Vakcīna pasargā no smagākas slimības gaitas
Sociālo mediju lietotāji dalās ar ierakstiem, kuros apšaubīta vakcīnu efektivitāte un jēga, jo ir gadījumi, kad cilvēki ar Covid-19 inficējas arī pēc to saņemšanas. Apgalvojumi par vakcīnu bezjēdzīgumu ir maldinoši, jo vakcīnas iedarbībai vajadzīgs laiks un tā neizslēdz iespēju inficēties, taču pasargā cilvēkus no smagākas slimības gaitas.
Kāda “Facebook” lietotāja dalās ar ziņu par ASV kongresmeni, kurš saņēmis pozitīvu Covid-19 testu pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas. Savā ierakstā viņa vaicā: “Vai šprices ir pilnīgi nekam nederīgas?”
Publicētajā ziņā redzams, ka kongresmenim šobrīd nav saslimšanas simptomu un viņš jūtas labi. Tāpat CNN vēstīja, ka nav precīzi zināms, kad politiķis saņēma abas vakcīnas devas.
Citā “Facebook” ierakstā vēstīts, ka Izraēlā pēc Covid-19 vakcīnas otrās devas saņemšanas saslimuši divi cilvēki veco ļaužu namā. Autors atsaucas uz mediju ziņu, ka abas vakcīnas devas cilvēki saņēmuši paredzētajā kārtībā un pēc otrās devas pagājušas 12 dienas. “Un nekāda efekta,” secina ieraksta autors.
Taču ierakstā noklusēts, ka norādītajā ziņā pausts arī, ka nav pārliecības par precīzu šo cilvēku inficēšanās datumu, tāpēc nevar izdarīt secinājumus par vakcīnu efektivitāti.
Vakcīnu efektivitāte nav simtprocentīga, tās sargā no smagākas saslimšanas
“Vakcīnas uzdevums ir pasargāt no smagas un vidēji smagas slimības gaitas,” “Re:Check” skaidroja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska. Arī pētījumos galvenais bijis noskaidrot, vai vakcīna novērš smagas vai vidēji smagas saslimšanas. Taču aizvien nav zināms, vai vakcīna novērš asimptomātisku saslimšanu vai, piemēram, vīrusa transmisiju, norādīja E.Poplavska. Taču tiekot paredzēts, ka pēc vakcinācijas saslimšana noritēs vieglāk nekā gadījumā, ja tā nebūtu saņemta.
Eiropas Savienībā šobrīd apstiprināta “Pfizer/BioNTech”, “Mo-derna” un “AstraZeneca” vakcīna, un simtprocentīgas efektivitātes nav nevienai.
Cik efektīvas ir vakcīnas?
Informācija par ražotāju “Pfizer/BioNTech” vakcīnu ar nosaukumu “Comirnaty” liecina, ka pētījumā iekļauto cilvēku vidū simptomātisku Covid-19 gadījumu skaits pēc vakcīnas saņemšanas samazinājies par 95 procentiem salīdzinājumā ar cilvēkiem, kuri saņēma placebo jeb injekciju, kas nesatur vakcīnu. No 18 198 cilvēkiem, kuri saņēma vakcīnu, Covid-19 simptomi bija astoņiem. Savukārt no 18 325 cilvēkiem, kuri saņēma placebo injekciju, Covid-19 simptomi bija 162 cilvēkiem. Tāpat pētījums parādīja apmēram 95 procentu efektivitāti dalībniekiem ar smagu Covid-19 risku, piemēram, cilvēkiem ar astmu, diabētu.
“Modernas” pētījumā simptomātisku Covid-19 gadījumu skaits starp tiem, kuri saņēma vakcīnu, samazinājās par 94,1 procentu. No 14 134 vakcinētajiem Covid-19 simptomi attīstījās 11 cilvēkiem. Savukārt no 14 073 vakcinētajiem, kuri saņēma placebo injekciju, Covid-19 simptomi attīstījās 185 cilvēkiem. Pētījuma dalībniekiem ar augstu risku smagai Covid-19 norisei, piemēram, ar sirds slimībām, aptaukošanos, novērota 90,9 procentus liela vakcīnas efektivitāte.
