Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sāk vakcināciju sociālās aprūpes centros

Inita Savicka

2021. gada 19. februāris 00:00

40
Sāk vakcināciju sociālās aprūpes centros

SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” šonedēļ uzsāka izbraukuma vakcināciju pret Covid-19 sociālās aprūpes centros. Ceturtdien mobilā mediķu vakcinācijas brigāde – ārsts un medicīnas māsa - devās uz sociālās aprūpes centru “Dzērves” Daukstu pagastā. SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” Gulbenes struktūrvienības galvenā ārste Sigita Drubiņa, kura koordinē arī vakcinācijas procesu, stāsta, ka vakar, 18.februārī, tika vakcinēti darbinieki un klienti gan “Dzērvēs”, gan “Siltajā” Līgo pagastā.

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” mediķi vakcinēs astoņu sociālās aprūpes centru klientus Gulbenes, Balvu, Viļakas un Rugāju novadā. Gulbenes struktūrvienības galvenā ārste Sigita Drubiņa “Dzirkstelei” stāsta, ka šodien, 19.februārī, viņi veic vakcināciju Balvos.

Izmanto “AstraZeneca” vakcīnas

SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle Alīda Vāne “Dzirkstelei” stāsta, ka sociālās aprūpes centros vakcinē gan darbiniekus, gan klientus. Tiek izmantotas “AstraZeneca” vakcīnas. Viņa arī atgādina, ka vakcinācija negarantē simtprocentīgi to, ka pēc vakcīnas saņemšanas cilvēks nesaslims.
“Vakcīna pasargā no smagas saslimšanas un nāves. Tas vīruss jau iekšā tiek, jo to ieelpo. Vīrusa nēsātājs vari būt. Ja slimosim vieglā formā vai formā, kad mēs nejūtam, ka slimojam, tas nozīmē, ka mēs atgriežamies pie vecās dzīves un slimnīcas nebūs pārpildītas. Vecā dzīve atgriezīsies tad, kad būs vakcinēta lielākā daļa. Arī es pati esmu vakcinējusies. Es biju gatava tam, ka pēc vakcīnas saņemšanas vienu dienu nebūs labi. Man nebija ļoti lielas blaknes: bija neliela temperatūra, mazliet kaulus palauza. Bet es tam morāli biju gatava. Redzot, kādi ir mūsu pacienti, cik viņi ilgi slimo un cik grūti ir dzīvot bez elpas, tad to vienu dienu pēc vakcīnas var paciest. SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” darbinieki visi, kas vēlējās, ir vakcinēti,” stāsta A.Vāne.
Gulbenes novada sociālās aprūpes centra “Siltais” un tā struktūrvienības „Dzērves” vadītāja Inese Lesiņa vakar, 18.februārī, arī bija gatava saņemt vakcīnu pret Covid-19. Viņai nebija šaubu, ka ir jāvakcinējas. “Aiz manis stāv liela komanda un daudz cilvēku, kuri ir riska grupā, un dzīvot ar domu, ka esi kādu aplipinājis vai no tevis kāds ir saslimis, nav patīkami. Ja vakcīna mūs pasargās, tad – tikai jā. Lielākā daļa darbinieku vakcinējas. “Dzērvēs” vakcīnu saņēma 20 cilvēki – gan darbinieki, gan klienti. “Dzērvēs” kopumā ir 30 klienti un 19 darbinieki,” saka I. Liesiņa18.februārī vakcinācija notika arī sociālās aprūpes centrā “Siltais”, kur ir 45 klienti un 30 darbinieki, pagaidām I.Lesiņa nevar pateikt, cik vakcinēsies “Siltajā”.  
Sociālās aprūpes centra “Jaungulbenes Alejas” vadītāja Marika Andževa “Dzirkstelei” stāsta, ka pie viņiem vakcinācija ir ieplānota nākamnedēļ un lielākā daļa ir gatavi vakcinēties. “Tas notiks pakāpeniski. Tagad vakcinē tos, kuri nav izslimojuši, un pēc tam, kad būs pagājušas noteiktās dienas, plāno vakcinēt tos, kuri ir izslimojuši. Tagad esam visi veseli,” saka M.Andževa.

Šobrīd slimi 57 klienti

Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija liecina, ka Gulbenes novadā pirmdien reģistrēti 6 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, savukārt otrdien – 19 jauni gadījumi, trešdien – 13.
Joprojām ar Covid-19 slimo Litenes pansionātā. Valsts sociālās aprūpes centra “Latgale” direktore Mārīte Grigāne “Dzirkstelei” stāsta, ka Litenes pansionātā, kur pavisam ir 269 klienti,  šobrīd “slimi ir tikai 57 klienti un jaunu klientu, kuriem būtu konstatēta saslimšana ar Covid-19, vairs nav”. Viņa arī norāda, ka uz 18.februāri ar Covid-19 slimo 12 darbinieki. “Viss iet uz labo pusi, un varēsim sākt domāt par vakcināciju. Nevakcinēsim tos, kuriem radi nepiekrīt, vai klientus, kuri kategoriski atsakās,” saka M.Grigāne. Viņa skaidro, ka uzliesmojumu Litenes pansionātā ir grūti apturēt, jo klienti istabiņās dzīvo pa diviem, trim un četriem, un, ja kāds istabiņā saslimst, tad parasti arī pārējie pēc kāda laika saslimst.
Savukārt A.Vāne norāda, ka abas Covid-19 nodaļas (25 gultasvietas – red.) Balvu slimnīcā visu laiku ir piepildītas. “Šobrīd Covid-19 uzliesmojums ir Balvos. Visiem nepietiek vietas, ved pacientus uz Rēzekni,” saka A.Vāne.

