“Pfizer” neaptur ražošanu, nav pamata saistīt Norvēģijas senioru nāves ar vakcīnu
Sociālajā medijā “Facebook” popularitāti guvis kāds ieraksts, kurā apgalvots, ka “pēc skandāla ar mirušajiem” kompānija “Pfizer” apturējusi ražošanu. Tā nav taisnība. Kompāniju “Pfizer/ BioNTech” vakcīnu ražošanas temps īslaicīgi samazināts, jo “Pfizer” pārbūvē savas ražošanas iekārtas Beļģijā, lai varētu palielināt vakcīnu izgatavošanas jaudas. Turklāt šobrīd nav pamata runāt par “skandālu ar mirušajiem” – par veco cilvēku nāvēm pansionātos ziņoja Norvēģija, taču secināja, ka nav iemesla tās saistīt ar vakcīnām.
18.janvārī kāds lietotājs “Facebook” publicējis apgalvojumu, ka “Pfizer”aptur ražošanu pēc skandāla ar mirušajiem”, bet Latvija tik un tā turpinot “potēt to nāves kokteili”. Lai gan komentāros cilvēki lūdz nosaukt informācijas avotu un norāda, ka tā ir viltus ziņa, ar ierakstu dalījušies apmēram 2000 lietotāju.
Ražošana nav pārtraukta
Kompānija ražošanu nav apturējusi, bet gan samazinājusi ražošanas jaudas uz neilgu laiku, turklāt tas nav saistīts ar nāves gadījumiem pēc vakcinēšanas. Janvāra vidū mediji vēstīja, ka vairākas Eiropas Savienības valstis saņems mazāk “Pfizer/BioNTech” vakcīnu, nekā plānots sākotnēji. Kompānija “Pfizer” norādīja, ka vakcīnu piegādes samazināšana ir īslaicīga problēma. Uzņēmums skaidroja, ka pārbūvē savas ražošanas iekārtas Beļģijā, lai februārī kāpinātu ražošanas jaudas.
Līdzīga nepatiesa informācija par it kā vakcīnu ražošanas apturēšanu nāves gadījumu dēļ izplatījusies arī citās valstīs. Nepatiesos apgalvojumus atspēkoja arī aģentūra “Reuters”. “Pfizer” e-pasta vēstulē “Reuters” tāpat norādīja, ka nedēļā no 25.janvāra atgriezīsies pie sākotnējā piegāžu grafika ES, palielinot piegādes no 15.februāra. Līdz ar to ražotājs plāno kompensēt iztrūkstošo vakcīnu piegādes līdz šā gada pirmā ceturkšņa beigām.
Šobrīd nav pamata saistīt nāves gadījumus ar vakcīnu
Tāpat nav pierādījumu, ka Norvēģijā senioru nāves ir saistītas ar vakcīnām. Par to jau iepriekš rakstīja arī “Re:Check”. Norvēģijas Zāļu aģentūras 21.janvārī publicētais ziņojums liecina, ka drīz pēc vakcīnas saņemšanas miruši 30 cilvēki. Kopumā ziņojuma brīdī Norvēģijā bijuši vakcinēti aptuveni 63 000 cilvēku, un absolūtais vairākums vakcinēto blaknes nav izjutuši. Valstī pirmos vakcinēja vecākos un slimākos iedzīvotājus veco ļaužu namos. Izpētot pirmos 13 gadījumus, secināts, ka tiem nav saiknes ar vakcīnu. Taču pārbaudes vēl turpinās un netiek izslēgts, ka drudzis, slikta dūša vai citas vakcīnu radītās blaknes varēja pasliktināt vecāko un slimāko cilvēku veselības stāvokli. Norvēģijas atbildīgajā iestādē uzsver, ka valstī pansionātos ik dienu kopumā mūžībā dodas aptuveni 45 cilvēki, tāpēc ir skaidrs, ka nāves šajā sabiedrības grupā neizbēgami ir arī drīz pēc vakcinācijas.
Par Norvēģiju arī izplatīta nepatiesa informācija, it kā valsts plāno pārtraukt vakcināciju, taču arī jaunākajā ziņojumā Norvēģijas Zāļu aģentūra norāda, ka valstī nav pamata mainīt līdzšinējo vakcinācijas stratēģiju. Tāpat Pasaules veselības organizācija norādījusi, ka vakcīnas pret Covid-19 nav izraisījušas vai citādi veicinājušas šo cilvēku nāvi Norvēģijā.
Sociālajos medijos publicēti citi maldinoši ieraksti arī par citām valstīm, piemēram, ASV un Islandi, lai gan nevienā no tām senioru nāvju saikne ar vakcīnām nav pierādīta.
Tāpat “Facebook” popularitāti guvuši nepatiesi ieraksti arī par it kā Latvijā pirmajiem mirušajiem pēc vakcinēšanās. Zāļu valsts aģentūra (ZVA) 22.janvārī ziņoja, ka saņēmusi 60 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu blaknēm. Kopumā kopš vakcinācijas uzsākšanas 28.decembrī līdz apkopojuma brīdim veiktas 18 404 vakcinācijas, no kurām otrā vakcīnas deva ievadīta 2126 cilvēkiem. Galvenokārt ziņots par jau zināmām un lietošanas instrukcijā norādītām blaknēm, kas parasti pārgājušas pāris dienu laikā.
Visbiežākās blaknes ir sāpes vakcīnas ievadīšanas vietā, apsārtums, tūska, limfmezglu jutīgums, vispārējas sūdzības par nogurumu, paaugstinātu temperatūru, drudzi, galvassāpēm, sliktu dūšu, locītavu un muskuļu sāpēm, arī ādas jutīgumu, rīkles kairinājumu un tirpšanas sajūtu. Līdzīgas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā, skaidroja ZVA. Vienā gadījumā vakcinētais cilvēks ticis īslaicīgi hospitalizēts saistībā ar paaugstinātu temperatūru un reiboni.
Secinājums: Kompānija “Pfizer” nav apturējusi ražošanu, bet gan īslaicīgi samazinājusi jaudas, lai pārbūvētu rūpnīcu Beļģijā un kāpinātu ražošanu. Šobrīd nav pamata saistīt senioru nāves gadījumus Norvēģijā ar vakcināciju. Norvēģijas Zāļu aģentūra norāda, ka valstī nav pamata mainīt līdzšinējo vakcinācijas stratēģiju.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"