Bērinieki pieņem ierobežojumus
Līdzīgi kā citās nozarēs arī apbedīšanas jomā ir jāpielāgojas šim pandēmijas laikam. Pulcēšanās ierobežojumu dēļ bēru ceremonijas notiek šaurā lokā, bet daudzos gadījumos tuvinieki pat nevar pavadīt nelaiķi pēdējā gaitā, jo paši ir inficējušies
ar Covid-19.
Visas trīs apbedīšanas firmas, kas darbojas Gulbenē, “Dzirkstelei” atzīst, ka Covid-19 laikā bēru skaits nav palielinājies, bet visām trim firmām ir nācies parūpēties, lai godam aizsaulē tiek pavadīti arī cilvēki, kuri bija inficējušies ar Covid-19.
Pirms gada nedrīkstēja atvērt zārku
Apbedīšanas biroja “Smiltājs K” saimnieks Kaspars Ozers “Dzirkstelei” stāsta, ka pašreiz situācija ar aizgājēja izvadīšanu, salīdzinot ar to, kāda tā bija Covid-19 sākumā, ir nedaudz mainījusies. “Kad tikko parādījās Covid-19, bija stingrāki ierobežojumi, pat tādi, ka piesardzības dēļ nedrīkst vērt vaļā zārku, un daudzus kremēja. Kad nedrīkstēja zārku vērt vaļā, mēs uzlikām uz zārka vāka virsū aizgājēja fotogrāfiju. Tagad noskaidrots, ka miris cilvēks vairs vīrusu neizdala. Zārku drīkst atvērt vaļā, un, ja piederīgie to lūdz, mēs arī to darām. Tuvu kontaktu ar aizgājēju gan neiesaka, piemēram, atvadoties noglāstīt pieri, bet, protams, realitātē reizēm ir citādāk. Ja kāds tuvinieks paglāsta pieri aizgājējam, tad es kā apbedīšanas firmas darbinieks neesmu tiesīgs aizrādīt. Bet 99 procenti cilvēku ir saprotoši un to pat nedara,” stāsta K.Ozers.
Individuālā uzņēmuma “Ak-mens Carnik” vadītājs Nikolajs Carevs stāsta, ka arī ir nācies parūpēties par aizgājējiem, kuri bija inficējušies ar Covid-19, bet tādu nav bijis daudz. Viņš arī min gadījumu, kad, neņemot vērā ieteikumu nebūt tuvā kontaktā ar mirušo, tuvinieki, “tiklīdz ienāca morgā, tā uzreiz bučoja savu aizgājušo tuvinieku”.
Apbedīšanas biroja “Ritums” vadītājs Gulbenē Edmunds Litiņš “Dzirkstelei” stāsta, ka apmēram piecus cilvēkus apglabājuši, kuri bija Covid-19 inficēti. Taču kopumā bēru tagad nav vairāk. “Varbūt kādā mēnesī ir vairāk, bet tajā pašā laikā nākamajā mēnesī – mazāk. Vidēji gadā nekas nav mainījies,” uzsver E.Litiņš. Arī N.Carevs un K.Ozers atzīst, ka Covid-19 laikā bēru skaits nav palielinājies, tomēr N.Carevs piebilst: “Esam trīs firmas Gulbenē, un visām darba pietiek.”
Visa ģimene saslimst
K.Ozers atminas gadījumu, kad vajadzējis apglabāt aizgājēju, kas bija inficējies ar Covid-19. “Tuvinieki zvana un saka, ka arī paši ir inficējušies ar Covid-19. Beigās sanāca tā, ka tie, kas varēja, ieradās uz bērēm, un tās notika ļoti šaurā lokā. Lai cik tas būtu sāpīgi, bet šajā gadījumā pat paši tuvākie nevarēja ierasties uz atvadām. Diemžēl tā tas šobrīd ir,” saka K.Ozers.
Tā kā viņa apbedīšanas firmai ir līgums ar Litenes un Balvu pansionātiem, tad šajā laikā nācies apglabāt arī pansionātu klientus.
Valsts sociālās aprūpes centra “Latgale” direktore Mārīte Grigāne “Dzirkstelei” stāsta, ka Litenes pansionātā četri klienti, kas mira, bija inficējušies ar Covid-19. “Laikā, kad Litenes pansionātā bija Covid-19 uzliesmojumus, viņsaulē aizgāja arī tādi, kas nebija inficē-jušies ar Covid-19. Tagad Litenes pansionātā neviens nav slims. Gaidām vakcināciju,” saka M. Grigāne.
