Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vēl daudz darba skaidrošanā

Inita Savicka

2021. gada 23. februāris 00:00

578
Vēl daudz darba skaidrošanā

Šis ir smags gada sākums – jau bijuši vairāki ugunsgrēki, kuros cilvēki cietuši un arī gājuši bojā. “Taču laime nelaimē bijusi arī notikumos, kuros ir cietušie, taču nav bojāgājušo. Mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir ļāvis nelaimi pamanīt laikus un cilvēkiem izglābties. Skatoties šāgada izsaukumus, nākas tomēr secināt, ka vēl daudz darba skaidrojošā jomā, jo, piemēram, ir mums bijis izsaukums, kur daudzdzīvokļu mājas pagrabā spainī bija sakurts ugunskurs, lai atkausētu caurules… Turpināsim izglītojošo darbu,” saka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Gulbenes daļas komandieris Alvis Romāns, kurš “Dzirkstelei” stāsta par to, kāds bijis pagājušais gads.

– Vai pagājušo gadu aizvadījām salīdzinoši mierīgi?
– Atskatoties uz pagājušo gadu, varu ar gandarījumu teikt, ka esam to aizvadījuši droši – mums ugunsgrēkos nav bojāgājušu cilvēku. 2019. un 2018.gadā mums katru gadu bija viens bojāgājušais. Esmu pārliecināts, ka no šādiem traģiskiem ugunsgrēkiem mūs ir glābis mājoklī uzstādītais dūmu detektors. Esam ļoti gandarīti, ka ar pašvaldības atbalstu visos pašvaldības mājokļos Gulbenes novadā ir uzstādīti dūmu detektori. Diemžēl mūsu novērojumi liecina, ka tikai katrā ceturtajā mājoklī, kurā pagājušajā gadā izcēlās ugunsgrēks, bija uzstādīts dūmu detektors, bet vēl bēdīgāka ir statistika par tiem ugunsgrēkiem, kuros gāja bojā cilvēki – septiņos no astoņiem mājokļiem, kuros notika traģiski ugunsgrēki, nebija uzstādīts dūmu detektors. Tādēļ aicinu ikvienu iedzīvotāju pārskatīt savu saimniecību un, ja mājoklī vēl nav uzstādīts dūmu detektors, kuram tur gan jau vajadzētu būt, to izdarīt pēc iespējas ātrāk. Tās ir rūpes par savu un tuvinieku drošību!
No degošajām un piedūmotajām telpām esam evakuējuši 28 cilvēkus. Analizējot šos skaitļus, gribu uzsvērt drošības jautājumu nozīmību mūsu ikdienā. Ticu, ka šo evakuēto personu skaits ir pieaudzis, jo arvien vairāk mājokļos ir uzstādīti dūmu detektori, kas par nelaimi brīdina uzreiz, kā sajūt dūmu smaku, tāpēc cilvēki paspēj izkļūt no piedūmotajām telpām un izsaukt glābējus. Piemēram, septembrī bija izsaukums uz Rīgas ielu Gulbenē, kur divstāvu dzīvojamajā mājā bija nepareizi ekspluatēta apkures sistēma un izveidojies piedūmojums. Mājoklī bija uzstādīts dūmu detektors, kas ļāva laikus evakuēties un izsaukt ugunsdzēsējus glābējus, kuri konstatēja nelielu piedūmojumu. Telpas tika izvēdinātas. Varam vien runāt, kā šis notikums būtu beidzies, ja uzstādītais detektors nebūtu signalizējis par piedūmojumu. Līdzīgs pozitīvs piemērs septembrī bija arī Rankas pagastā.
– Pagājušā gada nogalē Gulbenē propāna gāzes balona sprādzienu daudzdzīvokļu mājā izdevās novērst ar palīdzības dienestu operatīvu rīcību.
