Dzirkstele.lv ARHĪVS

Lizumnieši prasa skaidrojumus par noformēšanas mākslinieces atlaišanu

Diāna Odumiņa

2021. gada 5. marts 00:00

2466
Lizumnieši prasa skaidrojumus par noformēšanas mākslinieces atlaišanu

Lizumniešus satrauc fakts, ka no darba atlaista Lizuma tautas nama kultūras darbiniece Līga Ozoliņa. Viņi vēlas ar “Dzirksteles” starpniecību noskaidrot, kāpēc Kultūras pārvaldes vadītāja Gundega Ķikuste ir atbrīvojusi no darba L.Ozoliņu, turklāt divus gadus pirms pensijas vecuma sasniegšas.

Lizumnieši vēlas dzirdēt arī Gulbenes novada domes priekšsēdētāja Normunda Audziša komentāru šajā sakarā. “Mēs, lizumnieši, esam šokā. Paskaidrojiet!” cilvēki mudina ar “Dzirksteles” starpniecību.
Normunds Audzišs uzticas Kultūras pārvaldei
“Man ir ļoti žēl. Bet tajā pašā laikā es saprotu arī to, ka pašvaldībā Kultūras pārvaldei ir vadība ar savu redzējumu. Pārvaldes ziņā ir ne tikai viena kultūras nama, bet visa novada kultūras vadība. Ir jābūt konsekvencei. Pārvaldes vadība ir pieņēmusi lēmumu. Man to atcelt un pateikt, ka Lizumā tomēr būs citādāk? Tas nebūtu korekti. Kultūras pārvaldes vadībai ir uzticēta pienākumu veikšana, metodikas izstrāde un ir arī atbildība par to visu,” “Dzirkstelei” saka N.Audzišs.
Viņš uzskata, ka Lizumā pašvaldības sadarbība ar L.Ozoliņu var turpināties par konkrētu pasūtījuma darbu veikšanu, veidojot noformējumu. Tāda veida sadarbību, kā uzskata N.Audzišs, varētu plānot un organizēt pagasta kultūras nama vadītāja Elita Dūte.  
Izjautāts par pašvaldības koncepciju attiecība uz darbiniekiem pirmspensijas vecumā un to atlaišanu tieši šajā periodā, N.Audzišs saka: “Uz to vajadzētu ļoti uzmanīgi skatīties. Bet šajā gadījumā jautājums atrodas Kultūras pārvaldes izvērtēšanā. Tas ir pārvaldes vadības ziņā. Ir jāsaprot, cik kritiski uz cilvēka turpmāko dzīvi atspoguļosies atlaišana no darba pirmspensijas vecumā.”
Nevēršas pret kādu personīgi
Pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kalmane “Dzirkstelei” sniedz pašvaldības komentāru: “Kopš Gulbenes novada Kultūras pārvaldes izveidošanas tiek vērtēta struktūrvienību vadītāju un struktūrvienību darba organizācija kopumā. Izmaiņas Kultūras pārvaldes struktūrā nebūt nav pēkšņas, un ar struktūrvienību vadītājiem par to tika runāts jau pagājušajā gadā. Šādas izmaiņas kopumā notikušas trīs struktūrvienībās, kur līdz šim bija tādas amata vienības kā noformēšanas mākslinieks un mākslinieciskais vadītājs.
Noformējums ēkās un apkārtējā vidē, kas ir noformēšanas mākslinieka pienākums, tiek veidots uz gadskārtu svētkiem, tematiskiem pasākumiem, nevis visa gada garumā. Attiecīgi risinājumi noformējumam tiek meklēti tad, kad ir tāda vajadzība, piesaistot ārpakalpojumu vai cieši sadarbojoties ar citām pagasta iestādēm, māksliniekiem un saviem rokdarbu kolektīviem. Vēlamies uzsvērt, ka amata vienību samazināšana iestādē nekādā ziņā nav vērsta pret kādu personīgi, bet ir darba procesa sakārtošana un efektivizēšana atbilstoši reālajai situācijai.”


Uzziņai

Darbinieku skaita samazināšanas gadījumā priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija. Ja šajā ziņā īpašu atšķirību nav, tad priekšrocības palikt darbā var tikt dota tiem darbiniekiem, kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku vai kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem. Taču darba devējs priekšrokas izvēlē var izmantot vēl 8 citus kritērijus. (Darba likuma 108.pants.) Neviena no 10 likumā minētajām priekšrocībām nav prioritāra, tāpēc darba devējam pašam ir tiesības izvēlēties, ko ņemt vai neņemt vērā.
 Ja darbinieks uzskata, ka ir atlaists nepamatoti, viņš to var apstrīdēt tiesā mēneša laikā no darba devēja uzteikuma (paziņojuma par atlaišanu) saņemšanas.