Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sācies metu konkurss manēžas izveidei lielajā stadionā

Diāna Odumiņa

2021. gada 11. maijs 00:00

549
Sācies metu konkurss manēžas izveidei lielajā stadionā

Pašvaldība atkal ir spērusi soli pretī tam, lai tomēr taptu jauna būve Gulbenes lielajā stadionā, vietā, kur šobrīd atrodas savu laiku nokalpojušās skatītāju tribīnes. Runa ir par vieglatlētikas manēžas izveidi.
6.maijā pašvaldība ir izsludinājusi konkursu meta izstrādei šādas manēžas būvei (Gulbenē, O.Kalpaka ielā 1a). Konkurss turpināsies līdz 31.augustam, tajā aicināti piedalīties tikai savas jomas profesionāļi. Labāko trīs metu autoriem tiks piešķirtas godalgas, kuru kopējais fonds ir 8000 eiro – liecina Iepirkuma uzraudzības biroja publiskotā informācija.
Žūrijas priekšgalā – Normunds Audzišs
Konkursā iesniegto metu vērtēšanas kritēriji būs: idejas oriģinalitāte, novatoriskie risinājumi, iekļaušanās pilsētvidē, arhitektoniski telpiskās uzbūves un kompozīcijas kvalitāte un cits.
Jau ir izveidota piedāvājumu atlases žūrija ar šādām personālijām: N.Audzišs – novada domes priekšsēdētājs, Lauris Krēmers – pašvaldības Sporta pārvaldes vadītājs, Gatis Bergsons – arhitekts, Andra Dunda – pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas projektu vadītāja, Ināra Ketlere-Krūmiņa – arhitekte, Ziedonis Lazdiņš – pašvaldības Sporta pārvaldes vadītāja vietnieks saimnieciskajos jautājumos, Daila Putniņa – novada būvvaldes vadītāja vietniece, galvenā arhitekte, Gatis Ratnieks - Krišjāņa Kundziņa Cīņas sporta skolas direktors, Līga Šķepaste – arhitekte, Arnis Šķēls – novada bērnu un jaunatnes sporta skolas direktors, Edgars Šneps – bijušais Latvijas basketbola izlases dalībnieks.
Novada pašvaldības Sporta pārvaldes vadītājs Lauris Krēmers “Dzirkstelei” skaidro: “Metu konkurss ir izsludināts multifunkcionālas vieglatlētikas manēžas risinājumam esošo tribīņu vietā. Paredzot iespēju telpu pielāgot arī basketbola, volejbola, telpu futbola vajadzībām. Tas būs liels objekts. Aizņems lielāku vietu par pašlaik esošajām tribīnēm. Taču risinājums ir paredzēts esošajā Gulbenes lielā stadiona teritorijā. Prasīsim arī, kur arhitekti redz iespēju stadionā izvietot citu objektu – atklātā tipa hokeja laukumu ar jumtu, ar saldēšanas iekārtu. Līdzīgs ir Olainē. Tomēr no jaunbūvējamajiem objektiem, pirmkārt, vajadzīga vieglatlētikas manēža, tālāk ir hokeja laukums, kur vasarā būtu vieta strītbolam. Un tad vēl ir pārejās teritorijas attīstīšana: automašīnu stāvlaukums,  tenisa un volejbola laukumi, aktīvās atpūtas zona. Esam pateikuši šo mūsu vajadzību. Redzēs, ko arhitekti piedāvās. Stadiona teritorija ir tik liela, cik ir. Vajadzīgs arhitektu ideju lidojums. Svarīgi, lai stadiona teritorija būtu estētiska un iekļautos kopējā apkārtnē.”
Četrus gadus nekas nav pavirzījies
Pēc Gulbenes lielā stadiona rekonstrukcijas pabeigšanas 2016.gadā turpmākos četrus gadus nav izkustējusies no vietas ideja par rekonstrukcijas otro kārtu, nojaucot vecās skatītāju tribīnes un vietā veidojot jaunu būvi. 2018.gada augustā pašvaldība bija izsludinājusi, bet oktobrī tai bija jāizvērtē atklātais konkurss multifunkcionālās plašizklaides ēkas (Gulbenes lielajā stadionā) būvprojekta izstrādei un autoruzraudzībai. Taču pašvaldība lēmumu par uzvarētāju nepieņēma. 2019.gada sākumā “Dzirkstele” rakstīja, ka konkursā uz Eiropas Savienības finansiālo atbalstu gulbenieši ar savu ieceri “palika pirmie zem strīpas”. Iecerētais būvobjekts pašvaldībai sākotnēji bija iezīmēts kā ilgtermiņa prioritāte. Paredzētā summa bija 7 892 307,69 eiro.
N.Audzišs 2019.gadā solīja tomēr sākt virzīt projektu. “Būs jaunas tribīnes, būs, kur trenēties vieglatlētiem, būs cīņas zāle, būs telpa, kuru ziemā varēs izmantot hokejam, vasarā – dažādiem pasākumiem,” nākotni iezīmēja novada domes priekšsēdētājs.
Stadiona 1.kārtas rekonstrukcijas darbiem pašvaldība no Valsts kases uz 20 gadiem aizņēmās 752 341 eiro (2016.gada 21.aprīļa novada domes sēdes lēmums). Kopumā būvdarbi izmaksāja vairāk. 847 000 eiro pašvaldība plāno atgūt kā Eiropas Reģionālās attīstības fonda un valsts līdzfinansējuma daļu. Šo summu arī bija plānots ieguldīt stadiona rekonstrukcijas 2.kārtas darbos.

