Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kā baudīt kultūru, neizejot no mājām?

Sandra Apine

2021. gada 29. janvāris 00:00

6
Kā baudīt kultūru, neizejot no mājām?

Kopš ārkārtējās situācijas sākuma arvien tiek pilnveidoti un papildināti e-kultūras resursi, jo nu jau par ierastu ikdienu kļuvusi kultūras baudīšana, ērti atlaižoties savā mājas dīvānā.
Tagad labākās izrādes, filmas vai grāmatas varam baudīt virtuāli, savukārt muzejus un izstāžu zāles izstaigāt, vien pakustinot datorpeli.

Latvijas filmas vienuviet

Nacionālā kino centra un Kultūras informācijas sistēmu centra kopīgi veidotais portāls “Filmas.lv” ir visplašākā un precīzākā datubāze par Latvijas filmām – atrodamas ziņas par vairāk nekā 2700 filmām, kas uzņemtas Latvijā kopš 1920.gada.
Vairāk nekā 200 no šīm filmām iespējams bez maksas noskatīties datorā kādā no 783 Latvijas publiskajām bibliotēkām, filmu saraksts pamazām tiek papildināts.
Svarīgākais – vairāk nekā 170 Latvijas filmu izlasi iespējams legāli un bez maksas noskatīties jebkur Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets. Jāmeklē sadaļa “Skatīties > Latvijā”, arī šis saraksts tiek papildināts, vienojoties ar Latvijas filmu producentiem. Piemēram, tajā ir dokumentālā filma “Katra diena simtgadē. Gadalaiki”, spēlfilma “Tumšie brieži”, vairākas filmu studijas “Animācijas brigāde” filmas un daudz kas cits.

Tagad arī restaurētā klasika

Kopš pagājušā gada novembra darbojas jauna sadaļa – “Restaurētu klasisko filmu izlase”, kas bez maksas pastāvīgi pieejama visā pasaulē un sniedz priekšstatu par Latvijas kinovēstures pamatvērtībām.
Latvijas kino klasikas izlasē ievietotas 13 pilnmetrāžas spēlfilmas (1930–1991), trīs dokumentālās filmas (1961–1988) un trīs animācijas filmas (1966–1979). Visas ir restaurētas un apgādātas ar anotācijām un subtitriem angļu valodā. Hronoloģiskajā piedāvājumā pirmās ieraudzīsiet filmas “Purva bridējs”, “Četri balti krekli” (“Elpojiet dziļi...”), “Mans draugs – nenopietns cilvēks” un citas.

Lai nav jāstāv bibliotēkas rindā

Šajā laikā mainās daudz ierastu rituālu arī attiecībā uz grāmatu lasīšanu. Kad visas savas grāmatas jau izlasītas, tad jādodas uz e-grāmatu bibliotēku.
Jaunā gada pirmajās dienās savas pastāvēšanas otro gadadienu atzīmēja “3td e-grāmatu bibliotēka” (“3td.lv”), kas lasītāju skaita ziņā kļuvusi par vienu no lielākajām publiskajām bibliotēkām Latvijā. Kultūras informācijas sistēmu centra pārziņā esošajā e-grāmatu lasīšanas platformā šobrīd tiek piedāvāts bez maksas lasīt gandrīz pustūkstoti e-grāmatu latviešu valodā, tajā skaitā izdevumus, uz kuriem bibliotēkās mēdz pieteikties rindā.
E-grāmatu bibliotēkā rindā nebūs jāgaida, vien jāsazinās ar tuvāko pašvaldības publisko bibliotēku un jākļūst par tās lasītāju, ja vien tas jau nav izdarīts. Bibliotekārs iedos lietotājvārdu un paroli, kas jāizmanto, reģistrējoties “3td e-grāmatu bibliotēkā”.
Svarīgi zināt, ka piekļuve “3td bibliotēkai” viedierīcē vai datorā ir nodrošināta ikvienam interesentam no jebkuras vietas, kur vien pieejams interneta pieslēgums, tāpēc to droši var ieteikt ārzemēs dzīvojošajiem draugiem un radiem.

