Dzirkstele.lv ARHĪVS

Konceptuāli tuvāk vienotam ūdenssaimniecības tarifam

Diāna Odumiņa

2021. gada 26. janvāris 00:00

552
Konceptuāli tuvāk vienotam ūdenssaimniecības tarifam

Jaunie aprēķini ir aptuveni un vēl var tikt grozīti

Paredzams, ka Gulbenes novadam taps vienots ūdenssaimniecības centralizēto pakalpojumu tarifs, kā vietējie deputāti to bija solījuši sabiedrībai. Par to jau iepriekš uzsāktā diskusija turpinājās 20.janvārī, kad novada domes tautsaimniecības komitejas sēdē publiski informāciju sniedza SIA “Gulbenes nami” valdes loceklis Rihards Korns. Deputāti atbalstīja ideju par vienotu tarifu.
Kā zināms, pēc SIA “Alba” pievienošanas SIA “Gulbenes nami” šis uzņēmums tagad savā apsaimniekošanā ir pārņēmis novada centralizēto ūdenssaimniecību. Tiek gatavota vienota tarifa projekta iesniegšana Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (kas ir institucionāli neatkarīgs valsts veidojums).

Jāatgādina, ka jau pagājušā gada februārī “Dzirkstele” rakstīja par SIA “Gulbenes nami” prezentāciju novada pašvaldības darbiniekiem un deputātiem par iestrādēm jaunā tarifa vai tarifu izstrādē.

Būs jālikvidē iespēja nelikumīgi izmantot pakalpojumus

Cik augsts vai zems būs visam novadam domātais jaunais ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifs, būs “atkarīgs ne tikai no tiešajām izmaksām tarifā, bet arī pašvaldības dotācijas” - jau pēc tautsaimniecības komitejas sēdes komentēja deputāte Guna Pūcīte. Viņa uzskata – šādai dotācijai ir jābūt.

R.Korns sēdes laikā uzsvēra, ka ir jāsamazina arī zudumi patēriņa uzskaitē - jākonstatē un jālikvidē iespējamie nelikumīgie pieslēgumi. Lielākie zudumi esot Stāmerienā, Kalnienā, Tirzā, Rimstavās (apmēram 50 procenti), Lizumā. Kopumā zudumus veidojot 33 procenti. “Zinām, ka Regulators (Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija – red.) mums aizrādīs, ka tie zudumi nevar būt tik lieli. Mums ir jādomā gan apsaimniekošanas plāns, gan jāķer nelikumīgie lietotāji, ko SIA “Alba” jau divreiz darīja. Kaut kāda aktivitāte bija no cilvēkiem, pieteicās. Mēs vēlreiz lūgsim pieteikties labprātīgi. Pretējā gadījumā mums ir plāns tieši šai pozīcijai pievērst uzmanību un sākt pētīt atzarus, uz kurieni ved zudumi,” sacīja R.Korns.
SIA “Gulbenes nami” ekonomiste Inga Kalniņa teica – pagastos tikai 28 procenti ūdenssaimniecības tīklu ir izbūvēti pēc 2000.gada. Tas nozīmē, ka lielākais īpatsvars šo tīklu ir ļoti seni, pat sešdesmitajos gados būvēti.

Iepazīstina ar provizorisko vienotā tarifa aprēķinu

SIA “Gulbenes nami” pārstāvji deputātus iepazīstināja ar reālajām, bet tomēr tikai aptuvenajām ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu izmaksām pilsētā un novada laukos. “Tas ir zināšanai, mēs esam par to, lai novadā būtu viens vienots tarifs, jo šādi mēs varam vienoti skatīties uz attīstību kā uz visa novada kopskatu,” sacīja R.Korns.
Pagaidām izskatās, ka saskaņā ar sākotnējiem aprēķiniem, kas vēl tiks precizēti, visam novadam plānotais vienotais ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifs varētu būt 3,39 eiro par kubikmetru bez PVN (1,46 eiro par ūdeni un 1,93 eiro par kanalizāciju). Ar PVN šis vienotais tarifs būtu 4,10 eiro par kubikmetru, kas jau tā būtu viens no lielākajiem tarifiem Latvijā.
Šajā situācijā tarifa palielinājumu visbūtiskāk justu iedzīvotāji Gulbenē, kur kopš 2012.gada 1.marta ūdenssaimniecības tarifs ir 1,65 eiro par kubikmetru bez PVN (par ūdensapgādi - 0,73 eiro, par kanalizāciju - 0,92 eiro).

