Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ar šādiem tempiem - divu trīs gadu laikā nesavakcinēs

Inita Savicka

2021. gada 16. aprīlis 00:00

344
Ar šādiem tempiem - divu trīs gadu laikā nesavakcinēs

Cilvēki ir gatavi vakcinēties pret Covid-19, bet tajā pašā laikā viņi netiek pie vakcīnas. To “Dzirkstelei” atklāj vairāki gulbenieši.

Viņi stāsta, ka no Veselības ministrijas pirms aptuveni nedēļas savos telefonos saņēma īsziņu ar tekstu, ka saņems vakcīnu pie sava ģimenes ārsta. Tālāk seko teksts: lūdzam gaidīt ārsta zvanu par vakcinācija laiku. “Esmu gatava kaut šodien doties pie sava ģimenes ārsta, lai vakcinē, bet neviens nezvana un pagaidām neaicina,” stāsta kāda gulbeniete.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska “Dzirkstelei” atzīst, ka vakcinācijas process Latvijā norit ļoti smagnēji un birokrātiski. Ārstu praksēs veidojas pacientu, kas gaida savu vakcīnu, rindas. Tieši viņas praksē vakcīnu pret Covid-19 gaida gandrīz 200 cilvēki.

“Mēs jau nevaram radīt šīs vakcīnas savās praksēs. Mēs arī cilvēkam nezvanīsim, lai pateiktu, ka vakcīnu mums nav. Sarakstos ir garas rindas. Tiklīdz atnāk vakcīna, māsiņas un palīgi uzreiz zvana un sarunā, kad un cikos kuram jānāk,” saka L.Kozlovska.

Aicina domāt par uzticības vairošanu

L.Kozlovska skaidro, ka ir izveidojusies duāla situācija. Ir ģimenes ārstu prakses, kurās vakcīnas pieteiktas pirms divām trim nedēļām, bet visu laiku to nebija. Ir arī ģimenes ārstu prakses, kuras saņem “AstraZeneca” vakcīnu, bet cilvēki nevēlas potēties. Situācija esot izveidojusies nepatīkama. “Pie šādiem tempiem, kādi tagad ir ar vakcīnu nodrošinājumu praksēs, teikšu, ka valsts cilvēkus divu trīs gadu laikā nesavakcinēs. Trešdien notika Veselības ministrijas darba grupas sanāksme, bet patiesībā labu vai ļoti pozitīvu ziņu nav. Mēs, asociācijas, arī aicinājām domāt par uzticības vairošanu vakcīnām,” saka L.Kozlovska.

Kamēr tiks atjaunota uzticība “AstraZeneca” vakcīnām, noteikti paies laiks, līdz ar to viņa norāda, ka būtu labi, ja praksēm būtu “Pfizer” vai “Moderna” vakcīnas.

L.Kozlovska stāsta, ka ar “AstraZeneca” ir vakcinēti miljoniem cilvēku. Konkrēti viņas praksē arī vairāk nekā 250 cilvēki ir saņēmuši tieši “AstraZeneca” vakcīnu, un smagu blakņu nav. Ir bijušas lokālas parādības – temperatūra, sāpes plecā. “Manā praksē gan nav liels procents pacientu, kuri atteikušies no “AstraZeneca”. Var jau gaidīt, kad būs iespējams vakcinēties ar citu vakcīnu, piemēram, “Moderna”, bet tajā pašā laikā ir arī risks saslimt ar Covid-19, un mēs jau nezinām, kad mums piešķirs tieši “Moderna” vakcīnas. To ģimenes ārsts pateikt nevar, jo sadali veic Rīgā atbilstošas vakcinācijas darba grupas. Kas mums tiks, mēs nezinām līdz pēdējam mirklim, tādēļ mums, ģimenes ārstiem, arī ir grūti plānot savu darbu, pierakstīt pacientus, jo viņi vēlreiz jāapzvana, varbūt daži ir mainījuši domas. Patiesībā – bardaks!” saka L. Kozlovska.

Viņa vērš uzmanību arī uz to, ka Latvijā ir izveidojusies ļoti spēcīga “antivakcīnistu” kampaņa. “Šo faktu arī nedrīkstam noliegt. Darbojas tā ļoti negatīvi. Dabiski, cilvēku prāti ir ietekmēti, un, ja vēl no valsts oficiālās puses atbilstoši nav nekādas darbības, tad “antivakcīnistiem” ir ļoti laba augsne, lai viņi plauktu un zeltu,” uzsver L. Kozlovska.

