Uzlecošās saules zemi vēlas izprast dziļāk
Linda Konone šajā tālajā un eksotiskajā zemē nonāca, jo ieguva Japānas Kultūras ministrijas stipendiju pētījumam par japāņu animāciju.
“Pētījums sākās 2019.gadā. Par Japānas animāciju un mākslu kopumā interesējos jau sen. Novērtēju viņu minimālismu un koncentrēšanās spēju, radot darbus. Mācot animāciju Latvijā, iepazinos ar vairākiem japāņu animatoriem un vēlējos izveidot izdevumu par viņiem,” stāsta Linda.
Dzīve Tanegašimā
Linda pusotru gadu Kagošimas universitātē studēja japāņu valodu, veidoja izdevumu par septiņiem japāņu animatoriem, kā arī apguva japāņu mākslas - kokgrebumu, keramiku, kaligrāfiju un Šorindži cīņas mākslu. Šorindzi kempo ir japāņu cīņas māksla, kas tiek uzskatīta par Šaolinas kungfu modificētu versiju,” skaidro Linda.
Ceļojot pa Japānu, viņa iepazinās ar savu vīru. “Mūsu ģimene - es, vīrs Rjotaro un dēls Kai - dzīvo Japānas dienvidu salā Tanegašimā, kuru no vienas puses apskalo Austrumķīnas jūra un no otras puses Klusais okeāns. Sala ir īpaša ar to, ka šeit atrodas Japānas lielākā kosmosa stacija “Jaxa” un dzīvo daudz sērfotāju. Arī mans vīrs sērfo. Sala ir samērā neliela, un daudzi nodarbojas ar zemkopību, audzē citrusaugļus, saldos kartupeļus, cukurniedres un citu,” stāsta Linda.
Runājot par Japānas kultūru, Linda uzsver, ka japāņi ir ļoti čakli un respektē gan cilvēkus, gan vidi. “Tas, iespējams, nāk no sintoisma un budisma filozofijas, kuras te ir pamatticības. Sintoisti tic, ka dzīvība ir visās lietās mums apkārt un nav viena dieva, tāpēc ir jābūt uzmanīgam pret katru lietu un cilvēku, kas tev ir apkārt,” skaidro Linda.
Dzīvojot Japānā, Linda jau iemācījusies nedaudz sarunāties japāņu valodā, spēj lasīt divas rakstības. Viņa stāsta, ka pavisam ir trīs rakstības – hiragana, katakana un kanji, ko miksē kopā.
Viņa atzīst, ka japāņu valoda tomēr ir ļoti sarežģīta un vēl daudz jāapgūst. Tā kā viņas vīrs pirms tam ir dzīvojis Austrālijā un Jaunzēlandē, tad viņi savā starpā sarunājas arī angliski.
Īpaša ir daba – jūra, okeāns, vulkāni
Lindai iejusties Japānas kultūrā nebija viegli, jo ļoti jūtama Eiropas un Āzijas kultūru atšķirība. Viņa stāsta, ka eiropieši ir salīdzinoši ļoti centrēti uz sevi, aziāti - vairāk uz kolektīvo kultūru. Savukārt japāņu vīrieši vairāk domā par ģimeni un ir praktiskāki. “Japāna joprojām ir diezgan konservatīva valsts. Vīrieši pelna naudu, bet daudzas sievietes paliek mājās un audzina bērnus,” novērojusi Linda.
Viņasprāt, īpaša tur ir daba – jūra, okeāns, vulkāni. “Te, dienvidos, zemākā gaisa temperatūra ir ap plus četriem grādiem. Ir sajūta, ka ziemas te nav. Daba apkārt zaļa visu gadu. Rukola mūsu dārzā aug visu gadu. Un daudzas kultūras te var ievākt divreiz gadā, piemēram, rīsus. Pārsvarā te ir mitrs un karsts klimats,” stāsta Linda.
Tā kā viņa Japānā ir izveidojusi ģimeni, tad vēlas japāņu kultūru izprast dziļāk. “Pašlaik augu kopā ar dēlu Kai un reizēm gleznoju vai radu ko citu. Nedaudz strādāju tulkošanā. Tulkoju dokumentus japāņu – angļu - krievu valodā Japānas Krasta apsardzei. Audzējam sēnes un dārzeņus savā dārzā. Latvijā biju pirms pusotra gada, un man pietrūkst manas ģimenes, draugu un meža sēņu. Tomēr drīz atkal būsim Latvijā. Vēlos vīru un dēlu iepazīstināt ar latviešu kultūru un dabu. Vīruss ietekmē arī mūsu salas dzīvi, tomēr to izjūtam minimāli, jo dzīvojam mazā piejūras ciematā, kur biežāk satiekam kaķus nekā cilvēkus,” saka Linda.
Viņa ir iecienījusi japāņu virtuvi, jo ēdieni ir diezgan veselīgi un svaigi. “Tā kā man garšo zivis, tad ēdu arī jēlas zivis un suši. Japāņi ļoti domā, ko ēd, droši vien tāpēc arī dzīvo visilgāk pasaulē. Maltītes ir sabalansētas - daudz dārzeņu, zivis, rīsi, sēnes un maz piena produktu. Japānā pastāv vairāku veidu tunči, un tie ir visgardākie, kā arī īpaši gardas ir vietējās garneles, kuras šeit audzē arī mākslīgi. Bet sautēts zutis un svaigs suši ir mans mīļākais japāņu ēdiens! Daudz uzturā tiek lietoti rīsi, tos ēd arī brokastīs,” stāsta Linda par dzīvi Japānā.
Viņa tuvākajā laikā plāno dzīvot Japānā, bet par tālāku nākotni kopā ar vīru vēl domā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"