Notekūdeņi par pandēmijas uzliesmojumu brīdina nedēļu pirms
Noslēdzoties piecu miljonu vērtajai valsts finansētajai pētījumu programmai “Covid-19” pandēmijas seku ierobežošanā, ievērību guva valsts zinātniskais institūts “Bior”, kas sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru ir izstrādājis pilnveidotu un Latvijas pašvaldībām piemērotu notekūdeņu monitoringa metodi, kas ļauj laikus konstatēt “Covid-19” vīrusa klātbūtni apdzīvotu vietu notekūdeņu kanalizācijas sistēmā. Pētījumos, kas veikti arī SIA “Jelgavas ūdens” attīrīšanas iekārtās, pierādījies, ka apmēram nedēļu pirms “Covid-19” uzliesmojuma apstiprināšanas cilvēkiem veiktajās laboratoriskajās analīzēs tas jau ir pamanāms slimības uzliesmojuma skartās apdzīvotās vietas notekūdeņos.
Ozolnieku puisis kaut ko
izdomājis
Mūsu novadnieks institūta “Bior” direktors un LLU Veterinārmedicīnas fakultātes profesors Aivars Bērziņš teic: “Tas nav gadījums, kad puisis no Ozolniekiem ir kaut ko izdomājis un mēģina par to pārliecināt pasauli. Jau ilgāku laiku vairāku Eiropas valstu institūti, tostarp arī mēs, izmantojam sadzīves notekūdeņus kā pētījumu objektu dažādiem mērķiem. Analizējot notekūdeņus, piemēram, vairākās pasaules valstīs tiek veikts infekcijas slimības poliomielīta izraisītāja poliovīrusa monitorings, lai novērtētu tā klātbūtni konkrētā populācijā. Notekūdeņi ir sabiedrības veselības un uzvedības spogulis, tajos var redzēt, vai, piemēram, konkrētā pilsētā vai tās rajonā parādās jau zināmu vai pat jaunu narkotisko vai psihotropo vielu patēriņš. Šāda informācija ir ļoti noderīga policijas un citu tiesībsargājošo iestāžu darbā. Analizējot notekūdeņus, pamatā tiek pārbaudīts, cik efektīvi darbojas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Lai tie ūdeņi, kas izplūst dabā, atbilst noteiktajām normām.”
A.Bērziņš piezīmē, ka beidzamos piecus, septiņus gadus institūtā tiek pētīti farmaceitiskie savienojumi notekūdeņos un no tiem izveidojušies metobolīti, kas arī liecina par sabiedrības veselību un to, kādus medikamentus patērē sabiedrība.
Somi ir priekšā zinātnes
pētījumu ieviešanā
Institūta direktors uzsver, ka šo pētījumu juridiskais statuss ir starp zinātni un juridiski sakārtotu monitoringa sistēmu, kuru potenciāli var izmantot valsts iestādes. “Ja zinātne piedāvā jaunu pieeju veselības uzraudzībā, tad valsts sektorā ir jābūt sakārtotam jautājumam, kā to ieviest dzīvē. Man šonedēļ bija attālinātā darba tikšanās ar Somijas Sabiedrības veselības institūtu, kas ir līdzīgs mūsu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC),” stāsta A.Bērziņš. Cenšoties ierobežot pandēmijas “Covid-19” uzliesmojumus, somi 28 pašvaldībās regulāri divas reizes nedēļā ņem notekūdeņu paraugus, kurus analizējot nosaka inficēto skaitu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. “Zinātnes pētījumu jomā mēs ar somiem jūtamies līdzvērtīgi, taču zinātnes pielietojumā praksē sadarbībā ar pašvaldībām somi mums tomēr ir priekšā,” secina “Bior” direktors.
