Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sociālās aprūpes centros vakcinē ar “AstraZeneca”

Inita Savicka

2021. gada 1. aprīlis 00:00

45
Sociālās aprūpes centros vakcinē ar “AstraZeneca”

Beidzot pēc ilgākas pauzes SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” ir sagaidījusi vakcīnas pret Covid-19, kuras domātas sociālās aprūpes centriem, un šonedēļ vakcinācijas process centros turpinās. Par to “Dzirksteli” informē SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” Gulbenes struktūrvienības galvenā ārste Sigita Drubiņa, kura apvienībā koordinē arī vakcinācijas procesu.

S.Drubiņa stāsta, ka otrdien un trešdien Litenes pansionātā tika vakcinēti 162 klienti, un tas ir daudz. “Vēl ir arī pārējās sociālās aprūpes iestādes, kuras gaida savu kārtu. Tos, kuri slimoja, kad mēs devāmies pirmo reizi, nevakcinējām, bet tagad braucam pie viņiem otru reizi ar pirmajām vakcīnas devām. Kopā pasūtījām 230 vakcīnas devas un sagaidījām. Sociālās aprūpes iestādēm ir “AstraZeneca” vakcīnas, jo to ir visvairāk, proti, mēs saņemam vienlaicīgi visu lielo skaitu šo vakcīnu. Pozitīvais ir tas, ka pagājušajā nedēļā un šonedēļ saņēmām arī “Moderna” un “Pfizer” vakcīnas, bet šo devu skaits ir mazs, līdz ar to tās novirzām ārstniecības personām un iedzīvotājiem. Ar “Moderna” vai “Pfizer” vakcīnām mēs uz aprūpes iestādēm aizbraukt nevaram, jo, ja, piemēram, “Pfizer” atnāk 12 devas, tad ar tik mazu skaitu vakcīnu devu uz aprūpes iestādi braukt nav izdevīgi,” skaidro S.Drubiņa.

Viņa uzsver, ka arī apvienības medicīnas personāls ir vakcinēts ar “AstraZeneca” vakcīnu.  “Apmēram 52 procenti apvienības darbinieku ir vakcinēti pret Covid-19. Esam vakcinējuši arī savus darbiniekus gan ar “AstraZeneca”, gan “Moderna”, gan ar “Pfizer” vakcīnām. Nav tā, ka mēs gaidām saviem darbiniekiem kādu vienu īpašu vakcīnu,” saka S.Drubiņa.

Pēdējā laikā radītā ažiotāža par “AstraZeneca” vakcīnām cilvēkos ir ieviesusi bailes. Ir, kuri atsakās no šīs konkrētās vakcīnas un gaida “Moderna”, “Pfizer” vai kādu citu vakcīnu. Daļa saprot, ka ažiotāža īsti nav pamatota un vakcinēties vajag, bet nāk nobijušies. “Cilvēks atnāk pie mums, ir jau kabinetā, grib vakcinēties, bet viņam asinsspiediens ir augšā, sirds kāpj pa muti ārā, jo ir nobijies, kas būs. Lai gan ir pierādīts, ka “AstraZeneca” vakcīna ir droša, tomēr šaubas ir iesētas, un seko jautājumi: kas ar mani būs, vai viss būs kārtībā? Cenšamies runāt un skaidrot,” stāsta S.Drubiņa.

Viņa saka, ka apvienības personāls neslimo ar Covid-19. Tas skaidrojams ar to ka, vairāk nekā puse darbinieku ir vakcinēti. Ja arī kāds inficējas ar Covid-19, tad tie ir atsevišķi gadījumi. “Personāls ir vakcinēts, bet slimo, piemēram, viņu piederīgie mājās, līdz ar to viņi tad ir kontaktpersonas. Ir arī nevakcinētie darbinieki, kas ir saslimuši. Bet ne visi nevakcinētie ir tādi, kas negrib vakcinēties. Ir daļa, kas vienkārši nevarēja vakcinēties. Piemēram, jaunās māmiņas, kas ir ārstes rezidentes. Ja bērniņu baro ar krūti, tad vakcinēties neiesaka, un viņas objektīvu iemeslu dēļ nevakcinējās,” saka S.Drubiņa.

