Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vai atpūta labiekārtotā dabā mums visur pienākas bez maksas?

Sandra Apine

2021. gada 12. marts 00:00

10
Vai atpūta labiekārtotā dabā mums  visur pienākas bez maksas?

L īdz ar ierobežotajām ceļošanas iespējam pandēmijas laikā cilvēki aktīvāk izvēlas doties iepazīt un no jauna atklāt Latvijas dabu, līdz ar to populārākās vietas piedzīvo teju neredzētu noslodzi. Dodoties uz kādu galamērķi, sagaidām ērtu piekļuvi, drošību, komfortu un zināmu labiekārtojumu, bet vai atpūta dabā ar šādiem nosacījumiem mums visur pienākas bez maksas?
Katram der zināt, kādas rūpes un finanses vajadzīgas dabas taku iekārtošanai un uzturēšanai, lai šos labumus izmantotu pēc iespējas saudzīgāk, tādēļ par to jomas speciālisti 24. februārī diskutēja Vidzemes inovāciju nedēļā tiešsaistes diskusijā “Vai atpūta labiekārtotā dabā mums visur pienākas bez maksas?”

Lielāka plūsma –
lielākas izmaksas
Vidzemes augstskolas asociētais profesors, ģeogrāfijas doktors Andis Klepers uzsvēra, ka taku apmeklējums parasti ir sezonāls, taču pēdējā gada laikā taku staigāšana un dabas mantojums apskate kļuvusi populāra visos gadalaikos, pat ziemā. “Ārkārtas situācija ir radījusi vēl lielāku pieprasījumu pēc dabas objektiem. Attālajās vietās tas ir palielinājies par kādiem 10 līdz 15 procentiem, bet ir vietas, kur pieprasījums ir pieaudzis 10 un vairāk reižu,” stāsta A. Klepers.
Lielajai apmeklētāju plūsmai ir arī savi mīnusi, piemēram, dabas postīšana un atkritumi. “Lai šīs skaistās vietas uzturētu kārtībā, apsaimniekotāji daudz iegulda to attīstībā un uzkopšanā. Jānodrošina gan infrastruktūra, gan jāizved atkritumi, kā arī jāparūpējas par labierīcībām. Tas viss konkrētajam apsaimniekotājam sastāda ļoti lielas izmaksas,” uzsver A. Klepers.

Par ziedojumiem
Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāvis Rolands Auziņš informēja, ka pārvalde apsaimnieko vairākus simtus kilometru taku un citus objektus. “Kad runājam par takām, tad saprotam, ka tās ir kāpnes, laipas, tiltiņi, pašas takas un arī labiekārtojums, kas nāk līdzi – galdi, soli, ugunskuru vietas, atkritumu urnas, tualetes, stendi, norādes zīmes. Tāpēc arī takas veidojas tik dārgas, nemaz nerunājot par uzturēšanas izdevumiem,” tā R. Auziņš.
“Mēs nodrošinām bezmaksas apmeklējumu aizsargājamās dabas teritorijās – tā mēs noteikti arī turpināsim strādāt. Vienīgais, mēs šobrīd apsveram iespēju, ka tie varētu būt ziedojumi. Brīvprātīgi ziedojumi, lai īpaši šajā laikā, kad ir ļoti palielināta slodze, tomēr samazinātu ietekmi uz budžetu,” tā DAP pārstāvis.

Pašlaik vairāk neiekārtos
Atpūtas vietas ierīko arī VAS “Latvijas valsts meži”, tās lielākoties ir bezmaksas. “Mūsu politika šobrīd ir tāda, ka mēs neplānojam paplašināt atpūtas vietu skaitu. Vienubrīd mums bija kādi 400 objekti, bet tad mēs sapratām, ka ir diezgan nereāli apsaimniekot tos visus. Šobrīd objektu skaits ir apmēram 350, no tiem 300 ir bezmaksas vietas. Šo 300 objektu apsaimniekošanai, atjaunošanai, uzturēšanai  katru gadu plānojam izmaksas aptuveni 500 000 eiro apmērā. Vairāk nekā 300 000 ir investīcijas, kas nozīmē atjaunošanu, labiekārtošanu vai papildināšanu. Savukārt apmēram 200 000 eiro ir atkritumu apsaimniekošana,” skaidro “Latvijas Valsts mežu” pārstāvis Vilmārs Katkovskis.
Ņem simbolisku samaksu
Savs skatpunkts ir arī privātīpašniekiem. Dziļezera – Riebezera dabas takas saimniece Jolanta Šporne diskusijā stāstīja, ka pērn cilvēku pieplūdums esot bijis ievērojams. Saimnieki piedāvā šajā takā doties jau 20 gadus, un pēdējos 10 no tiem par to iekasē simbolisku samaksu – divus eiro no pieauguša apmeklētāja. “Daudzi uzskata, ka objektam jāturpina būt bez maksas, bet visam ir izmaksas. Uzturēt šādu objektu nav nemaz tik lēti un, ja mums nebūtu cits maizes darbs, tūrisma taku uzturēt nemaz nevarētu,” tā takas saimniece.

Rosina doties dabā
ar izpratni
Lai arī jautājums par to, vai atpūta dabā mums visur pienākas bez maksas, iespējams, nav viennozīmīgs un pie konkrētas atbildes uzreiz nonākt nav iespējams, eksperti rosina ikvienu doties dabā ar izpratni – nemēslot un nebojāt dabas vērtības, kā arī infrastruktūru un, dodoties prom, aiz sevis atstāt vēl labāku vidi, nekā tā bija sākumā, pa ceļam salasot arī citu atstātos atkritumus. Ja godīgi ievērosim šos principus, tas jau būs solis uz priekšu.

Zaļie padomi
Apzinies savu atbildību kā tūrists!
Respektē noteikumus un citu tiesības
● Noskaidro teritorijas apmeklēšanas noteikumus un ievēro tos.
● Atceries, ka atsevišķās vietās var būt noteikti ierobežojumi. Tie parasti saistīti ar dabas aizsardzības noteikumiem, atpūtu, uzturēšanos privātīpašumā, lauksaimniecības zemju šķērsošanu u.c.
Neatstāj savas klātbūtnes apliecinājums
● Staigā pa takām vai laipām, lai neizmīdītu apkārtni.
● Ierīko apmetni pastāvošās atpūtas vietās. Saudzē lakstaugus, sūnas, ķērpjus un to augšanas vietas.
● Ej dabā klusu, lai netraucētu savvaļas dzīvniekus.
● No apmeklētās vietas aiznes sev līdzi tikai fotogrāfijas un iespaidus!
● Ja nav pieejama tualete, izroc bedrīti tālāk no ūdens, takas un nometnes vietas. Dodoties projām, aizber to ciet.
Avots: Dabas aizsardzības pārvalde