Ministrs: "Pašvaldība nekādā mērā nedrīkst iejaukties neatkarīgas žurnālistikas darbā."
Laikraksts “Dzirkstele” piektdien, 9.aprīlī, uz sarunu aicināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Artūru Tomu Plešu.
– Vai administratīvi teritoriālā reforma finansiāli dos kādu pienesumu arī Gulbenes novadam?
– Reformas gaitā viens no lieliem solījumiem valstī ir ceļu investīciju programma 300 miljonu eiro apmērā. To īstenot Latvijā bija plānots ar šo gadu un turpināt secīgi trīs gadus, katru gadu ieguldot reģionālo ceļu sakārtošanā 100 miljonus eiro. Mums pat izdevās apsteigt laiku – 2020.gadā 44 miljonus eiro ieguldījām šīs programmas kontekstā. Šajā gadā kopumā visā Latvijā tiks ieguldīti 91,9 miljoni eiro, kas kopumā ļaus sakārtot apmēram 500 kilometrus garu ceļu tīklu. Nākamajā gadā paredzēts aptuveni 100,2 miljoni eiro. Arī Gulbenes pusē ceļi tiks sakārtoti. Piemēram, 2022.gada ceļu programmā ir iekļauts 6,4 kilometrus garais posms no Gulbenes slimnīcas līdz Daukstu pagasta krustojumam. Tas maksās aptuveni 2 miljonus eiro.
Taču šī ceļu programma nav vienīgais atbalsta pasākums, kas valstī ir pieejams. Jāteic, ka arī Covid-19 krīze ir ietekmējusi to, kādā veidā mēs plānojam finanšu resursus. Šajā sakarā jau pagājušajā gadā sākām aizdevumu programmu, kur kopumā pagājušajā gadā pašvaldībām tika piešķirti teju 100 miljoni eiro. Arī Gulbenes novads bija viens no tiem, kas pieteicās uz šiem aizdevumiem, lai tostarp sakārtotu arī ceļu infrastruktūru. Šajā gadā šo programmu mēs turpinām. Mēs daudz vairāk paplašinām aizdevumu virzienus. To realizēsim līdz novembrim kopumā 150 miljonu eiro apmērā. Papildus tam pašvaldībai, tostarp arī Gulbenei, būs pieejams finansējums bērnudārzu sakārtošanai vai jaunai būvniecībai, ja tāda ir nepieciešama. Tāpat jau tuvāko divu nedēļu laikā valdībā tiks apstiprināta pašvaldību investīciju programma – 54 miljoni eiro, kas būs grantu programma. Pašvaldības varēs pieteikties augstas gatavības projektu realizācijai, kas ir saistīti ar administratīvi teritoriālo reformu. Arī Gulbene šeit varēs pieteikties. Tie ir projekti, kas vērsti uz vides sakārtošanu – dzīves telpas uzlabošanu, uzņēmējdarbības un jaunu darba vietu radīšanas veicināšanu.
– Saistībā ar gaidāmajam pašvaldību vēlēšanām. Vai ir saprātīgi, ja par deputātiem kļūs pašvaldības izpildvaras pārstāvji?
– Demokrātiskā valstī dzīvojam. Kandidēt var. Likums jau šobrīd skaidri nosaka to, kuras amatpersonas pašvaldībā savus amata pienākumus var savienot ar deputāta pienākumiem. Taču vienlaikus mēs no ministrijas puses šo problēmu apzināmies daudz plašākā mērā. Un tieši tā iemesla dēļ esam izstrādājuši jaunā Pašvaldību likuma projektu. Tas 8.aprīlī tika nodots Saeimas atbildīgajai komisijai izskatīšanai. Viens no galvenajiem mērķiem ir daudz skaidrāk nodalīt lēmējvaru no izpildvaras. Tostarp vēl daudz striktāk iezīmēt to, kurus amatus, strādājot pašvaldībā, drīkst un kurus nedrīkst savienot ar deputāta pienākumiem. Šeit mēs esam paredzējuši to, ka ne pašvaldības iestāžu vadītāji, ne viņu vietnieki, ne pašvaldības kapitālsabiedrību vadošos amatos strādājošie nevarēs savienot šos pienākumus ar deputāta darbu.
Pagaidām tas vēl nav spēkā. Piedāvātais ir izskatīšanas procesa pašā sākumā. Paredzams, ka jaunais Pašvaldību likums varētu stāties spēkā ar 2022.gadu.
Pagaidām pašvaldības iestāžu vadītāji kandidē vēlēšanās un arī tiek ievēlēti, un kļūst par deputātiem.
– Uz 8.martu Gulbenes novada domes priekšsēdētājs pašvaldības mājaslapā ievietoja garu videoierakstu, kurā iejuties žurnālista lomā. Tas ir pieļaujami? Un tas, ka pašvaldības mājaslapā tiek publicēti privāto uzņēmumu darba sludinājumi?
– Pirmkārt, administratīvā resursa izmantošana ir aizliegta ar likumu, un sevišķi tas tā, protams, ir pirmsvēlēšanu laikā. Kā zināms, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs tam šobrīd pievērš pastiprinātu uzmanību. Par to ir runa arī topošajā Pašvaldību likumā. Tur ir definēts tas, kāda veida pašvaldības drīkst informēt sabiedrību ar saviem informatīvajiem līdzekļiem. Tādā ziņā tas aizliegts netiks. Bet Ministru kabineta noteikumi noteiks to, kādam ir jāizskatās pašvaldības informatīvajam izdevumam, kādam ir jābūt satura elementam, lai cilvēkiem uzreiz ir skaidrs – tā ir pašvaldības sniegta informācija, kur var iepazīties ar pieņemtajiem jaunākajiem pašvaldības normatīvajiem aktiem. Bet šis saturs nekādā ziņā nedrīkstēs ietvert politiskus paziņojumus, politisku informāciju. Ir skaidrs, kas ir jādara neatkarīgajai žurnālistikai. Pašvaldība šeit nekādā mērā nedrīkst šajā darbā iejaukties.
