Ieceru piepildījumu rod Baltajā mājā
Tas tikai šķiet vienkārši – dzīvot tā, kā esi sapņojis, būt laimīgam un brīvam. Tādu dzīvi vēlas visi, arī māksliniece Elza Niedre. Viņa arī mērķtiecīgi iet uz to soli pa solim. Tiesa, uzzinot, ka Elza šobrīd dzīvo Druvienas pagasta Pērles Baltajā mājā, iespējams, ne viens vien paraustītu plecus vai tikai nogrozītu galvu. Ilgus gadus visiem vējiem pamestā māja nebūt neatgādina tādu, par ko varētu sapņot. Ir ierasts un šķiet pašsaprotami, ka vēlas dzīvot ar komfortu. Tomēr jo vairāk savu dzīvi aizpildām ar materiāliem labumiem, jo iekšēji seklāki un nabagāki esam. Tāpēc ir tik neierasti uzzināt, kā dzīvo Elza, kādas ir viņas dzīves vērtības un atziņas.
Tiesa, pirms dažiem gadiem Elza nevarēja iedomāties, ka dzīvos šādā vietā un darīs to, kas tagad viņai ir svarīgākais. Viņa ir dzimusi un augusi Ventspilī, bet savu īsto vietu atradusi Pērlē. Elza ir kļuvusi par kopienas “Pērles Baltā māja” virzītāju, vēloties veidot te jaunrades un veseluma centru. Ne velti viņu dēvē par Pērles Elzu.
“Vienmēr vēroju sakarības dzīvē, attiecībās starp cilvēkiem. Mans redzējums veido papildu vērtību tam, kas te top. Manis izmantotie mākslas rīki palīdz darboties, atjaunojot šo māju vai iekārtojot telpu. Šīs prasmes var noderēt arī meistarklasēs un nodarbībās ar bērniem. Arī mans maģistrantūras diplomdarbs Mākslas akadēmijā sasaucas ar šo vidi, kurā cilvēkiem būs iespēja labāk iepazīt sevi,” atzīst Pērles Elza.
Sper izšķirošo soli – dodas iepazīt pasauli
Līdz 9.klasei viņa dzīvoja Ventspils pilsētā kopā ar mammu, bet ļoti gribējās iepazīt pasauli, tāpēc devās uz Rīgu, lai mācītos Dizaina un mākslas vidusskolā. Toreiz jaunietei šķita – ir jādodas dzīvē un jāpārvar sava nedrošība, bailes.
“Tagad atskatoties šķiet savādi, ka mani tik ļoti bija pārņēmušas bailes. Nejutos droša saskarsmē ar svešiem cilvēkiem, tāpēc tas bija drosmīgs solis – uzsākt patstāvīgu ceļu prom no mājām,” atzīst Elza. Turklāt izrādās – tas viņai ir raksturīgi, jo vēl arvien patīk pārvarēt sevi un skatīties acīs bailēm, jo tādējādi iespējams attīstīt sevi. “Jūtu, ka turpinu iet šo ceļu maziem soļiem, bet noteikti pretī veselīgai esībai,” viņa atzīst.
Elza domā, ka būtiska nozīme izšķirošajā lēmumā bija gan pašas raksturam, gan arī videi, kurā viņa nejutās labi. Elza bija un joprojām ir izteikti atšķirīga, taču sabiedrībā ir izveidojušies stereotipi, kas nosaka savus uzskatus un uzvedības normas. “Ventspils skolas vidē es neiederējos, tāpēc man bija grūti būt tādai, kāda esmu. Tagad savu dzīvi cenšos veltīt tam, lai izpētītu, kā veidojas attiecības starp cilvēkiem. Tas notiek pamazām, turklāt ir vajadzīgs liels ieguldījums sevī, attīstot spēju ieskatīties sevī un arī ne tik patīkamās norisēs, kas var būt sāpīgas,” skaidro viņa.
Barselonā gūst pārliecību par savu izvēli
Studiju laikā viņa bija nokļuvusi starp savējiem jeb līdzīgi domājošiem cilvēkiem, kuri izpaužas mākslā. Tā bija iespēja atvērties un izpaust sevi. Studentu apmaiņas programmā Elza gadu mācījās Barselonā Spānijā.
“Tur bija cits skatījums uz mākslu, kā arī, protams, atšķirīga spāņu un kataloņu mentalitāte. Man šī saskarsme noderēja kā sevis pārvarēšanas iespēja, jo biju svešā vidē, kurā man nebija ne dzīvesvietas, ne draugu. Visu vajadzēja sākt no nulles. Tomēr secināju, ka tieši spāņu dzīvīguma man acīmredzot pietrūka. Tagad to vērtēju kā vērtīgu pieredzi, kuras laikā guvu lielāku pārliecību par sevi un savu ceļu,” vērtē E.Niedre.
