VARAM aicina ikvienu Zemes stundas laikā padomāt par sava dzīvesveida ietekmi uz dabas daudzveidību
Šogad Zemes stunda norisināsies 27.martā plkst. 20.30 – uz stundu izslēdz vai iespējami samazini apgaismojumu savā mājsaimniecībā!
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina katru Zemes stundas akcijas ietvaros izvērtēt, kā ikviena rīcība netieši ietekmē dabu un dabas procesus, un atstāj ietekmi uz sugām un to dzīvotnēm.
Šogad Zemes stundas galvenā tēma ir dabas daudzveidības izzušana un ar to saistītās sekas. Lai apturētu bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, ne vien dabai draudzīgi jāstrādā mežos un laukos, bet arī, izdarot ikdienas izvēles, jāapzinās, kā tās ietekmē dabu. Padomi, kas palīdzēs kā samazināt klimata izmaiņas, tā arī saglabāt bioloģisko daudzveidību:
Neizmet ēdienu! Centies rūpīgi plānot pārtikas produktu iegādi vai izmantojot to, kas ir, gatavo jaunu maltīti.
Vairāk pārvietojies ar kājām vai riteni! Fosilās degvielas izmantošana veicina klimata pārmaiņas, tādejādi tiek apdraudētas arī sugas, kas nespēj savlaicīgi pielāgoties. Tāpat tiek piesārņots gaiss un, vielām izskalojoties, arī ūdens ekosistēmas.
Uz balkona vai mazdārziņā nestādi svešzemju sugas un invazīvās sugas! Centies stādīt vietējās sugas, kā arī dārzeņus un garšaugus! Invazīvās sugas par nevēlamām un bīstamām padara fakts, ka tām visbiežāk nav dabisko konkurentu vai ienaidnieku, kas varētu kontrolēt to izplatību, tā rezultātā invazīvās sugas vidē kļūst par dominējošajām, nomācot vietējās sugas un netraucēti izplatoties arvien plašākās teritorijās.
Atpazīsti invazīvās sugas! Bioloģisko daudzveidību samazina arī invazīvās sugas.
- Puķu sprigane (Impatiens glandulifera);
Puķu spriganes veido lielas un blīvas audzes mitrās vietās pie upēm un ezeriem, kur nomāc vietējos augus. Mežos tās pārmāc jaunos kokus un palēnina meža atjaunošanos, migrē vidēji 2-5 km gadā. Izrauj un savāc!
- Kanādas zeltslotiņa (Solidago canadensis);
Kanādas zeltslotiņa aug ļoti dažādās vietās, biežāk pilsētās, mazāk ārpus tām. Tā veido blīvas audzes, vietējās sugas izzūd pilnībā. Izrauj un savāc!
- Spānijas kailgliemezis (Arion lusitanicus)
Spānijas kailgliemezis dzīvo mitrās vietās mežos, pie upēm un ezeriem, pļavās, parkos un dārzos. Tas apēd augus un pārnēsā augu slimības. Centies ierobežot to izplatību.
Saimnieko savā īpašumā dabai draudzīgi! Saimniekojot lauku sētā, pilsētas dārzā, vai pat uz balkona – dari to ar atbildību pret dabu!
Salabo, ziedo vai dāvini! Pirms kādu lietu izmet, apdomā – varbūt iespējams tam piešķirt otro dzīvi, salabot, ziedot vai dāvināt kādam, kam tā noderētu! Ikvienas lietas ražošana patērē dabas resursus. Iepērcies mazāk, bet atbildīgi, apdomā – vai pirkums patiešām ir nepieciešams un vai tas kalpos ilgi?
Toksiskas ķīmiskas vielas un elektroiekārtas nodod tikai tam piemērotā vietā! Iespējams elektroierīci salabot? Vai tā vēl labi kalpo, bet nav Tev vajadzīga? Ziedo! Izgāztuvēs un dabā katru gadu nonāk tonnām datoru, monitoru, printeru, kas piesārņo vidi.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"