Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sabiedriskā ēdināšana – joprojām ierobežota

Inita Savicka

2021. gada 16. marts 00:00

1505
Sabiedriskā ēdināšana – joprojām ierobežota

Uzņēmēja Iveta Ilva, iecienīto ēstuvju “Kantes krogs” un “Rodi” saimniece, par šo laiku ir lakoniska:  “Izdzīvošanas režīms!”

Apgrozījums – samazinājies
Viņa gan atzīst – toties tagad atliek laiks, lai domātu, kā papildināt esošo ēdienkarti ar jaunumiem – suši, kebabiem un arī burgeriem. “Principā izdzīvojam uz picām, burgeriem un kompleksajām pusdienām. Apgrozījums ir samazinājies arī līdzi ņemšanai. Ja pilsētas centrā, “Rodos”, vēl kaut kas notiek, tad “Kantes krogā” iet grūtāk. Ir dienas, kad pasūta vairāk, ir dienas, kad mazāk. Šādā režīmā strādājam jau vairākus mēnešus. Turamies. Gaidām pavasari un sauli. Ir darbinieki, kuri vēl joprojām ir dīkstāvē, piemēram, viesmīļi, jo viņam jau nav ko darīt,” stāsta I.Ilva.

Arī kūku bodes “Gardums” vadītāja un īpašniece Inese Veismane domā par jaunām kūkām un kārumiem. “Šajā laikā vismaz ir laiks par to padomāt, līdz ar to cenšamies piedāvāt jaunas kūkas un gardumus. Klienti kūkas pasūta, kaut kopumā samazinājums ir, bet kaut kā mēģinām dzīvot. Droši vien tāpat kā citi. Mēs jau smejamies, kad šis viss beigsies, tad gan sarīkosim kārtīgu dārza ballīti,” saka I.Veismane.
Konditorejā “Kikele” “Dzirkstele” noskaidroja, ka tortes pērk mazāk, jo, ja nav pasākumu, nav arī kūku. Savukārt smalkmaizītes cilvēki nāk un pērk, jo grib kaut ko garšīgu. Savukārt blakus esošais bistro, kur daudzi bija iecienījuši pusdienot, ir slēgts.
Paēd turpat mašīnā
Stāmerienā kafejnīcas “Sonāte” saimniece Arita Poļaka tāpat kā citi cenšas pielāgoties esošajai situācijai un izsniedz ēdienu līdzi ņemšanai. Viņa atzīst: “Ir ļoti grūti.” Stāmeriena ir pagasts, kuru iecienījuši apmeklēt tūristi, kuri brauca apskatīt Stāmerienas pili, baznīcu, un iegriezās arī kafejnīcā. “Tūristu, ekskursantu nav. Tik, cik vietējie, kas piezvana un pasūta ēdienu. Apjomi ir ļoti kritušies. Ir darbinieki, kuri ir dīkstāvē. Es strādāju viena pati. Kamēr varēja uz vietas kafejnīcā ēst, tas bija līdz novembrim, tikmēr bija arī cilvēki. Tiklīdz novembrī aiztaisīja ciet, tā arī viss beidzās. Protams, cilvēkiem patīk uz vietas kafejnīcā pasēdēt un paēst. Bet tagad cilvēkam jāpaņem porcija un turpat mašīnā jāpaēd, tas jau vairs nav tas,” saka A.Poļaka.
Kafejnīcā “Fiesta” “Dzirkstele” noskaidroja, ka ir vietējie klienti, kas piezvana, veic pasūtījumu un atbrauc pakaļ, taču vairums klientu ir caurbraucēji. Kafejnīca atrodas uz tranzīta ielas, cilvēki ienāk, paņem savu porciju un dodas uz mašīnu, lai paēstu. Kritumu kafejnīcā sevišķi izjūt mēneša sākumā un beigās. Arī šajā kafejnīcā domā par ēdienkartes pilnveidošanu, un viens no jaunumiem ir karstie suši. Tie ir ļoti iecienīti. Kafejnīcā “Dzirkstelei” atzīst, lai izdzīvotu, jādomā par piedāvājuma daudzveidību. Reizēm nesapratni rada tas, ka cilvēks, piemēram, no Stāmerienas pasūta vienu porciju pa trim eiro un vēlas, lai viņam to arī piegādā. Kafejnīcā skaidro: “Pilsētā mēs piegādājam, bet, lai vestu ēdienu ārpus Gulbenes, tad jāpasūta vismaz trīs porcijas. Jārēķinās, ka ir arī degvielas izdevumi.”
Restorāns – tā jau ir kultūra
Atpūtas kompleksā “Lācītes” saimnieks Gatis Dunajevs stāsta, ka “Lācītēs” ēdienu līdzi ņemšanai nepiedāvā. Izņēmums ir gadījumi, ja “Lācītēs”, piemēram, ģimene ir noīrējusi namiņu vai pirti un vēlas arī ēdienu, tad nedēļas nogalē tas tiek piedāvāts. “Ēšanas joma mums principā ir ciet jau vairākus mēnešus – pagājušā gada marts, aprīlis, maijs, un tagad – novembris, decembris, janvāris, februāris, marts. Restorānā neviens nedod līdzi. Uz restorānu brauc, lai pasēdētu, parunātos, paklausītos mūziku. Restorāns – tā jau ir kultūra. Darbinieki ir dīkstāvē. Atlaists nav neviens. Visiem maksā pabalstus, un problēmu ar naudu nav. Jo ātrāk cilvēki savakcinēsies, jo ātrāk viss būs tā, kā agrāk. Mēs “Lācītēs” piedāvājam valsts atmaksātu pašizolācijas mītni, un to līdz šim izmantojuši tikai trīs cilvēki, kaut gan te ir ideāla vieta. Bet cilvēki labāk izvēlas sēdēt mājās kopā ar ģimeni,” stāsta G.Dunajevs.
Viņš ir apmierināts ar atbalsta pasākumiem no valsts puses šajā Covid-19 laikā. “Ziemas periods tāpat ir tukšs. Valsts cilvēkiem samaksā dīkstāves pabalstu, un valsts dod atbalstu uzņēmumam, ja esi nomaksājis visus nodokļus un nav parādu. Jā, ir grūts laiks, bet varam gaidīt vasaru, lai normāli strādātu,” saka G.Dunajevs.


