Kas ir pulsa oksimetrs un kāpēc tas ir noderīgs ne tikai Covid-19 pacientiem?
Iedzīvotāju interese par pulsa oksimetriem pēdējo mēnešu
laikā ir ievērojami palielinājusies. Tie ir īpaši nozīmīgi gan
koronavīrusa slimības gaitas uzraudzīšanai, gan lai sekotu līdzi
vispārējām veselības stāvokļa izmaiņām, kas būtiski gan
pandēmijas laikā, gan ikdienā, īpaši cilvēkiem, kuri ir dažādās
riska grupās vai vienkārši vēlas pastiprināti rūpēties par
savu veselību. Kas ir pulsa oksimetrs un kāpēc tas ir noderīgs ne
tikai Covid-19 pacientiem, skaidro farmaceite Zane Melberga.
Kas ir pulsa oksimetrs?
Pulsa oksimetrs ir viegla, portatīva medicīnas ierīce, ar ko ļoti ātri un vienkārši var noteikt skābekļa saturāciju asinīs jeb hemoglobīna un asins piesātinājumu ar skābekli, kā arī sirdsdarbības ātrumu. Pulsa oksimetrs darbojas, nolasot asins krāsu spektru. Skābeklim saistoties ar hemoglobīnu mainās hemoglobīna struktūra un krāsa. Pulsa oksimetrs ļauj veikt asins piesātinātības ar skābekli un pulsa mērījumus gan bērniem, gan pieaugušiem.
Ierīces lietošana ir ļoti vienkārša, tāpēc tā būs piemērota arī vecākiem cilvēkiem un to var izmantot arī bērniem. Ierīci nepieciešams uzlikt uz vienas rokas pirksta un pāris sekundēs pulsa oksimetrs fiksēs asins piesātinājumu ar skābekli un pulsu. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka pulsa oksimetrs ir ļoti kompakts un viegls, tāpēc to iespējams viegli pārnēsāt.
Noderīgs ne tikai Covid-19 pacientiem
Šī ierīce noderīga ne tikai pacientiem ar Covid-19 simptomiem, bet ikvienam, kas vēlas sekot līdzi savam skābekļa saturam asinīs un, kuri regulāri izjūt veselības problēmas – hroniskas slimības vai ir ar kaitīgiem ieradumiem, piemēram, smēķēšanu. Pulsa oksimetra vienkāršā lietošana padara šo ierīci noderīgu ne tikai slimnīcā esošajiem Covid-19 pacientiem, bet arī tiem, kuriem nav nepieciešama hospitalizācija un veseļošanās norit mājās.
Ar pulsa oksimetru varēs laikus konstatēt veselības saasinājumu un laikus vērsties pēc palīdzības. Farmaceite skaidro, ka veselam cilvēkam pulsa oksimetra rādītāja norma ir 95%-100%, taču smagu hronisku slimību gadījumā normas ir citas no 88% - 92%. Rādītājam nokrītoties, jāsazinās ar ģimenes ārstu vai neatliekamās medicīniskās palīdzības personālu, kas izvērtēs nepieciešamību doties uz slimnīcu.
Farmaceite atgādina, ka svarīgi ņemt vērā to, ka pulsa oksimetrija ir tikai viens no kritērijiem, pēc kā tiek izvērtēta slimības smaguma pakāpe. Tikpat svarīgas ir sūdzības par elpas trūkumu, augstu temperatūru, ko ar pieejamajiem medikamentiem neizdodas pazemināt, tāpēc veselības stāvoklis jāvērtē pēc visiem slimības simptomiem.
Kas var ietekmēt rādījumu?
Farmaceite norāda, ka lai arī pulsa oksimetra lietošana ir vienkārša, ir jāņem vērā daži svarīgi nosacījumi. Piemēram, mērījums būs precīzāks, ja rokas tajā brīdī būs siltas. Mērījuma neprecizitāti var izraisīt cilvēka kustības mērījuma brīdī. Rādījumu precizitāti var ietekmēt arī gari un ar akrila vai gēla lakām lakoti nagi, tādēļ rādījums var uzrādīt zemāku skābekļa līmeni asinīs, nekā tas ir patiesībā.
Kur iegādāties pulsa oksimetru?
Farmaceite skaidro, ka pulsa oksimetrus iespējams iegādāties aptiekās. To pieprasījums pēdējo mēnešu laikā ir ievērojami audzis līdz ar Covid-19 vīrusa straujo izplatību valstī, kā arī ar iedzīvotāju pastiprināto vēlmi iegādāties preventīvi, pirms radusies reāla nepieciešamība pēc tiem. Cilvēki, kuri šīs ierīces iegādāsies aptiekās, saņems arī ieteikumus no farmaceita par pulsa oksimetru lietošanu mājas apstākļos.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"