzsalis, vai pavasarī, kad ir pēdējais ledus. Arī vasarā ir nācies doties palīgā slīkstošajiem,” stāsta A.Duļbinskis.
Mācību laikā “Dzirkstele” novēroja, ka turpat blakus mācību norises vietai pie āliņģiem sēž arī zemledus makšķernieki. Ziņkārīgākie piegāja arī pie glābējiem. A.Duļbinskis uzsver, ka viens no makšķerniekiem patiešām esot paraugs citiem: viņam bija speciālais makšķernieka tērps, kas ir daudzfunkciju, koka irbulīši ar asiem galiem, lai nelaimes gadījumā var pats sev palīdzēt, līdzi telefons drošā iepakojumā, lai nesamirkst. “Citreiz gan ir redzēti bezatbildīgāki zemledus makšķernieki: mugurā vates jaka, lai ir silti, bet, ja cilvēks nokļūst zem ūdens, tā momentā piemirkst,” norāda A.Duļbinskis.

Neviens ledus nav simtprocentīgi drošs
Dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Sandra Vējiņa stāsta, ka ugunsdzēsējiem glābējiem ikdiena paiet mācībās – gan teorētiskajās, gan praktiskajās. Ir plašs mācību plāns, kas katru dienu jāizpilda: šonedēļ glābšanas darbi uz ledus un ūdens. Šobrīd, kad laika apstākļi ir mainīgi, dienests atgādina - neviens ledus uz ūdenstilpēm nekad nebūs simtprocentīgi drošs.
A.Duļbinskis piebilst, ka ledus drošs ir slidotavā, kas, piemēram, Gulbenē veidota stadionā uz asfalta seguma. “Par pārējo ledu nevaram būt droši nekad! Otrdien mācībās redzējām - ezers viss apsnidzis,” uzsver A.Duļbinskis.
S.Vējiņa atgādina, ka jāņem vērā, ka ledus uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi – biezāks ir pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāns. Ledus būs plānāks arī vietās, kur ir straume, zemūdens avoti, pietekas, niedres, pie tiltu pārvadiem. Turklāt vietām sasnigusī sniega sega var veidot mānīgu priekšstatu par to, ka ledus ir izveidojies pietiekami biezs.
Dienests aicina - ja redz cilvēku, kurš ir ielūzis, jāatceras, ka vispirms ir jāsauc palīdzība, zvanot uz 112. Dispečeram jānosauc adrese vai jāizskaidro, kā ātrāk piebraukt notikuma vietai, jāatbild uz visiem dispečera jautājumiem. Kad tas paveikts, jāizvērtē situācija. Ja iespējams palīdzēt, neapdraudot savu veselību un dzīvību, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2 līdz 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka citam no cita jāatrodas 2 līdz 3 metru attālumā. Kad cietušais izvilkts uz ledus, rāpus, veļoties jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.


Ievēro!

Dodoties uz ledus:
◆ makšķerēt ieteicams nedoties vienam,
◆ līdzi jāņem uzlādēts telefons, kas ievietots ūdensnecaurlaidīgā iepakojumā,
◆ mājiniekiem pēc iespējas precīzāk ir jānorāda plānotā atrašanās vieta un atgriešanās laiks,
◆ līdzi jāņem rezerves drēbes un termoss ar siltu un saldu tēju.
Avots: VUGD