Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gulēt mierinošā bišu gultā

Ilze Šķietniece

2021. gada 13. aprīlis 00:00

61
Gulēt mierinošā bišu gultā

Nelielā koka namiņā valda aromāts, ko izdala nektāra pārstrāde medū, kā arī vaska, propolisa izgatavošana. Zem lāvas jūtamas vibrācijas, ko izdala bišu zumēšana. Tas nomierina tik ļoti, ka drīz vien uzmācas miegs. Latvijā aizvien populārākas kļūst biškopības saimniecības, kas piedāvā terapiju, guļot virs bišu stropiem.

Palīdz mazināt stresu
Aromāts un skaņas, kas jūtamas, atpūšoties tā sauktajā bišu gultā, normalizē asinsspiedienu, stimulē nieru darbību, attīra urīnceļus, dziedē dzimumorgānu, elpceļu, nervu sistēmas saslimšanas, atvieglo muguras, muskuļu un locītavu sāpes, mazina stresu, uzskaita Armands Galviņš. Viņš ir viens no pirmajiem, kas Latvijā sāka nodarboties ar tā saukto bišu terapiju. Savā saimniecībā Gulbenes novada Jaungulbenes pagasta “Niedrās” pirms gadiem septiņiem astoņiem uzbūvēja divas mājiņas. Ideju aizguva bitenieku saietos, kur uzzināja, ka šādu pakalpojumu ļoti aktīvi piedāvā ukraiņi. Taču metode nav jaunums arī Latvijā. Saimnieks atceras, ka paša tēvs kādreiz nolika beņķīti pie stropa un sēdēja, ar muguru atspiedies pret to.
Bišu gultās var likties arī tie, kam ir kaulu lūzumi, papildina Tukuma novada “Meļču” saimnieks Māris Ērenfrīds. “Protams, bites ne jau dziedē pašu kaulu, bet noņem sāpes.” Viņš ar apiterapiju sāka nodarboties pirms gadiem pieciem. Par to izlasījis nozares profesionālajā izdevumā “Biškopis”.
A.Galviņš zina teikt, ka bijuši klienti ar onkoloģiskām saslimšanām, kam pēc desmit terapijas seansiem sliktās šūnas organismā vairs nav atrastas un kas var atkal strādāt. “Vēl ir tādi, kas atbrauc ar sarkaniem un ziliem izsitumiem. Viņiem arī pēc dažām reizēm pazūd,” viņš stāsta. “Viens zēns bija ar ausu sāpēm. Apstaigājis visus dakterus, neviens nevarot līdzēt. Pēc trim reizēm bišu namiņā auss bija kārtībā.”
Latvijas Biškopības biedrības lektore-konsultante Baiba Tikuma uzsver, ka jebkurā gadījumā no tradicionālās ārstēšanās atteikties nedrīkst, bišu terapija ir tikai papildu metode.

Ieklausīties savās sajūtās
Bišu gultas parasti veido, uz vairākiem stropiem uzliekot tādu kā sietu vai lāvu un uzklājot linu palagu. Pārlieku jābaidās no kukaiņa dzēlieniem neesot, tomēr simtprocentīgu garantiju saimnieki nevar dot. “Esmu darījis visu, lai bites nevarētu tikt ārā, bet vienā stropā vien ir piecdesmit sešdesmit tūkstoši. Kaut kur kādreiz jau pa kādai izlien laukā,” saka A.Galviņš.
Procedūra parasti ilgst vienu līdz pusotru stundu. Nopietnu saslimšanu gadījumā vairāk laika namiņā nevajadzētu pavadīt, lai nepārforsētu. Ja mērķis ir tikai relaksēties, tad gan var gulēt kaut visu nakti. Par terapijas seansu skaitu apmeklētājs individuāli vienojas ar bišu namiņa saimnieku. Ieteicamas vismaz desmit reizes, taču galvenais ir katra cilvēka sajūtas. Tās ir noteicošās, arī liekoties uz lāvas. Dažs to dara ar visām drēbēm, cits noģērbjas kails.
Lai cilvēku piespiestu relaksēties, līdzi nav atļauts ņemt ne mobilos tālruņus, ne pulksteņus, ne citas iekārtas. Mūsdienu cilvēkam reizēm ir grūti pilnīgā klusumā un mierā pavadīt stundu savas dzīves, secinājusi B.Tikuma. Ir tādi, kas jau pēc dažām reizēm procedūras vairs negrib turpināt. Tāpat terapija diez vai spēs palīdzēt tiem, kas no kukainīšiem baidās, kam ir alerģija – tā var būt ne tikai no bišu indes, bet arī no smaržas.