Pagastos reālās aptuvenās izmaksasir atšķirīgas

Ja novada deputāti nevienotos par vienota ūdensapgādes tarifa ieviešanu visā pašvaldības teritorijā, tad pēc aprēķiniem šobrīd (kas vēl var tikt precizēti) faktiski jaunais ūdenssaimniecības tarifs (ar PVN) Gulbenē varētu būt 3,07 eiro, Litenes pagastā – 4,22 eiro; Rankas pagastā – 4,28 eiro; Lizuma pagastā – 4,37 eiro; Daukstu pagastā – 4,62 eiro; Jaungulbenes pagastā – 5 eiro; Lejasciema pagastā – 6,01 eiro; Stāmerienas pagastā – 6,62 eiro; Druvienas pagastā – 7,03 eiro; Beļavas pagastā – 7,08 eiro; Stradu pagastā – 7,24 eiro; Līgo pagastā – 7,84 eiro; Tirzas pagastā – 8,48 eiro; Galgauskas pagastā – 8,88 eiro.
Aprēķini liecina – jo mazāki centralizētās ūdenssaimniecības apjomi, jo mazāks patērētāju skaits, jo lielākas izmaksas. Litenē, Rankā, Lizumā, kur vairāk iedzīvotāju un pakalpojuma saņēmēju skaits ir lielāks, izmaksas ir salīdzinoši mazākas. “Lejas galā pagastos tarifs (aptuvenās reālās izmaksas – red.) ir nepieņemami augsts,” teica R.Korns.

Tarifa projekts top pandēmijā, kad nav klātienes kontaktu

Lielā daļā pagastu nākotnē maksa par centralizētās ūdenssaimniecības pakalpojumiem samazināsies, ja novadā tiks ieviests vienots tarifs, - tautsaimniecības komitejas sēdē akcentēja Gunārs Ciglis, kurš vada šo komiteju.
“Par precīzajām izmaksām mēs gribētu runāt pēc kāda mēneša, šobrīd mēs vairāk gribētu saprast, uz kuru metodiku mēs ejam. Tālāk jau lai varam sniegt datus Regulatoram, lai jau sāk vērtēt,” teica R.Korns.
Pašvaldības izpilddirektore Lienīte Reinsone aicināja SIA “Gulbenes nami” darbiniekus pastāstīt par termiņiem, kādos jaunais tarifs varētu tikt apstiprināts. I.Kalniņa sacīja: “Pagarinātais termiņš šobrīd ir 1.jūlijs, bet mēs vēlamies pēc iespējas ātrāk sniegt tarifa projekta aprēķinus Regulatoram. Tad ir trīs mēnešu izskatīšanas periods, bet mums ir jāsniedz arī “Latvijas Vēstnesī” paziņojums par to, ka mēs ejam ar tarifu pie Regulatora. Tur uzklausīšanas sēdes šobrīd notiek attālināti, ja ir nepieciešams. Pēc paziņojuma ievietošanas “Latvijas Vēstnesī” 20 dienu laikā jebkurš iedzīvotājs, jebkurš uzņēmums var rakstiski vai elektroniski sniegt savus jautājumus vai ieteikumus Regulatoram. Uz tiem pēc tam “Gulbenes namiem” ir jāatbild, vai Regulators sniegs kopējo ziņojumu par šo procesu.”