Lieldienu brīvdienās vakcinācija netiek plānota

Turpinās arī iedzīvotāju vakcinācija. “Senioru 70+ vakcinācija gandrīz ir noslēgusies. Ir palikuši daži iedzīvotāji, kuri bija saslimuši, tāpēc vakcinācija bija pārcelta. Turpinām vakcinēt arī iedzīvotājus ar hroniskām saslimšanām,” stāsta S.Drubiņa.
Lieldienu brīvdienās vakcinācija netiek plānota, jo cilvēki brīvdienās īpaši nevēlas veikt vakcināciju. “Pēc vakcīnas saņemšanas var būt nedaudz slikta pašsajūta un arī temperatūra, bet cilvēki vēlas pavadīt laiku ar ģimeni,” saka S.Drubiņa.
Interesi par vakcinēšanos izrāda arī 18 gadus sasnieguši jaunieši. “Viņi zina, ka dosies studēt uz Rīgu vai ārzemēm, līdz ar to nāksies iziet cilvēkos, tāpēc grib tam sagatavoties. Šie jaunieši mērķtiecīgi plāno savu turpmāko dzīvi un vēlas saņemt vakcīnu pret Covid-19, vasarā sagatavoties un tad jau rudenī doties studēt. Nav daudz šādu jauniešu, bet daži ir,” saka S.Drubiņa.
Apvienība ir gatava doties arī izbraukuma vakcinācijās, un cilvēkiem interese jau par to ir. “Iespējams, tas varētu notikt pēc brīvdienām,” pieļauj S.Drubiņa.

Izbraukuma vakcinācija paredzēta iedzīvotājiem ar neatgriezeniskiem funkcionāliem traucējumiem un tiem, kuri medicīnisku iemeslu dēļ nevar nokļūt ārstniecības iestādē. “Nebūs tā, ka cilvēks pats, piemēram, nevēlas doties pie ārsta vakcinēties, bet vienkārši grib, lai atbrauc un vakcinē viņu mājās. Būs jābūt pamatotam iemeslam. Ģimenes ārsts izvērtēs konkrēto pacientu, dos savu pamatojumu, kāda iemesla dēļ cilvēku nepieciešams vakcinēt mājās,” skaidro S.Drubiņa.
Kādi būs vakcinācijas tempi uz priekšdienām, viss atkarīgs tikai un vienīgi no vakcīnu piegādēm.
“Vērsies vaļā lielie vakcinācijas punkti, bet tie jau var strādāt tikai tad, ja ir vakcīnas. Ja atved 100 vakcīnas, tad tik arī var savakcinēt,” uzsver S.Drubiņa. 

Joprojām – maksimāla noslodze

Lai arī kopējā saslimstība Latvija ir mazāka, tomēr Balvu slimnīcas Covid-19 nodaļas joprojām ir pilnas. “Cik izrakstām, tik atkal ienāk jauni pacienti. Aizņemtas parasti ir 23 vai 24 gultasvietas. (kopumā abās Covid-19 nodaļās ir 25 gultasvietas – red). Strādājam ar maksimālo slodzi. Ir pacienti gan ar smagu, gan ar vidēji smagu saslimšanas gaitu. Ir tādi, kuri ir intensīvajā terapijā. Ir arī tādi, kas dodas mūžībā. Situācija nemainās. Slimo arī bērni. Tagad Covid-19 nodaļā ārstējas 10 gadus vecs bērns,” stāsta S.Drubiņa.
Viņa aicina neaizmirst piesardzību arī tagad, kad ārā reizēm lutina saulīte un kļūst siltāks. “Pandēmijas sākumā bija aizliegums pulcēties bērnu rotaļlaukumos, bet tagad pilsētā var novērot, ka rotaļlaukumi ir pilni. Mazam bērnam jau nevar izskaidrot, ka no otra jāietur divu metru distance, viņi spēlējas kopā. Protams, ir saprotams – ārā kļūst siltāks un visi vēlas doties ārā, un bērni vēlas kopā spēlēties. Bet, analizējot situācijas, bērni reizēm ir tie, kas mājās atnes šo vīrusu. Piemēram, viens vecāks strādā slimnīcā un ir vakcinēts, otrs vecāks strādā attālināti mājās, un ir bērns, kurš ir bijis rotaļlaukumā, un tad saslimst mājinieks. Arī pusaudži pulcējas kopā bariņos no vairākām mājsaimniecībām, un ir, kas pēc tam arī inficējas. Lielākā daļa bērnu gan slimo viegli vai vispār bez simptomiem, bet viņi var nodot vīrusu tālāk citiem. Un, ja mājās ir sirmgalvis vai hroniski slims cilvēks, viņš saslimst smagāk,” skaidro S.Drubiņa.


Uzziņai
Eiropas Zāļu aģentūra ir apstiprinājusi jaunu “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnas nosaukumu –  “Vaxzevria suspensija injekcijām COVID-19 Vaccine”.

Avots: Zāļu valsts aģentūra


Jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi Gulbenes novadā laika posmā no 22. līdz 30.martam

22.03. – 16
23.03. – 19
24.03. – 10
25.03. – 19
26.03. – 18
27.03. – 8
28.03. – 1
29.03. – 13
30.03. – 23