Jaunā tehnika ļauj kļūt mobilākiem
Pagājušajā nedēļā Latvijā sākās Valsts meža dienesta noteiktais ugunsnedrošais laika periods. Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris ugunsapsardzības jautājumos Pēteris Drozdovs saka, ka dienests jaunajai sezonai ir gatavs un pats svarīgākais, kas nepieciešams mežu uzraudzībai, ir ugunsnovērošanas torņi.
“Ziemeļautrumu virsmežniecības teritorijā ir 19 torņi, no kuriem pagājušajā sezonā tika izmantoti 8, tomēr šogad paredzēts izmantot 12 torņus, lai labāk un pilnībā varētu pārraudzīt visu teritoriju. Pēdējo divu gadu laikā gan nevienam tornim nav veikta rekonstrukcija un arī šogad nav plānota, taču kopumā to stāvoklis nav slikts. Gulbenes novadā ir 6 torņi, no kuriem izmantoti tiek 4 - Rankas, Tirzas, Stradu un Beļavas pagastā. Ar 4 ugunsnovērošanas torņiem šajā reģionā ir pietiekami,” saka P.Drozdovs.
No visiem virsmežniecības teritorijā esošajiem torņiem ir tikai viens koka konstrukcijas tornis – Alūksnē, Tempļa kalnā, bet visi pārējie ir metāla torņi. No tiem dažādu bojājumu pēc pieci nav ekspluatējami, taču pārējie ir darba kārtībā. “Visos mūsu torņos novērojumus veic cilvēki, kuri pēdējā laikā gandrīz nemainās, līdz ar to ugunsnedrošajā periodā viņi ir nodrošināti ar darbu,” skaidro P.Drozdovs.
Bīstamākā – Lejasciema nodaļa
Pēc ugunsbīstamības iedalījuma klasēs pērn bīstamākā Gulbenes novadā ir bijusi Lejasciema nodaļa, kur ir bijis visvairāk ugunsgrēku. “Tomēr varu teikt, ka pagājušais gads mums ir bijis samērā veiksmīgs - kopumā reģistrēti tikai 26 meža ugunsgrēki ar izdegušu meža platību 8,68 hektāri. Ir arī iezīmējusies nepatīkama tendence - pēdējā gadā ir palielinājusies izdegusī platība tieši valsts mežos, bet privātajos samazinājusies. Jāteic, ka pie vainas ir ļaunprātīga dedzināšana, - nesaprotamu iemeslu pēc tiek aizdedzinātas šķeldai paredzētās zaru kaudzes. 2020. gada pavasarī Apes novadā vienā naktī tika aizdedzinātas septiņas šādas kaudzes, bet rudenī divreiz tika dedzināts Tirzas pagastā. Šādos gadījumos, kad ir aizdomas par tīšu dedzināšanu, lieta tālāk tiek nodota policijas rokās,” uzsver P.Drozdovs.
Virsmežniecības teritorijā ir arī divas ugunsdzēsības stacijas - Alūksnē un Gulbenē, kurā izvietotas specializētās ugunsdzēsības autocisternas. Gulbenē tās atrodas Brīvības ielā, kur stāv autoparka jaunākā automašīna “Mercedes Benz Unimog U 4023” un krietni vecākā “GAZ-3308”. “Ir arī vēl astoņas “Toyota Hilux” automašīnas, kurām uzstādītas ugunsdzēsības iekārtas. Pagājušā gada nogalē klāt nācis arī drons un viens kvadricikls,” stāsta P.Drozdovs.
Apmāca personālu darbā
ar jauno auto
Ziemeļaustrumu virsmežniecības rīcībā specializētā meža ugunsdzēsības automašīna “Mercedes Benz Unimog U4023” tika nodota pagājušā gada nogalē. Pagājušajā nedēļā Staru mototrasē tika izmēģināts gan jaunais kvadricikls, ko arī saņēma Ziemeļaustrumu virsmežniecība, gan arī jaunā ugunsdzēsības automašīna.
Jaunais auto, salīdzinot ar vecajiem “GAZ 66”, atvieglos meža ugunsdzēsēju darbu. Jaunajam auto ir modernāki sūkņi un speciāli meža ugunsgrēku dzēšanai paredzēts aprīkojums. Tā ir moderna mašīna gan ātruma ziņā, gan caurgājībā pa purvainākām vai kalnainām vietām, kur parastā ugunsdzēsēju mašīna netiek. Ūdens ietilpība tai ir divarpus kubikmetri.
Ziemeļaustrumu virsmežniecības virsmežzinis Aldis Bricis “Dzirkstelei” stāsta, ka darbā ar jauno auto tiek apmācīts personāls, lai nepieciešamības gadījumā, ja mežā izceļas ugunsgrēks, būtu kaujas gatavībā. “Viss tiek parādīts un izskaidrots praktiskā darbībā, lai tagad, mācību laikā, varam izmēģināt sūkņus - kā ūdeni var uzsūknēt, kā šļūtenes iztīt,” stāsta A.Bricis.
P. Drozdovs uzsver: “Nevaram ļaut ar šo auto doties uz ugunsgrēku, kamēr darbinieki nav apmācīti.”
Mācībām izvēlēta Staru mototrase, jo tā atrodas tuvāk Gulbenei, un trases saimnieks nav liedzis to izmantot.
Fakti
● Kopumā pērn reģistrēti 26 meža ugunsgrēki ar izdegušu meža platību 8,68 hektāri, no tiem 7 – Gulbenes novadā. Visvairāk ugunsgrēku Gulbenes novadā pērn ir bijis Lejasciema iecirknī. Salīdzinājumam – 2019.gadā tika reģistrēti 36 meža ugunsgrēki un kopumā izdega
8,88 hektāri meža.
● Šogad aprīlī jau ir dzēsti 12 ugunsgrēki, no kuriem 10 bija meža, 2 – lauksaimniecības zemēs tuvu mežam, kas bija kūlas dedzināšanas rezultāts. No tiem Gulbenes iecirknī dzēsts 1 ugunsgrēks un Lejasciema – 7.
● Ugunsnedrošais periods parasti beidzas septembra beigās vai
oktobra sākumā – tas atkarīgs no meteoroloģiskajiem laika apstākļiem.
● Meža ugunsgrēka vai dūmu novērošanas gadījumos jāzvana
Ziemeļaustrumu virsmežniecības operatīvajam dežurantam uz tālruni 28314010 vai uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.
Avots: Ziemeļaustrumu virsmežniecība
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"