Dzirkstele.lv ARHĪVS

Skapja revīzija jāveic pamazām

Sandra Apine

2021. gada 26. februāris 00:00

5
Skapja revīzija jāveic pamazām

L aiks, kad ziema virzās uz noslēgumu, bet pavasarīgas norises vēl tālu, ir īstais skapja tīrīšanai. Par to, kā to vislabāk darīt, speciālistu domas dalās: vieni iesaka tam veltīt vienu dienu, citi – skapī pastrādāt katru sezonas maiņu. Ir ieteikums to darīt vienatnē, tāpat arī – bariņā, lai jautrāk.
Stiliste Antra Reismane iesaka savas garderobes novērtējumu izdarīt pakāpeniski, savukārt sezonu maiņā to atsvaidzināt ar kādu aktuālu tendenci.

Ierīkot īpašu kasti
“Ja nolemts veikt ģenerāltīrīšanu, tad noteikti jārēķinās, ka diena pagalam, un var darīt arī tā, taču šāda tīrīšana ne vienmēr ir produktīva. Bieži vien ir grūti izšķirties par tā vai cita apģērba likteni vai arī tiek izmests kaut kas, ko pēc tam meklējam. Tādēļ mans ieteikums ir revīziju veikt pakāpeniski. Kad kādu apģērba gabalu jau kādu trešo reizi noliekam malā, tad jālemj tā liktenis. Iesaku to nolikt speciāli šim nolūkam sarūpētā kastē vai maisā,” saka A.Reismane, kura uzskata, ka katram apģērbam ir jādod “otrā elpa” – ja to nenēsāsi pats, tas var noderēt kādam citam.
“Citam” – tas nozīmē atdot labdarībai, mainīties ar apģērbu brīvbodē, ko dēvē par veikalu bez naudas, vai īpašas pērles iztirgot popularitāti ieguvušajā vietnē “Andele Mandele” un līdzīgās, ar pieticīgu budžetu ar pērlēm papildinot arī savu garderobi. Savukārt, lūkojot labdarīgus mērķus, A.Reismane vispirms iesaka tos meklēt savā tuvumā.

Lemjot kleitas likteni,
jāuzdod kontroljautājumi
Izvēlēties to, kam skapī jāpaliek, var arī pēc speciālas shēmas, uzdodot kontroljautājumus, piemēram: vai tas man der, vai pagājušajā sezonā esmu to vilcis, vai tas ir bojāts un tamlīdzīgi. “Galvenais ir izdomāt – ko no savas garderobes sagaidi. Līdz ar to svarīgākie kontroljautājumi būtu: vai šis tērps mani ceļ, proti, vai ar šo tērpu es izskatos īpašāk, vai šis tērps atbilst maniem mērķiem, proti, kur es ar šo tērpu došos,” skaidro stiliste.
Ja mērķis ir skapja saturu samazināt, palīdz arī tērpu TOP 10 vai TOP 20 izveidošana, attiecīgi atlasot to, kas topā neiekļūst.

Svarīgi atlasīt atsvaidzināmo un komplektējamo
“Pašlaik daudz laika pavadām mājās, tādēļ skapja revīzijas procesā ir vērtīgi veltīt laiku savai personībai un augumam piemērota piegriezuma, garuma, formas atrašanai. Veikalā tam nekad nav pietiekami daudz laika,” iesaka stiliste.
Tāpat svarīgi novērtēt un atlasīt lietas, kuras var komplektēt vai kuras ir atsvaidzināmas ar aksesuāriem. “Reizēm kādu apģērbu neesam ilgstoši uzvilkuši, jo tam īsti nav, ko pievilkt klāt, vai pietrūkst kādas aktuālas tendences. Labas kvalitātes un piegriezuma tērpu var atkal atgriezt garderobē ar jostu, korseti, lentēm, pamanāmām apkaklēm, turbāniem, kuloniem un citu. Starp citu, modē ir mainīt rotām vietu, piemēram, dekoltē ķēdītes apvīt ap potīti un tamlīdzīgi. Tas nozīmē, ka arī aksesuāri skapja revīzijā var izdzīvot un rast jaunu pielietojumu,” uzsver A.Reismane.

Veidot “kapsulas” garderobi
Revidējot skapi, svarīgi vērtēt, vai tērps ietilpst kādā “kapsulā”. ““Kapsulas” garderobe ir skapis, kurā ir minimāls un izvēlēts apģērbu skaits, kas viens ar otru ir saderīgi un kurus ir iespējams sakomplektēt, ietaupot laiku un raizes. Piemēram, viena “kapsula” paredzēta darbam, cita – brīvajam laikam, mājai, vaļaspriekam, trešā – izejamajiem tērpiem. Atbilstoši tam, kā jūs pavadāt laiku, vajag revidēt arī skapja saturu. Piemēram, ja vairāk dzīvojat mājās, var samazināt izejamo tērpu skaitu un tamlīdzīgi,” iesaka stiliste.
Viņa piebilst, ka pandēmijas ierobežojumi koriģē arī modi, jo arī pasaules dizaineri un ražotāji pašlaik liek akcentu uz dažāda veida mājas tērpiem (“laungewear”), piemēram, kapučjaka un ērtas bikses. Virs tiem var droši nēsāt arī vienkārša piegriezuma mēteli vai trenci.

Aktualitāte – monohroms apģērbs
Jaunajā sezonā ir modē monohroms apģērba stils, un A.Reismane ir pārliecināta, ka jūsu skapī jau atrodas šādam stilam piemērotas lietas, atliek vienīgi tās atrast un sakomplektēt, lai radītu šobrīd modē esošo “total look” izskatu.
“Biežāk ar monohromu apģērbu apzīmē tēlu, kur sakombinēti melni, bēši vai pelēki apģērbu toņi. Taču monohroma krāsu palete arī nozīmē jebkuras vienas krāsas izmantošanu dažādās tonalitātēs. Ir vērts skapī atvēlēt vietu, kur apģērbs sakārtots pa toņiem. Ja pašam grūti iztēloties kādu koptēlu, iedvesmu var smelties “Instagram” modes lapās, kur ir “špikerīši” krāsu salikumiem. Mēģiniet no sava skapja salikt kaut ko līdzīgu!” iesaka stiliste A.Reismane.
Iesaka stiliste Antra Reismane
Aktuālie modes pamatprincipi

Apzināta ekoloģiskā pieeja jeb lēnā mode – nesekot katram modes kliedzienam, bet apģērbā izvēlēties labas sajūtas.
Mazāk ir vairāk – garderobe ir neliela, bet viss, kas tajā ir, tiek lietots.
Dažādība – modē pašlaik ir viss, akcentējot nevis to, ko nēsāt, bet – kā.
Ērtības un funkcionalitāte – lai trauksmainajā laikā cilvēkam nodrošinātu komfortu.
Aizsargātība un drošība - piemēram, pašlaik modē nēsāt plānus cimdiņus pat pie kleitiņām līdzīgi kā pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados.
Neatkārtojamība – izceļ roku darbu un oriģinalitāti, vietējo meistaru radīto.
Apģērbs kā izteiksmes veids, kas, piemēram, ar jēgpilnu apdruku pauž cilvēka politisko noskaņojumu.