Vai Krustalīces uzplūdinājums iegūs otro elpu?
Ir sākta izpēte, lai noskaidrotu Gulbenes Dzirnavu dīķa (dambja) piesārņojuma veidu un apjomu.
SIA “Enviroprojekts” izdarījusi urbumus, noņēmusi ūdens analīzes dīķī un Krustalīces upē vairākās vietās. Noņemtie ūdens un grunts paraugi ir nogādāti tālākai izpētei laboratorijā, un rezultāti būs zināmi tuvāko mēnešu laikā – liecina pašvaldības publiskotā informācija.
Ģeoekoloģisko Dzirnavu dīķa izpēti SIA “Enviroprojekts” veic pēc pašvaldības pasūtījuma par 24 927,9 eiro līgumcenu bez PVN.
Dzirnavu dīķis, kas savieno Gulbenes vienīgo upi Krustalīci ar šīs pilsētas vienīgo Valmes ezeru, atrodas pašvaldības valdījumā. Minētais dīķis ir iekļauts valsts piesārņoto vietu reģistrā, kuru pārvalda SIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”.
Pašvaldība ir iecerējusi ekoloģiski atjaunot šo vietu un veidot to iedzīvotāju atpūtai. Taču vispirms ir jāveic virszemes ūdeņu un ūdenstilpes gultnes nogulumu analīze, lai apzinātu, kā attīrīt Dzirnavu dīķi.
Ir veikti Dzirnavu dīķa un apkārtnes topogrāfiskie mērījumi (5,5 hektāru platībā), noteikts ūdens akvatorijas sedimentu dziļums un biezums ar ģeoradaru, mērīts sedimentu dziļums no ūdens virsmas, ņemti sedimentu paraugi (82), virszemes ūdens paraugi (8), mērīti hidroķīmiskie parametri. Visi darbi ir saskaņoti ar Valsts vides dienestu.
2019.gada septembrī pašvaldība jau organizēja ūdens paraugu ņemšanu laboratorisko analīžu veikšanai, kā arī ūdenstilpē mītošo dzīvnieku un ūdensaugu resursu izvērtējumu.
Par Dzirnavu dīķa atjaunināšanu, tīrīšanu, lai to droši varētu izmantot makšķerēšanai un varbūt pat kā peldvietu, pilsētas pašvaldībā diskutēja vēl pirms administratīvi teritoriālās reformas, tomēr līdz reāliem darbiem nenonāca. Viens no argumentiem – Krustalīces ūdeņi uz Dzirnavu dīķi plūst gar Tanslavu kapiem, tāpēc iedzīvotāji tādos ūdeņos peldēties negribēs. Vēsturiski peldvieta bijusi Valmes ezerā, Latvijas pirmās brīvvalsts laikā tur vedušas laipas un bijusi gulbeniešu iecienīta peldvieta – vēsta “Dzirksteles” arhīva materiāli.
Kā tika piesārņots?
● Dzirnavu dīķis 1997.gadā tika piesārņots naftas pārstrādes produktu (mazuta) noplūdes rezultātā. Tika veikti dīķa sanācijas darbi.
● Gadu desmitiem Dzirnavu dīķī turpina ieplūst pilsētas
notekūdeņi, no dzīvojamajām mājām, kuras nav pieslēgtas centralizētajiem ūdensvada un kanalizācijas tīkliem.
Applūšanas risks?
● Gulbenes pilsētas teritorijas plānojumā laika posmam
līdz 2022.gadam ir teikts, ka Krustalīces upē ir Gulbenes Dzirnavu dīķis (platība – 2,4 hektāri) un kā ļoti maz varbūtīgu risku var pieminēt teritoriju applūšanu lejpus Dzirnavu dīķa dambja ūdeni aizturošo konstrukciju sabrukšanas rezultātā”.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"