Iekļūt kinofotofonodokumentu arhīvā

Vietne “Redzidzirdilatviju.lv” mu-dina meklēt, skatīties un klausīties Latvijas Valsts  kinofotofonodokumentu arhīva dokumentus par Latviju, tās cilvēkiem un dažādām politiskās, sabiedriskās un kultūras dzīves norisēm no 19.gadsimta vidus līdz mūsdienām. Publicēts jau apmēram 9000 filmu, 50 000 fotogrāfiju, 500 skaņu ierakstu, tiek piedāvāti dokumentu un liecību apkopojumi par noteiktām tēmām, piemēram, par Dziesmu svētkiem Latvijā.
Pērnā gada nogalē, atzīmējot Pasaules audiovizuālā mantojuma dienu, vietnē publiskai apskatei atvērta visu arhīvā uzkrāto aptuveni 3000 nosaukumu lielo kinohroniku kolekcija, kas veidota laikposmā no 1910. līdz 1996.gadam un ir tematiski bagātākā un visvairāk izmantotā dokumentu kolekcija arhīvā.

Vēsturiski, informatīvi un izglītojoši

“Diva.lv” ir Latvijas digitalizēto video un audio ierakstu piekļuves portāls, kurā pieejami vēsturiski, informatīvi un izglītojoši materiāli par Latvijas sabiedriskajiem procesiem, ikdienu un kultūras vērtībām.
Portāls piedāvā vairāk nekā 90 Latvijas Televīzijas raidījumus un ierakstus no 1963. līdz 2012.gadam un vairāk nekā 1600 Latvijas Radio raidījumus un ierakstus no 1940. līdz 2004.gadam. Lai gan daļai digitalizēto materiālu nav iespējams piekļūt no mājām autortiesību ierobežojumu dēļ (tos iespējams klausīties, skatīties Latvijas publiskajās bibliotēkās), tomēr portālā ir vērts ieskatīties. Piemēram, no mājām var skatīties raidījumu bērniem “Reiz runcis Renārs” (1989–1998), raidījumu “Province (1998-2011), kas ir viens no skatītākajiem. Jaunums: tagad skatāmi arī pērn rudenī ierakstītie augstas kvalitātes koncertieraksti no klasikas līdz rokam - “Simfonietta Rīga”, “Pērkons”, “Carnival Youth” un citi.

Izstaigāt Rundāles pils dārzu ziemā

Dažādas iespējas attālināti iepazīties ar saviem eksponātiem piedāvā arī muzeji.
Ar mūsdienu tehnoloģiju un zināšanu palīdzību mākslas darbu “zelta fonds”, kas glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, padarīts pieejams  interneta lietotājiem.
Tāpat var virtuāli izstaigāt Rundāles pili, Stūra māju, apkopots arī novadu muzeju piedāvājums. Muzeju mājaslapās un sociālo tīklu platformās piedāvā virtuālas tūres un video no izstādēm, kas palika neapskatītas.

Senie un ne tik senie laikraksti un žurnāli

Latvijas Nacionālās bibliotēkas portālā “Periodika.lv” apkopotas vairāk nekā 1400 laikrakstu un žurnālu digitālās versijas no 1748.gada līdz mūsdienām. Tajā var atrast arī Latvijas reģionālos laikrakstus gan no Latvijas brīvvalsts pirmā posma, gan padomju varas laika. Skatāms gan pirmais latviešu izveidotais preses izdevums “Mājas Viesis” (1856-1910), gan savulaik populārais humora un satīras izdevums “Dadzis” (1912-2008), varam “burtot” veco druku, pārskatīt žurnālus, kas kādreiz pašiem bijusi iecienīta lasāmviela, varam meklēt informāciju par vietām, notikumiem un personībām.
Digitalizētās periodikas portāls autortiesību ierobežojumu dēļ pilnā apjomā bija pieejams Latvijas publiskajās bibliotēkās, bet kopš pagājušā gada pavasara saistībā ar ārkārtējo situāciju šim resursam nodrošināta brīva pieeja tāpat kā digitālās bibliotēkas grāmatu portālam “Gramatas.lndb.lv” Arī citus Nacionālās digitālās bibliotēkas resursus un kolekcijas var skatīt “Digitalabiblioteka.lv”
Vienuviet informācija par e-kultūras digitālajiem piedāvājumiem un e-pakalpojumiem ir atrodama Kultūras ministrijas tīmekļvietnē “Km.gov.lv” (www.km.gov.lv/lv/ekultura-digitalie-resursi-un-e-pakalpojumi).