Piešķir tikai desmit devas

L.Kozlovska stāsta par bēdīgo pieredzi ar vakcīnu nodrošinājumu cilvēkiem savā praksē. “Mana prakse ir pieprasījusi vairāk nekā 100 devas, dabūjām šonedēļ 10 devas. Cilvēki gaida zvanu. Un šāda situācija ir visā Latvijā! Katrai ģimenes ārstu praksei, kura vakcinē, ir iedotas desmit devas “Moderna” vakcīnu. To mēs nezinājām līdz otrdienas vakaram, kādas būs vakcīnas. Otrdien pateica, ka ir “Moderna” un desmit devas. Gaismu tuneļa galā es tiešām neredzu. Es brīnos, kāpēc citās valstīs, piemēram, Izraēlā, Anglijā, var izdarīt šo procesu, bet mēs nevaram,” saka L.Kozlovska un piebilst, ka no pirmdienas vakcinācijai atvērta arī pedagogu grupa. “Arī viņiem jāsāk saņemt vakcīnas, bet neko nevaram piedāvāt, jo mums jau nav,” stāsta L. Kozlovska.

Viņa norāda, ka vakcinācija diemžēl joprojām nerit tik raiti, kā vēlētos, lai arī tagad tiek organizēta vakcinēšana lielajos vakcinācijas centros. “Mēs tam lielu jēgu neredzam. Ļoti lielas izmaksas, bet cik tiek sapotēti?” saka L. Kozlovska.

Viņa atzīst, ka ģimenes ārsti no šī visa ir ļoti noguruši. “Trešdien mums piedāvāja jaunu e-platformu, kā vakcīnas piereģistrēt, kā skatīties, kuras un kad būs. Viss jau ir labi, bet nav jau to vakcīnu. Šonedēļ izskanēja arī doma, lai varbūt vakcinē tikai vakcinācijas centros, ja jau tik lielas problēmas ar piegādēm, ātru, operatīvu informāciju. Mēs jau arī nesaņemam nekādu informāciju. Dzīvojam tādā kā tumsā, taustāmies. Mēs, asociācijas, nepārtraukti bombardējam gan Veselības ministriju pēc informācijas, gan Nacionālo veselības dienestu, gan Slimību profilakses un kontroles centru, gan Zāļu valsts aģentūru, bet, neņemot to visu vērā, izskatās, ka labā roka nezina, ko dara kreisā roka. Kopumā šis process ir ļoti bremzējošs. Mēs esam darītāji, bet arī mums nervi ir beigti, cilvēkiem nepārtraukti skaidrojot par kārtējo klizmu valstī,” saka L.Kozlovska.


Saslimušo ar Covid-19 gulbeniešu pieredzes stāsti

46 gadus vecas gulbenietes stāsts:
“Ar Covid-19 noslimoju sešas nedēļas. Grūtākā bija pirmā nedēļa, kad paaugstinājās temperatūra un radās iekaisums plaušās, kas izraisīja biežas un spēcīgas klepus lēkmes. Klepus dēļ bija apgrūtināta gulēšana un ēšana, jo kuņģis cieta no nemitīgas iztricināšanas. Antibiotikas turpmākajās nedēļās stāvokli uzlaboja, taču plaušu iekaisumu nācās ārstēt ilgstoši. Tomēr es nesūdzos, varu pat teikt, ka esmu izvilkusi laimīgo lozi, jo cilvēks, no kura inficējos, saslima un nomira nedēļas laikā. Pret vakcināciju man pašlaik ir nogaidoša attieksme, jo vakcīnas ir jaunas un nav vēl izturējušas laika pārbaudi. Mani uztrauc arī tas, ka šajā vakcinācijas procesā trūkst individuālas pieejas cilvēkam. Manuprāt, pirms vakcinēšanas vajadzētu pacientam veikt Covid-19 antivielu testu, lai noteiktu, vai šis vakcinēšanās laiks ir piemērotākais un labvēlīgākais. Es neaģitēju ne par, ne pret vakcināciju, jo, manuprāt, savi riski pastāv gan potētājiem, gan nepotētajiem.”


65 gadus vecas gulbenietes stāsts:
“Parādījās temperatūra un nogurums. Uzreiz sazinājos ar ģimenes ārstu. Ārsts nosūtīja veikt analīzes, kas apstiprināja saslimšanu ar Covid-19. 39,4 grādu temperatūra man turējās piecas dienas. Nevienas zāles, ko dzēru, nepalīdzēja, lai temperatūru mazinātu. Maniem radiniekiem 40 grādus augsta temperatūra turējās pat astoņas dienas! Manā dzimtā kopā Covid-19 izslimoja seši cilvēki. Pieci slimojām mājās, bet vienam bija ļoti smaga saslimšanas gaita, tāpēc viņš bija slimnīcā. Mūsu ģimenē saslima arī sešus gadus vecs bērns, kuram bija augsta temperatūra. Es esmu veikusi analīzes uz antivielām, kuru ir pietiekami. Ja arī es tagad vēlētos pēc slimošanas vakcinēties, man jānogaida trīs mēneši. Šobrīd ir pagājuši divi mēneši, kopš saslimu ar Covid-19, bet vēl joprojām ir ļoti liels nogurums un slikta dūša, kas, iedzerot vieglu citronūdeni, pāriet.”


Jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi Gulbenes novadā laika posmā no 11. līdz 14.aprīlim

11.aprīlī – 0
12.aprīlī – 7
13.aprīlī – 9
14.aprīlī – 12