Dzirkstele.lv ARHĪVS

Frizieri joprojām bez ienākumiem

Frizieri joprojām bez ienākumiem

Frizieri ir viena no profesijām, kuru skar gan valdības aizliegums ārkārtējās situācijas laikā sniegt savus pakalpojumus, gan arī tas, ka ar 1.janvāri spēkā vairs nav patentmaksa, ko līdz šim varēja izmantot saimnieciskās darbības veicēji.

Gulbenes friziere Ginta Bleidela atzīst: “Es katrā ziņā esmu satriekta, daudzi no mums nestādās priekšā, kā dzīvot tālāk.”
Ar pabalstu bērnus nepabarot

No 21. decembra līdz ārkārtējās situācijas beigām 7.februārī nedrīkst sniegt dažādus skaistumkopšanas pakalpojumus, arī friziera. Kādi no “Dzirksteles” aptaujātajiem šīs profesijas pārstāvjiem vēlējās būt anonīmi, jo atzina, ka jūtas pat pārlieku bezcerīgi par šo ilgo bezdarba posmu. Ir frizieres, kas audzina vairākus bērnus un ir ģimenē vienīgās apgādnieces. Niecīgu mierinājumu devis valsts piedāvātais atbalsts par dīkstāvi.

“Lai šo iesniegumu rakstītu un pieteiktos, bija jāaprēķina pēdējo trīs mēnešu vidējie ienākumi, bija jāuzraksta decembra “kritums” šai vidējai summai. Man to palīdzēja izdarīt kāda grāmatvede. Es iesniegumu par dīkstāves pabalstu uzrakstīju janvāra sākumā. Pirmajā reizē norādīju 21.-31.decembri. Saņēmu to diezgan ātri, tomēr par šo saņemto summu es norēķinājos vien par īri un firmām par materiāliem. Bērnu pabarošanai tur nepalika, labi, ka man ir vīrs, kurš var apgādāt. Tomēr es zinu arī kolēģi, kas ir viena pati pelnītāja. Ko viņai darīt šajā laikā?” saka Gulbenes friziere Inga Homčenko.
Friziere G.Bleidela atklāj, ka neiesniedza nepieciešamos papīrus dīkstāves pabalstam. “Dzirdēju no kolēģiem, ka tas ir visai sarežģīts process, es pat neiedziļinājos, paņēmu sev vienkārši bezalgas atvaļinājumu. Mēs, frizieri, kā nu katrs mākam, tā tiekam galā. Protams, mūs daudzus skar telpu īres jautājumi. Man, paldies dievam, ir labs mājas saimnieks, kas nāca pretī un iedeva atlaidi īrei. Es darbojos individuāli, nevis salonā,” stāsta G.Bleidela.

G. Bleidela uzskata, ka no valdības puses lēmums par darbības aizliegšanu nebija pārdomāts. “Tas patiesībā ir ļoti skarbi, un uzskatu, ka bija absurds pilnībā slēgt mūsu darbību.”

Arī I.Homčenko neatbalsta šādu lēmumu, jo, apkalpojot klientus, tika ievērotas visas nepieciešamās prasības. “Ir grūti izturēt laiku, kad gribi strādāt, bet tev neļauj. Mēs veicām visus drošības pasākumus, bijām tikai divas meitenes salonā. Atdalījām darba galdus viena no otras ar aizslietni, uzlikām uz durvīm nepieciešamo informāciju, ka drīkst nākt pa vienam un ar maskām, speciālās anketas bija jāaizpilda. Nesaprotu, kāpēc to nevar darīt arī šodien? Par nagu meistarēm, kuras arī aizliedza pat “pirmajā tūrē”, es vispār neizprotu, jo, manā uztverē, viņu darbībā sterilitāte ir vēl lielāka nekā mums, frizieriem,” uzskata I.Homčenko.

Abas aptaujātās frizieres izmantojušas iespēju darboties pērn kā patentmaksātājas. G.Bleidela norāda, ka ar janvāri diemžēl vairs to nevar darīt. Viņa līdzīgi kā daudzi citi kolēģi nav paspējusi izmantot iespēju nomaksāt patentmaksu par visu 2021.gadu un tādā veidā pagarināt iespēju strādāt šādā nodokļu nomaksas veidā.

“Kad informācija par patentmaksu pārtraukšanu jau bija izziņota, pēkšņi mums VID atnāca ziņa, ka decembra pēdējās trīs dienās pastāv iespēja -  ja samaksāsi par visu nākamo gadu pilnu summu, varēsi turpināt vēl gadu darboties. Kur pa tām trīs dienām dabūt šos 600 eiro? Par vienu mēnesi parasti maksājām 50 eiro. Ja es to būtu zinājusi ātrāk, es būtu iekrājusi un nomaksājusi. Nācās man iet atpakaļ uz saimnieciskās darbības veicēja statusu. Es gan domāju, ka valstij būtu bijis izdevīgāk atstāt šo patentmaksu šajos apstākļos,” skaidro I.Homčenko.