A.Bērziņš stāsta, ka pētījums par notekūdeņu kontroles sistēmu ir prezentēts valsts sekretāru krīzes vadības grupai. Zemkopības ministrija, kuras pakļautībā atrodas “Bior”, pašlaik gatavo informatīvo ziņojumu valdības finansējuma piešķiršanai, un notekūdeņu analīžu metodi pavasarī vai vasaras sākumā varētu ieviest pilnā apjomā. Sadarbība notiek starpdisciplinārā līmenī. “Mūsdienās slimību nevar pētīt izrautu no konteksta – kā tā attīstās izolēti vienā cilvēkā vai mājdzīvniekā –, bet gan jāredz visa slimības ekosistēma, kas ir vide, cilvēks, dzīvnieks un faktori, kuri veicina šīs slimības pārnesi un tālāku izplatību. Svarīgi ir uzraudzīt un rūpīgi sekot situācijas attīstībai un pieņemt savlaicīgus zinātnē balstītus lēmumus tā, lai nebūtu ceturtā un piektā viļņa,” teic A.Bērziņš. Viņš arī norāda, ka, ņemot par paraugu Somiju, “Covid-19” uzraudzībā mūsu SPKC vajadzētu būt par vienotāju un karognesēju šīs infekcijas slimības ierobežošanā, kur būtu iesaistītas gan Veselības ministrija, Zemkopības ministrija un arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un to pakļautībā esošās iestādes. “Ņemot vērā to, ka pēdējos gados mums parādās arvien jaunas ziņas par zoonozēm (cilvēkiem un dzīvniekiem kopīgām infekcijas slimībām), ir nepieciešama vēl ciešāka, koordinētāka un operatīvāka institūciju sadarbība. Cilvēku un dzīvnieku vienas veselības koncepts pašlaik tiek ieviests attīstītās valstīs. Tā iespējams savlaicīgāk reaģēt uz jauniem slimību uzliesmojumiem un pandēmijām, kā arī būt gatavākiem to novēršanā nākotnē,” uzsver A.Bērziņš. “Gatavība ir atslēgas vārds slimību uzraudzībā mūsdienās. Latvijā SPKC acīmredzot ir pārāk maz resursu, tajā skaitā cilvēkresursu, salīdzinājumā ar citām analogām institūcijām Eiropas valstīs.”
Jelgavā sadarbība ar
zinātniekiem bija sekmīga
Zemkopības ministrijas pārstāve Dagnija Muceniece, atbildot uz jautājumu, kad tiks ieviesta praksē notekūdeņu uzraudzības sistēma saistībā ar “Covid-19” pandēmiju, uzsver, ka notekūdeņu monitorings ir kā papildu informācijas ieguves kanāls, ar kura palīdzību iespējams novērtēt epidemioloģisko situāciju konkrētā pašvaldībā, pilsētā un reģionā un prognozēt vīrusa iespējamo izplatības dinamiku.
“Monitoringa mērķis ir sniegt plašāku zinātniski pamatotu informāciju lēmumu pieņemšanā un rīcības plānošanā atbildīgajām valsts iestādēm un vadošajiem epidemiologiem. Šobrīd institūta “Bior”, RTU un Biomedicīnas pētījumu un studiju centru vadošie pētnieki sadarbībā ar SPKC vadošajiem ekspertiem lemj par konkrētām pašvaldībām, kurās monitoringu ieviest būtu nepieciešams. Paredzēts, ka monitoringā tiks iesaistītas līdz pat desmit pašvaldībām,” skaidro D.Muceniece.
SIA “Jelgavas ūdens” tehniskais direktors Viktors Juhna stāsta, ka sadarbība ar “Bior” un RTU zinātniekiem, veicot notekūdeņu analīzes Jelgavas pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, noritējusi sekmīgi. “No mūsu puses tas nekādus papildu izdevumus neradīja,” teic V.Juhna. Viņš piebilst, ka, analizējot notekūdeņus, svarīgi ir novērtēt to plūsmas ātrumu. V.Juhna spriež, ka, analizējot notekūdeņus, kas nonākuši jau attīrīšanas iekārtās, nevar precīzi noteikt, kurā pilsētas rajonā ir vērojams “Covid-19” inficēšanās palielinājums. Viņš uzsver, ka, analīžu paraugus ņemot, tika stingri ievēroti epidemioloģiskās drošības noteikumi un inficēšanās no notekūdeņiem, kas satur “Covid-19” vīrusa atliekas, nav konstatēta.
Poliomielīts ir akūta smaga infekcijas slimība, ko izraisa poliovīruss. Tas sagrauj nervu šūnas, kas aktivizē muskuļus, tādējādi var iestāties smaga neatgriezeniska paralīze vai pat nāve.
Lai gan vakcinācijas rezultātā Latvijā un lielākajā daļā pasaules valstu poliomielīts ir izskausts, vakcinācija pret šo bīstamo infekciju turpinās, jo pastāv vīrusa ievešanas risks no dažādām Āzijas un Āfrikas valstīm.
Valsts zinātniskais institūts “Bior” ir vadošais pētniecības, laboratorisko izmeklējumu un zināšanu pārneses centrs Baltijā. Institūts, balstoties uz inovatīvām pētniecības metodēm, rada praktiski izmantojamas zināšanas tādās jomās kā sabiedrības un vides veselība, pārtika, zivsaimniecība un veterinārmedicīna.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"