Slēgta bērnudārza grupiņa Beļavā

Gulbenes novada pašvaldība informē, ka līdz 17.februārim bija slēgtas trīs grupiņas Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestādē “Auseklītis”, jo ar Covid-19 bija saslimuši darbinieki. Ar 18.februāri grupiņas atsāka darboties. Savukārt 17.februārī apstiprināts viens Covid-19 saslimšanas gadījums pirmsskolas izglītības iestādes “Ābolīši” darbiniekam, tāpēc slēgta grupiņa Beļavā – gan darbiniekiem, gan bērniem tiek noteikta karantīna. 18.februārī iestādes darbinieki nodeva analīzes, saņemot rezultātus, tiks izvērtēta tālākā rīcība. Litenes, Galgauskas un Stāmerienas grupiņas turpina strādāt.
Šobrīd neesam starp tām pašvaldībām, kurās rādītāji ir labvēlīgi, lai 1. līdz 4.klašu skolēni atgrieztos mācīties klātienē skolās. Gulbenes novada pašvaldība informē, rēķinot uz iedzīvotāju skaitu novadā, saslimušo skaits nedrīkst pārsniegt 42 cilvēkus. Gulbenes novadā vidējais rādītājs tuvojas 150 cilvēkiem, tāpēc pieņemt lēmumu par klātienes mācību atsākšanu novada izglītības iestādēs vēl nevar.

Veselības ministrija esot panākusi vienošanos ar 504 ģimenes ārstiem par iesaistīšanos vakcinā    cijas procesā pret Covid-19.
Kā ir realitātē, skaidroja “Dzirkstele”.

Ģimenes ārste Ieva Grīnšteine:

“Mums ir piedāvājums, vai mēs vēlamies šajā procesā piedalīties. Mēs vēlējāmies un uzreiz arī piekritām, bet neviens nav mēģinājis ar mums panākt vienošanos. Mēs labprātīgi piekritām to darīt, lai nāktu pretī saviem pacientiem, jo mēs hroniskos pacientus zinām vislabāk. Esam pasūtījuši vakcīnas. Diemžēl savstarpējā komunikācija ir nepilnīga un nepietiekama, un tur ir kļūdas, jo viss it kā notiek divos līmeņos. Viņi - vakcinācijas birojs, Slimību profilakses un kontroles centrs, Veselības ministrija - kuri par šo procesu atbildīgi, dzīvo savā līmenī, bet mēs dzīvojam savā līmenī. Jā, mēs par to domājam, mani palīgi jau ir apzvanījuši cilvēkus, ļoti aktīvi veido sarakstus. Visiem, kas atnāk, vaicājam, vai būs vēlēšanās vakcinēties, un brīdinām, ka tad, kad būs vakcīnas, nebūs laika domāt un būs jānāk noteiktajā laikā. Mums ir atsūtīta elektroniska vakcinācijas rokasgrāmata, bet vienalga mums daudzas lietas nav skaidras. Nav skaidrs, kad reāli būs vakcīna. Dzirdam, ka televīzijā un radio skan aicinājums pieteikties uz vakcināciju pa tālruni 8989 un elektroniskā veidā, un tad - varēsiet pieteikties pie ģimenes ārstiem. Bet kādā veidā notiks sarakstu saskaņošana, neviens nezina, jo mēs nezinām, kuri ir pieteikušies elektroniski vai pa telefonu. Tas nozīmē, ka maniem palīgiem šis viss darbs ir jāsāk no sākuma. Tā ir kaut kāda kļūda komunikācijā, tas nav izdomāts līdz galam. Tas, ka publiskajā telpā paziņo - piesakieties un tad vēlāk varēsiet pieteikties pie ģimenes ārsta, bet otrā vārdā tiek paziņots, ka ģimenes ārstei tūlīt sāks vakcināciju, manuprāt, nav ne jēgpilna, ne pareiza organizācija.”

Ģimenes ārste Linda Ūdre:
“Ar mani neviens nekādu oficiālu vienošanos nav pat mēģinājis panākt, bet esmu gatava savā praksē pacientus vakcinēt pret Covid-19. Bet ir tik daudz neskaidrību, un praksē nav arī pašu vakcīnu. Veselības ministrija nevienu vārdu nav mums teikusi. Visiem apkārt prasa, bet pašiem ģimenes ārstiem nekāda informācija nenāk. Man neviens nav sūtījis, piemēram, tādu ziņu, ka tādā un tādā datumā atvedīs vakcīnas. Ja vedīs vakcīnas un būs ko vakcinēt, mēs taču vakcinēsim! Mēs jau, protams, pierakstām cilvēkus, kuri vēlas vakcinēties, un tad meklēsim viņus rokā, kad zināsim, kad būs vakcīnas. Piemēram, ja cilvēks ir vecs un nevar pats atnākt uz praksi, lai saņemtu vakcīnu, nevar arī doties pie katra uz mājām vakcinēt. Ja vakcīnu, piemēram, atsūta piecas devas vienā trauciņā. Ja to atver, tad tā arī ir jāizlieto. Nevar tagad vienu devu paņemt, lai dotos pie kāda seniora. Kur tad liks atlikušās četras? Jā, ziņās stāsta, ka vakcinēs, un cilvēki to dzird, bet, kā tas notiks, es to nezinu. Varbūt nākamnedēļ arī kāds ģimenes ārsts jau vakcinēs. Tiem, kuri zvana un interesējas par vakcinēšanos, mēs neko nevaram solīt, tikai pierakstām. Visu laiku pacienti arī turpina slimot ar Covid-19. Slimo bērni un pieaugušie.”