K.Ozers piebilst, ka bez pansionātu klientiem viņu apbedīšanas firma apglabājusi vēl kādus piecus ar Covid-19 inficējušos cilvēkus. “Kad dodamies pie aizgājēja, protams, ir cimdi, maskas, dezinfekcija. Piesardzību cenšamies nodrošināt maksimāli, cik vien varam, bet pie zārka rakšanas mēs maskas neliekam,” saka K.Ozers.
Sākumā arī apbedītājiem bija neziņa par koronavīrusu un apbedīšanas biroji pat baidījušies pieņemt tos, kas miruši ar Covid-19. K.Ozers gan piebilst, ka viņa darbinieki nekad nav baidījušies braukt pakaļ aizgājējam, kurš bijis inficēts arī Covid-19. “Arī pašā sākumā, kad uzzinājām par šo vīrusu, darbinieki nebaidījās, bet zinu citus kolēģus, kas baidījās. Mēs – nē, jo tas ir mūsu darbs. Ja nestrādāsim, kas tad notiks tālāk? Kur visi gulēsim? Mēs vienkārši nevaram baidīties, bet, ja arī varbūt kāds darbinieks baidījās, tad neizrādīja to,” saka K.Ozers.
Arī N.Carevs piebilst, ka strādājot ievēro piesardzību – cimdi, maskas, dezinfekcija. “Un neviens darbinieks nav saslimis. Viss ir kārtībā,” norāda N.Carevs.
Ierodas arī 40 cilvēki
Ārkārtējās situācijas laikā spēkā ir noteikums, ka bēru ceremonija drīkst notikt tikai ārpus telpām un tajā (neskaitot pakalpojuma sniedzējus) drīkst piedalīties ne vairāk kā 10 cilvēki no divām mājsaimniecībām, bet ievērot valdības rīkojumu par ierobežoto pavadītāju skaitu bērēs nav viegli.
“Mēs ārpusē novietojam speciālu telti, uztaisām tādu kā kapliču ārā. Apkārt – egles, skujas. Protams, ir bēres, kurās ierodas 8 vai 10 cilvēki, bet ir arī tādas, kad ierodas 30 un 40 cilvēki. Viņi pa gabalu atnāk atvadīties un pieiet pie kapa tikai nolikt ziedus. Ja mums piederīgie saka, ka bērēs būs 30 cilvēki, tad es atbildu, ka no mūsu puses jau nav nekādu iebildumu, bet ir jāskatās, vai nebūs iebildumu no izvadītāju puses un tā tālāk. Zinu, ka kāds mācītājs Balvos teicis – ja desmit, tad desmit cilvēki, bet, ja būs divpadsmit, tad nemaz nerunāšot,” stāsta K.Ozers un piebilst, ka policija pie mums pa kapiem nestaigā un nevienu nedzen prom no aizgājēja kapa.
Arī ierastais bēru mielasts, kur pulcējās vienkopus vairāki cilvēki, ir aizliegts. Bet cilvēki arī tam ir pielāgojušies. “Esmu redzējis, ka kafejnīcas sarūpējušas ēdienu vienreizējos traukos līdzi ņemšanai. Un ir otrs variants – teltī noliekam galdu. Ja piederīgie ir kaut ko sarūpējuši, tad uz tā viņi noliek, un cilvēki pa vienam aiziet paņem un noiet maliņā. Bet tas mirklis ir ļoti īss – maksimums no 5 līdz 10 minūtēm,” saka K.Ozers.
Arī E.Litiņš atzīst, ka, ņemot vērā ierobežojumus, var godam pavadīt aizgājēju. “Visas apbedīšanas firmas par to domā. Nav jau tik traki – pie kapiem satiekas, aizgājēju pavada no kapavietas, parunā, kāds atbrauc ar pīrāgiem. Bērinieki pieņem ierobežojumus, un lielākā daļa ir saprotoši. Pašiem jau sevi ir jāsargā,” uzsver E.Litiņš.
Uzziņai
14 personu diagnozēs minēts Covid-19
No februārī reģistrētajiem 39 aizsaulē aizgājušajiem iedzīvotājiem 16 ir vīrieši un 23 sievietes. 14 personu diagnozēs minēts Covid-19. Reģistrēti miruši 11 Gulbenes pilsētas iedzīvotāji, 14 – Litenes pagastā, tajā skaitā 13 pansionāta iemītnieki, 3 – Daukstu pagastā, pa 2 – Druvienas un Lejasciema pagastā, pa vienam – Beļavas, Lizuma, Rankas un Tirzas pagastā, savukārt 3 personu dzīvesvietas bija deklarētas citā pašvaldībā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"