Dzirkstele.lv ARHĪVS

Laiks pagatavot putnu būrīti!

Sandra Apine

2021. gada 30. marts 00:00

43
Laiks pagatavot putnu būrīti!

K lāt pavasaris, un daudzi vēlas izlikt sev pie mājas vai dārzā putnu būrīti. Putniem bieži trūkst dabisko ligzdošanas vietu, un tie labprāt ligzdo pareizi izgatavotos un izvietotos putnu būrīšos. Tādēļ, pirms putna mājvietu izgatavot pašam vai iegādāties to veikalā, der zināt, vai tā būs lidoņiem piemērota.

Jāvadās pēc ornitologu ieteikumiem
“Lai pagatavotu putnu būrīti, lielu prasmi nevajag, taču galvenais ir neizdomāt “jaunu velosipēdu” un vadīties pēc ornitologu ieteikumiem. Jūs taču gribat, lai jūsu pagatavotajā mājvietā putns dzīvo, pie tam – lai viņam ir droši tur dzīvot,” saka ornitologs Elvijs Kantāns.
Putnu būrīša standarts ir 30 centimetru aug-stums mājas strazdam vai 20-25 centimetru augstums melnajam mušķērājam. “Ja pagatavosiet lielāku, arī tāds būrītis putnam derēs, taču tas būs lieks darbs un materiāla tērēšana. Ja top desmit līdz divdesmit būrīši, tad tas ir īpaši svarīgi. Svarīgākie nosacījumi – dēļi, no kā gatavosiet būrīti, nedrīkst būt ēvelēti (ja nu vienīgi ārpuse), būrītim jābūt atveramam, lai to varētu iztīrīt. Tikpat svarīgs ir arī izvietošanas augstums. Esmu redzējis, ka būrīti piestiprina pie kārts, kas izvirzīta pat divus metrus virs ābeles, bet tas nav nepieciešams. Strazdam pilnīgi pietiek, ja viņa mājvieta ir piestiprināta ābeles vidusdaļā. Augstums vairāk ir svarīgs, lai būrītim nepiekļūtu cilvēks, kuram ir vēlme postīt, tādēļ parkos vai kādās citās sabiedriskās vietās drošāk būs likt mazliet augstāk. Tāpat svarīgi vairākus būrus neizvietot pārāk tuvu citu citam. Optimālais skaits uz hektāru – četri līdz seši būrīši,” būtiskāko šajā procesā ieskicē E. Kantāns.

Nodrošinām ar papildu ligzdvietām
Savā dārzā un mežmalā katrs var rīkoties brīvi, taču jāatceras, ka citviet būrīšu izvietošanu vēlams saskaņot.
“Mežā visbiežāk mēdz izvietot būrīšus zīlītēm un mušķērājiem, kā arī erickiņiem, un šīs mājvietas ir mazliet mazākas. Atkarībā no mežaudzes var parūpēties arī par mājvietu pūcēm vai meža baložiem. Svarīgi zināt, ka, rūpējoties par jaunām putnu mājām, cilvēks dara ļoti labu darbu. Daudzas putnu sugas, piemēram, lauku zvirbulis, lielā zīlīte, melnais mušķērājs, ļoti labprāt ligzdo koku dobumos, spraugās. Ja cilvēki dārzu vai parku iztīra, šiem putniem mājvietu pietrūkst un drīz vien tie dosies prom. Pagatavojot piemērotus būrīšus, nodrošinām dobumperētājus putnus ar papildu ligzdvietām,” uzsver ornitologs.

Tiek galā ar kaitēkļiem
“Putni jūsu dārzā tiks galā ar kaitēkļiem. Piemēram, zīlīte un mušķērājs parūpēsies par ābelēm un citiem augļu kokiem, savukārt brūnās čakstes, kas dzīvo ogulājos, operatīvi apkaros maijvaboļu kāpurus. Putnu īpatnība ir tā, ka viņi mēdz arī savu “ēdienkarti” pielāgot. Ja viņu mītnes vietā savairojies kāds kaitēklis, viņi pāriet uz barību, kas vairāk pieejama, proti, sāk likvidēt jums nevēlamo viesi. Tas nozīmē – lai iegūtu bagātīgu ražu, nevajag pesticīdus, vajag putnus! Vinnētāji būs tie, kas jau agri pavasarī dārzā būs izlikuši putnu būrus,” stāsta E.Kantāns.