Ēdiens līdzi ņemšanai Gulbenes novadā:

Pagastos
• atpūtas kompleksa “Sonāte” kafejnīca (Stāmeriena)
• kafejnīca “Pa ceļam” (Lizums)
• bistro “Ozoli” (Lizums)
• kafejnīca-veikals “Viga I”
(Lizums),
• tējnīca “Laiks” (Tirza)
• kafejnīca IK “Gaujmales”
(Lejasciems)
• ēdnīca pie “Rankas piena” ražotnes (Ranka)
• viesu nams “Mīlmaņi” (Ranka)

Gulbene
• bistro-kafejnīca “Hanīvija”
• kafejnīcā “Pienenīte”
• kafejnīca “Fiesta”
• kafejnīca “Kantes krogs”
• picērija-kafejnīca “Rodi”
• bistro “Flora Magnolija”
• kūku bode “Gardums”
• kafejnīca-veikals “Rankas sieri”
• konditoreja “Kikele”

Avots: pašvaldības aģentūra “Gulbenes novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs”


Ierobežojumi

Ministru kabineta ārkārtas sēdē pagājušā gada 6. novembrī, nolemts uz ārkārtējās situācijas laiku ieviest arī stingrākus epidemioloģiskās drošības pasākumus sabiedriskās ēdināšanas sektorā. Lai samazinātu cilvēku drūzmēšanos un ilgstošāku uzturēšanos sabiedriskās ēdināšanas vietās, piemēram, kafejnīcās, restorānos, ēdnīcās, bāros, ārkārtējas situācijas laikā sabiedriskās ēdināšanas vietās drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai.
Avots: Ministru kabinets