– Ja ir gāzes noplūde vai pastāv aizdomas par to, kārtība nemainās – cilvēkiem jāzvana uz tālruņa numuru 112. Saņemot šo izsaukumu, tiek nodota informācija arī citiem dienestiem, un tas arī ir visoperatīvākais veids, kā saņemt visu dienestu palīdzību. Katra minūte ir ļoti svarīga! Reizēm cilvēki, sajūtot gāzes smaku, varbūt šaubās, vai saukt ugunsdzēsējus glābējus. Bet vajag zvanīt uz 112! Dienesta būtība nav sodīt, bet gan palīdzēt cilvēkiem, un, ja cilvēkam ir aizdomas, ka viņš ir apdraudēts, tad pareizāk ir zvanīt! Mēs brauksim un skatīsimies. Ja apzināti maldina ugunsdzēsējus glābējus, tad gan pienākas administratīvā atbildība.
– Kūlas ugunsgrēku ir mazāk?
– Publiskajā telpā jau ir izskanējis, ka Latvijā kopumā pērn samazinājās kūlas ugunsgrēku skaits, tajā skaitā arī pie mums. Gulbenes pusē kūlas ugunsgrēku skaits pērn samazinājās pat uz pusi. Šeit gan gribu uzsvērt arī pašvaldību, tajā skaitā pašvaldības policijas ieguldīto darbu, lai teritorijas sakārtotu, runātu un skaidrotu īpašniekiem, cik būtiski ir sakārtot savu īpašumu. Pieļauju, ka sava artava kūlas ugunsgrēku samazinājumam ir arī Covid-19 izplatīšanās ierobežošanai ieviestajiem pasākumiem – skolēni mācījās mājās, daļa pieaugušo strādāja attālināti, samazinājās satiksmes intensitāte un pārvietošanās pa ceļiem. 2018.gadā arī kūlas izsaukumu skaits bija mazs – 27. Būsim atbildīgi pret savu īpašumu un drošību arī šajā pavasarī! Nededzināsim pērno zāli, jo tas ir aizliegts! Tas apdraud ikviena veselību un dzīvību, kā arī pašu īpašumu.
– Kādi glābšanas darbi pērn bijuši?
– Visbiežāk ir bijusi nepieciešama ugunsdzēsēju glābēju tehniskā palīdzība (41 notikums) – uz ceļa braucamās daļas uzkrituši koki (vētra, stiprs vējš), nepareiza apkures ierīču ekspluatācija – sodrēju degšana, pārkurinātas krāsnis, piedūmojums un citi. Pagājušajā gadā palielinājies tā izsaukumu skaits, kad steidzamies palīgā dzīvniekiem. Vairākas reizes esam no kokiem cēluši kaķus, kuri tur atradušies vairākas dienas. Ir bijis izsaukums, kur suns ar ķēdi sapinies krūmos, vēl cits suns bija iestidzis upes dūņās. Tāpat esam palīdzējuši arī putniem – mājas ārsienā starp ūdens noteku un zibensnovedēju iesprūdušam putnam, koka dobumā iesprūdušai pīlei, gulbim, kurš sapinies makšķernieku tīklā, kā arī stārķim, kura spārns bija salauzts – putnu notvērām un nodevām tālākai aprūpei. Pagājušajā vasarā bija izsaukums, ka čūska ielīdusi mājā un iedzīvotāji saviem spēkiem nespēja tikt viņai klāt – izvilkām un aizvedām uz mežu. Vēl bija izsaukumi, kur lieliem mājlopiem bija nepieciešama palīdzība – vienā gadījumā govs bija iestigusi dīķī, savukārt vēl citā izsaukumā divi mājlopi bija iekrituši mēslu bedrē. Ļoti dažādi izsaukumi, bet visos dzīvnieku un putnu veselība vai dzīvība bija apdraudēta.
Aprīlī un septembrī cilvēki bija apmaldījušies mežā. Abas reizes izdevās veiksmīgi atrast – abi cilvēki no meža iznāca laukā uz mūsu autocisternas raidītā signāla skaņu.
– Kā šobrīd ar vakancēm Gulbenes daļā?
– Šobrīd ir nokomplektētas visas 32 štata vietas Gulbenes daļā. Pagājušajā gadā kolēģi mācījās, paaugstināja savu kvalifikāciju. Katru nedēļu notiek teorētiskās un praktiskās mācības, lai spētu palīdzēt visdažādākajās situācijās. Pērn dienestā Gulbenes daļā pieņemta viena amatpersona.