– Kā varat komentēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas aicinājumu novada pašvaldībai respektēt tiesībsarga atzinumu attiecībā uz vietējo deputātu? Pašvaldības ētikas komisija viņam bija paudusi nosodījumu sakarā ar laikrakstā “Dzirkstele” publicētajiem deputāta izteikumiem.
– Jebkurā gadījumā – šajā vai citā – pašvaldībai ir jāorientējas un ir jāstrādā kopējam sabiedrības labumam un jāievēro tās intereses. Ir jāievēro likums! Un ir jāņem vērā saprātīgi un pamatoti ieteikumi, ja tie ir vērsti uz pašvaldības darba uzlabošanu kopumā.
– Par to, kā pašvaldība pasniedz informāciju, piemēram, par savu budžetu, cilvēki saka – nav pārskatāmi, nav saprotams!
– Katrai pašvaldībai ir svarīgi dot iespēju sabiedrībai sekot līdzi. Svarīgi, lai šī informācija būtu ne tikai viegli pieejama, bet arī viegli saprotama un uztverama. Ir ļoti daudzi pašvaldību piemēri, kur, pieņemot gadskārtējo budžetu vai izmaiņas finansēs, tiek veidotas dažādas infografikas, ir paskaidrojoši teksti, publicējot, piemēram, pašvaldības mājaslapā. Tas ir vajadzīgs, lai cilvēki var saprast, kur paliek viņu kā nodokļu maksātāju nauda. Taču diemžēl nereti pašvaldība uzskata, ka ir informējusi sabiedrību, ja vienkārši kaut ko publicē savā mājaslapā. Tādā gadījumā sabiedrības informēšana notiek ļoti formāli. Ar to gribu teikt – informēšanai ir jābūt daudz proaktīvākai, kas patiesi sasniedz cilvēkus.
– Vai pareizi, ja pašvaldībā cenšas žurnālistu novirzīt komunikācijai tikai un vienīgi ar sabiedrisko attiecību speciālistu?
– Kā nu kura pašvaldība organizē šo darbu. Ir jautājumi, par ko sabiedrisko attiecību pārstāvji, protams, var atbildēt, bet ir arī specifiski jautājumi. Tad jau novirza pie attiecīgā speciālista. Žurnālisti parasti uzdod jautājumus par pieņemtajiem lēmumiem, par izdarīto vai neizdarīto. Līdz ar to interpretācijai no pašvaldības darbinieku puses ir diezgan šaura vieta. Tas svarīgākais šajā aspektā ir tas, lai līdz sabiedrībai nonāk patiesa informācija un lai sabiedrība spēj uzzināt visu interesējošo.
– Sarunā ar pāris deputātiem uzzināju – viņi nebija informēti, ka atbrauksiet uz Gulbeni, lai gan būtu gribējuši satikt jūs.
– Uz Gulbeni atbraucu no Alūksnes, kur man bija darba vizīte. Biju tur apskatīt sporta halli. Caurbraucot atpakaļceļā iegriezos Gulbenē. Domes priekšsēdētājs nebija mani aicinājis, tāpēc ar deputātiem netikos. Ir arī pandēmija, kad plaši tikties ir sarežģīti. Gulbenē apskatīju dabā to projektu realizāciju, kurus ir atbalstījusi ministrija. Iepazinu situāciju klātienē. Tostarp apskatīju ceļa stāvokli virzienā no Gulbenes slimnīcas uz Daukstu pagasta pusi.
Atbalstītie pašvaldības investīciju projekti valsts aizdevumu piešķiršanai ārkārtējās situācijas ietekmes mazināšanai un novēršanai saistībā ar Covid-19 izplatību
2020.gadā:
• pašvaldības autoceļa “Siltais-Ušuri” atjaunošana Līgo pagastā (66 564 eiro); aizdevuma mērķis – pašvaldību transporta infrastruktūras attīstība;
• Baložu ielas pārbūve Gulbenē (293 195 eiro); aizdevuma mērķis – pašvaldību transporta infrastruktūras attīstība.
2021. gadā:
• Jaunās ielas pārbūve Gulbenē (95 387 eiro); aizdevuma mērķis – pašvaldību transporta infrastruktūras attīstība.
Pabeigti Eiropas Savienības fondu atbalstītie VARAM kompetences projekti laika periodā no 2014. līdz 2020.gadam:
• Infrastruktūras sakārtošana uzņēmējdarbības attīstībai Gulbenes pilsētā (ES finansējums – 504 004 eiro) – pabeigts projekts.
• Gulbenes novada sociālā dienesta ēkas energoefektivitātes paaugstināšana (ES finansējums – 151 284 eiro) – pabeigts projekts.
• Sociālās aprūpes centra “Jaungulbenes Alejas” energoefektivitātes paaugstināšana (ES finansējums – 847 000 eiro) – projekts pabeigts.
• Gulbenes novada pašvaldības dienas aprūpes centra energoefektivitātes paaugstināšana (ES finansējums – 129 202 eiro) –
apstiprināts projekts.
• Infrastruktūras uzlabošana industriālās zonas attīstībai Lizumā (ES finansējums – 692 074 eiro) – projekts pabeigts.
Avots: VARAM
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"