Protams, lielpilsētas piedāvā plašas iespējas, bet Elza saprata – pilsētas dzīve neatbilst viņas vērtībām. “Es vēlos dzīvot citādāk, tāpēc nolēmu sākt kaut ko jaunu. Meklēju iespējas, līdz nokļuvu Pērlē. Vēlme baudīt šādu dzīvesveidu ir arvien pieprasītāka. Esmu ļoti pateicīga, ka nokļuvu šeit. Pērle mani ļoti uzrunāja, lai gan pirmo ziemu šajā mājā iztikām bez elektrības. Tagad tā ir, bet akas gan joprojām nav,” stāsta Elza.
Viņai nav lielu prasību pēc ērtībām. “Kopš dzīvoju laukos, esmu kļuvusi veselīgāka un izturīgāka, jo ir jānes ūdens un malka, peldos aukstā dīķa ūdenī, kas norūda. Saikne ar dabu liek pielāgoties, tāpēc vairs nepārdzīvoju, ja nav saules un līst. Es jūtu, ka šeit ir mana vieta, kur vēlos iesakņoties,” pauž Pērles Elza.
Baltajā mājā veido garīgās attīstības centru
Dizaina studijas deva iespēju ieraudzīt vidi un veidot apkārtni tādu, kāda ir visatbilstošākā iecerei. Savukārt Mākslas akadēmijā viņa studēja vizuālo komunikāciju, kas nozīmē spēju komunicēt ar skatītāju caur vizuālo tēlu. “Dizains nav tas, ar ko es šobrīd sevi asociēju. Tās drīzāk ir dažādas prasmes, kas man noder, palīdzot veidot un iekārtot Balto māju. Mūsu vīzija par to pagaidām redzama tikai zīmējumos,” pauž Elza.
Mājas atjaunošanai ar “Projektu bankas” platformas atbalstu savāktie ziedojumi ļauj uzlikt jaunu jumtu, un pavisam drīz sāksies darbi. Iekšpusē tiek sagatavotas telpas, izvācot visu lieko remonta uzsākšanai, tiek nojauktas krāsnis, jo mājā būs centrālapkure. “Lauku burvība te noteikti ir un būs, tomēr galvenais ir radīt vietu fiziskai un garīgai atlabšanai, kas ļautu atslēgties no ikdienas rūpēm un rutīnas, dziedināties caur komunikāciju, caur darbu un dabu,” skaidro Elza. Viņa uzsver, ka tā ir kopienas vīzija, kurā dominē ģimeniskas vērtības. Ir jūtama jaunu cilvēku interese par iespēju dzīvot kopienā, bet nereti pietrūkst spējas spert izšķirošo soli un izkāpt no komforta zonas.
Pagaidām kopienas aktivitātes notiek galvenokārt vasarā, bet, kad māja būs atjaunota, tās būs visu gadu. Tur būs arī darbnīca, kurā varēs praktizēt amatniecību vai mākslu, radot darbus pārdošanai.
Rada platformas sevis izzināšanai
Elzu pēdējā laikā aizrauj video un performances, instalācijas. Viņa gatavo arī amuletus no māla, kas ir kā savdabīgas vienkrāsainas mandalas. “Medaljonu gatavojot, zinu vai pareizāk – jūtu, kādam cilvēkam tas būs piemērots. Ticu, ka viss notiek tā, kā tas ir paredzēts, tāpēc ar amuletu tā nēsātājs saņems to, kas tam ir nepieciešams,” atklāj Pērles Elza.
Viņa arī glezno mandalas tehnikā, ko apguva Dizaina un mākslas vidusskolā. “Mandalas mani ir ļoti uzrunājušas. Jūtu, ka dinamika, kas ir ietverta mandalas aplī, katram dāvā kaut ko savu. Mandala palīdz arī harmonizēt apkārtējo vidi,” norāda Elza.
Viņa turpina studijas maģistrantūrā, līdz studiju noslēgumam nav vairs ilgi. Tiek gatavots maģistra pētnieciskais darbs. “Mākslu es izmantoju, lai atklātu savu redzējumu par dzīvi. Tās ir pašatklāsmes par ceļu, kuru šobrīd eju. Šobrīd veidoju vairākas platformas, kuras dod iespējas sastapties ar sevi: viena atradīsies ezera vidū, viena – dziļi zemē, viena – saiknē ar uguni. Ideālā variantā visu varēs redzēt izstāžu zālē, bet grūti paredzēt, vai tāda iespēja būs Covid-19 pandēmijas dēļ,” rezumē E.Niedre. Pašlaik viņai svarīgākais – pabeigt maģistrantūru, vienlaikus virzot Baltās mājas atjaunošanas darbus.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"