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) “AstraZeneca” vakcīnas efektivitātes aprēķināšanā balstījās uz divu pētījumu rezultātiem. EZA izvērtējuma rezultāti liecina, ka simptomātisku Covid-19 gadījumu skaits vakcinēto vidū samazinājies par 59,5 procentiem. Britu raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz Oksfordas universitātes pētījumu, 2.februārī ziņoja, ka “AstraZeneca” vakcīna arī būtiski samazina vīrusa transmsiju jeb nodošanu starp cilvēkiem.
Vajadzīgas divas devas; iedarbībai nepieciešams laiks
Lai iegūtu lielāko iespējamo aizsardzību, svarīgi saņemt abas vakcīnas devas, par “Pfizer/BioNTech” un “Modernas” vakcīnu savā mājaslapā norādīja ASV Slimību kontroles un profilakses centrs (CDC). Tāpat skaidrots, ka lielākajai daļai Covid-19 vakcīnu būs vajadzīgas divas injekcijas, lai tā pilnvērtīgi darbotos. Tas pats attiecas arī uz “AstraZeneca” vakcīnu. CDC arī skaidro, ka cilvēka organismam ir vajadzīgs laiks aizsardzības izveidei.
Arī ZVA norāda, ka pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas imūnā atbilde ir daudz pārliecinošāka. E.Poplavska stāstīja, ka pēc pirmās “Pfizer/BioNTech” vakcīnas devas saņemšanas imunitāte varētu būt apmēram 50 procenti. Savukārt pēc otrās devas vajadzīgas ne vairāk kā septiņas dienas, lai organisms izstrādātu antivielas, un imunitāte tad ir jau virs 90 procentiem.
“Modernas” un “AstraZeneca” vakcīnai nebija pietiekamu datu, lai aprēķinātu iedarbību jau pēc pirmās devas, skaidroja ZVA. Pēc “Modernas” vakcīnas abu devu saņemšanas imunitātes sasniegšanai vajadzīgas 14 dienas. Pēc “AstraZeneca” vakcīnas abu devu saņemšanas – maksimāli 15 dienas, norādīja E.Poplavska.
Viens gadījums arī Latvijā
ZVA dati par vakcīnu blakusparādību ziņojumiem līdz 27.janvārim liecina, ka arī Latvijā ziņots par vienu gadījumu, kad cilvēks saslimis, pirms sasniegts terapeitiskais efekts. Pacients saņēmis “Pfizer/BioNTech” vakcīnu. E.Poplavska no ZVA norādīja, ka simptomi parādījušies ceturtajā dienā pēc vakcīnas pirmās devas saņemšanas. Cilvēks ir mediķis, tātad ar paaugstinātu risku saslimt. Saslimšana noritējusi vieglā formā. “Pirmkārt, ir nepieciešams laiks, lai iestātos maksimālā aizsardzība pēc vakcīnas saņemšanas, un diemžēl vakcīna negarantē simtprocentīgu aizsardzību.” Kopumā minētajā laika posmā Latvijā vakcinēti 19 022 cilvēki.
To, ka pēc vakcinācijas inficējušos skaits ir neliels, rāda arī Izraēlas piemērs. Šajā valstī ir līdz šim lielākais vakcinēto īpatsvars. Britu medijs “The Guardian” 31.janvārī ziņoja, ka Izraēlā katrs trešais no kopumā deviņiem miljoniem iedzīvotāju saņēmis vismaz pirmo vakcīnas devu. Izraēlas Veselības ministrijas sniegtā informācija liecina, ka no 715 425 cilvēkiem tikai 317 jeb 0,04 procenti saslima nedēļu pēc abu vakcīnas devu saņemšanas jeb laikā, kad sagaidāma maksimālā imunitātes sasniegšana. No vakcinētajiem, kas bija inficējušies, vien 16 cilvēkiem jeb 0,002 procentiem no visiem vakcinētajiem bija vajadzīga hospitalizācija.
Secinājums: Apgalvojumi “Facebook” par saslimušajiem pēc vakcinācijas ir maldinoši un ārpus konteksta. Vakcīnas pilnvērtīgai iedarbībai ir vajadzīgs laiks, un tā pasargā no smagas un vidēji smagas saslimšanas.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"