Nav vietas steigai
A.Galviņš novērojis vēl kādu interesantu parādību: uz vieniem kukaiņi reaģē pavisam mierīgi un klusi, bet citos gadījumos trako tā, it kā spietotu.
Bitēm nepatīk noteikta veida ķermeņa aromāti, tāpēc tās saniknojas, skaidro B.Tikuma. Apmeklējot seansu, nedrīkst ost ne pēc sviedriem, ne alkohola, ne arī smaržūdeņiem. “Tad, ja esam nikni, arī mēs nevienam nevaram palīdzēt, vai ne?” viņa rosina aizdomāties. Viņa bišu gultas izveidojusi savā mācību dravā Liepājas pusē.
Lielākoties gan skaņa ir tik patīkama, ka reti kurš apmeklētājs neaizmieg. Tas liecina, ka cilvēks ir atslābinājies, un tad ārstniecības metode iedarbojas vislabāk. Tāpēc jārēķinās, ka pa vidu darbu mutulim atrasta stundiņa bišu terapijai vēlamo efektu nedos – to nevar darīt skrējienā. Turklāt jāņem vērā – arī tūlīt pēc seansa reālajā pasaulē atgriezties nebūs iespējams. “Kad esam relaksējušies, uzreiz taču nevaram maratonu skriet. Parasti pēc procedūras minūtes desmit, piecpadsmit pasēžam,” saka B.Tikuma. Daudzi sākumā pret bišu terapiju izturas skeptiski, taču izmēģinājuši domas maina. “Ir lietas, kas mums, cilvēkiem, ir netveramas un nesaprotamas,” viņa piebilst.
M.Ērenfrīds stāsta, ka iedarbība uz cilvēka organismu atkarīga no laikapstākļiem. Visspēcīgākās vibrācijas jūtamas skaistā, saulainā dienā, kad kukainīši ir visaktīvākie. Sezona ilgst no maija līdz septembrim, bet maksimums tiek sasniegts laikā līdz Jāņiem. “Pēc tam – tāpat kā viss dabā, iet uz otru pusi,” viņš saka.

Dziedē, bet pašas iet bojā
Pirms ierašanās uz apiterapiju gan noteikti vajadzētu iepriekš sazināties ar nolūkoto saimniecību, lai varētu vienoties par laiku, kad bišu gultas nav aizņemtas. B.Tikuma stāsta, ka vietās, kur bišu gultas izveidotas ārstniecības nolūkos, nevis kā papildu piedāvājums tūristiem, procedūras organizē ar lielu laika atstarpi: vienu klientu uzņem no rīta, otru – tikai pēcpusdienā.
Bites, ārstējot cilvēkus, uzņem negatīvo enerģiju, tāpēc to organisms novājinās. Zināms, ka pēc onkoloģisko slimību pacientiem kukainīši mēdz aiziet bojā, nesagaidot pat nākamo mēnesi. Arī produkcija, ko saražo šīs bites, tirdzniecībā nenonāk. Saimnieki to neņem ārā no stropiem, jo saimes ir vājas un ienesums niecīgs.
“Tas ir nerakstīts likums, ka visas bišu mājiņā esošās saimes nekad nepārziemo, bet šogad nav pārziemojusi neviena,” skumji saka B.Tikuma. “Tik slikti nav bijis ne reizi.” Iespējams, tas saistīts ar visām tām nelaimēm un veselības problēmām, ko cilvēcei atnesis koronavīruss.
Uzziņai
Terapija bišu gultās
● Var izmantot no maija līdz septembra sākumam.
● Seansa ilgums – sākot no vienas stundas.
● Ieteicama ne biežāk kā reizi divās dienās.
● Dienā viena saime uzņem divus cilvēkus: vienu no rīta, otru vakarā.

Kur meklēt bišu
terapijas gultas?
● Bišu dziedinātava Gulbenes novada Jaungulbenes pagasta “Niedrās”, tālrunis 26873163;
● Mācību drava “Strops” Aizputes novada Cīravas pagastā, tālrunis – 26446701;
● Bišu namiņš Skrīveros, tālrunis – 29456108;
● Bišu namiņš Tukuma novada Zentenes pagasta “Meļčās”, tālrunis – 29476584, 26138904.

Avots: interneta resursi
Apiterapija – ārstniecības metode, kurā izmanto biškopības produktus.
Biškope Baiba Tikuma šobrīd iesaka:
● propolisu – gan kopā ar medu, gan spirtā, gan eļļā. Ziedi var smērēt zem deguna un ap muti, lai neķertos klāt vīrusi;
● vaska kodes uzlējumu – veselības uzlabošanā zināms ļoti sen, ir zinātniski pētīts. palīdz tuberkulozes ārstēšanā, stabilizē asinsspiedienu, stiprina imunitāti un dara vēl daudz citu labu lietu.