Tāpat pilsētās un citās apdzīvotās vietās būrīšu izlikšana cilvēkiem dod iespēju piesaistīt putnus savām mājām un iepazīt tos tuvāk. “Kas gan var būt skaistāks par putnu dziesmām agrā rītā jūsu dārzā! Drīz gaidāmas Putnu dienas, kas šogad varbūt nepulcēs putnu vērotājus, taču katrs var vērot individuāli,” saka E.Kantāns. Viņš atzinīgi vērtē to, ka pandēmijas laikā cilvēki vairāk iet dabā un iepazīst to.


Kas jāievēro, izgatavojot būrīšus?

● Būrīši jāizgatavo no sausiem dēļiem.
Dēļu biezums ir 2-2,5 centimetri.
● Jumtiņu ieteicams nosegt ar skārdu vai ruberoīdu.
● Būrīša dibens vienmēr jāienaglo starp sienām, nevis no apakšas. Ja būra dibens pienaglots no apakšas, būrī uzkrājas mitrums, būris sāk pūt un tā dibens ar laiku var nokrist.


Aizsardzība pret postītājiem
Būrītim jābūt izgatavotam tā, lai perējums būtu pasargāts no ligzdu postītājiem – plēsīgajiem zvēriem (mežā – caunām, dārzā – kaķiem). Lai dzīvnieks nevarētu sasniegt ligzdu pa skreju, būrītim nepieciešama vismaz 6 centimetrus gara ārējā laipiņa. Jumtiņam jābūt labi nostiprinātam. Mežos, kur būrīši bez nodrošinājuma izlikti lielā skaitā, caunas apstaigā tos un izposta perējumus citu pēc cita. Tādējādi būrīšu izlikšana rada putniem vairāk zaudējumu nekā labuma. Jauni būrīši parasti ir gaiši un plēsējiem viegli pamanāmi, tāpēc tos būtu vēlams viegli apdedzināt vai apstrādāt ar antiseptiskiem šķidrumiem – tas arī paildzinās būrīšu mūžu.

Tīrīšana
Dobumperētāji putni nekad neizmanto ligzdošanai veco ligzdu. Atšķirībā no mājas strazda, kas pavasarī izmet no būrīša veco ligzdas materiālu, sīkie dobumperētāji putni (zīlītes, melnais mušķērājs) būrīšus netīra, bet būvē jaunu ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns ar ligzdu materiāliem, tāpēc katru sezonu ir svarīgi būrīti iztīrīt.

Izlikšana
Vislabāk putnu būrīšus izlikt jau rudenī, kad ligzdošanas teritorijas aizņem pie mums pārziemojošie dobumperētāji vai arī – pēc iespējas agri pavasarī (martā, aprīļa sākumā).
Vislabāk būrīti pie koka piestiprināt ar naglām. Šāds stiprinājums būs pietiekami drošs un nodarīs vismazāko kaitējumu kokam. Būrīti var arī iekārt koka zarā ar stiepli. Nav ieteicams būrīti piesiet ar stiepli ap koku, jo tad stieple ieaug kokā vai pārtrūkst, kokam augot.
Būrīša skreju vislabāk vērst uz austrumiem, dienvidaustrumiem vai ziemeļaustrumiem. Skreju vēlams vērst pret klajāku vietu, tai nav jābūt aizsegtai ar koku zariem.
Būrīša piestiprināšanas augstums sīkajiem dobumperētājiem putniem ir 2-4 metri. Būrīšus, kas piestiprināti zemāk, viegli varēs sasniegt garāmgājēji, traucējot putnu ligzdošanu.
Avots: Latvijas Ornitoloģijas biedrība