Metu konkursa prasības
● Piedāvāt tādu realizētu vieglatlētikas manēžas izbūvi, kas Gulbeni raksturotu kā Latvijas austrumu reģiona vieglatlētikas sporta veidu norises vietu, valsts un starptautiska mēroga vieglatlētikas sacensību centru.
● Vajadzīgi priekšlikumi, paredzot manēžas funkcionāli transformējamus risinājumus, kas ļautu citiem sporta veidiem (basketbolam, volejbolam, handbolam, tenisam, telpu futbolam utt.) izmantot manēžu ikdienā, kā arī valsts un starptautiska mēroga sacensību rīkošanai.
● Jānodrošina vides pieejamība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, arī redzes un dzirdes invalīdiem, paredzot, ka šie cilvēki var būt gan sportisti, gan apmeklētāji.

Tehniskie parametri segtajai vieglatlētikas manēžai
• Āra tribīnes 1500 līdz 2000 cilvēkiem.
• Manēžai 4 skrejceliņi ar paceļamām virāžām (200 metru).
• 6 sprinta celiņi (60 metru).
• Tāllēkšana, lodes grūšana, kārtslēkšana, augstlēkšanas sektori.
• Treniņa vieta – “būris” mešanas disciplīnām (šķēpa, diska, vesera mešanai, lodes grūšanai).
• Svarcelšanas grīda (3x3 metri).
• Vingrošanas sektors ar vingrošanas stieni, līdztekām, vingrošanas riņķiem un batutu.
• Pārvietojams sporta spēļu laukums basketbolam vai volejbolam.
• Alpīnisma siena (5 celiņi, 10 metru platums, 7 metru augstums).
• Tribīnes – stacionārās (250 līdz 300 sēdvietām) un pārvietojamās (500 līdz 700 sēdvietām).
• Dienesta viesnīcas telpas
82 personām.
• Kafejnīcas telpas 30 personām.
• Trenažieru zāle (120 kvadrātmetru).
• Cīņas zāle (160 kvadrātmetru).
• Fizioterapijas kabinets (80 kvadrātmetru).
• Sauna, ledus vannas (50 kvadrātmetru).
• Treneriem un tiesnešiem – 6 telpas (katra 30 kvadrātmetru).
• 10 ģērbtuves ar dušām un tualetēm, katra ģērbtuve paredzēta līdz 14 personām.
• Fotofiniša telpa (7 kvadrātmetri).
• Medicīnas un dopinga kontroles centrs (kopā 40 kvadrātmetri).
• Telpas tehniskajiem darbiniekiem, inventāra glabāšanai.
• Foajē ar administratora darba vietu, garderobi apmeklētājiem, sanitārajiem mezgliem.

Avots: konkursa nolikums


Viedokļi:

Irēna Aizpure:

“Ja tiešām tas realizēsies, tas būs ļoti liels ieguvums pilsētai, jo šāda manēža jau sen bija vajadzīga. Esmu tikai par to, lai tas izdodas. Ja no manis būtu kaut kas atkarīgs un būtu nepieciešams, esmu gatava vākt parakstus, jo tā ir bērnu nākotne. Sporta zāles ir tik ļoti limitētas, paredzētas sporta spēlēm, noteikti laukuma izmēri! Atsevišķos individuālajos sporta veidos tur nav, kur trenēties, bet arī tad esam atraduši iespējas to visu realizēt. Bet, ja būtu šāda manēža, tas jau būtu jaunā gadsimta tāds ļoti liels piepildījums. Apsveicami, ja būs cīņas zāle, skrejceliņi. Brīnos, kāpēc līdz šim tas nav gājis cauri, kāpēc pašā pilsētā nekas nav darīts tieši šī stadiona labiekārtošanai individuālajiem sporta veidiem. Varbūt tagad tie, kas būs pie vadības, būs tendēti un būs tik stipri, ka “izsitīs” šo projektu.”


Gunārs Rubenis:

“Tas ir pirmsvēlēšanu triks, kas tagad tiek solīts. Mums jau daudz kas ir solīts. Darbi, ko gatavojas darīt stadionā, jau sen ir solīti. Tiem jau tik gara priekšvēsture... Es jau būtu novada ienaidnieks, ja tagad teiktu, ka mums neko tādu nevajag. Bet esmu reālists. Var realizēt projektus stadionā, bet izmantojot savas iespējas. Manuprāt, arī nauda, kas ieguldīta, izveidojot Sporta pārvaldi, ir nomesta zemē.”


Arnis Martusevičs:

“To var raksturot ar diviem vārdiem - Napoleona plāni. Arī Napoleonam bija plāns ieņemt Maskavu, un jūs zināt, ar ko tas beidzās. Es šo informāciju par metu konkursu manēžas izveidi neesmu redzējis, bet, par to dzirdot, varu teikt – skan kā no kosmosa. Biju ilgus gadus Gulbenes patriots un biju gatavs Gulbenes lamātājus ar pēdējiem zobiem nograuzt. Tagad es vairs tāds neesmu, jo Gulbenē daudz kas ir mainījies un ne uz to labāko pusi. Esmu palasījis partiju solījumus un jau teicu kolēģiem: vēlēšanas jārīko ik pēc gada, jo tad viņi vismaz mēnesi kaut ko darīs. Bet es uzskatu, un tas droši vien būs nepopulāri un daudziem nepatiks – nevajag šajos laikos lēkt augstāk par galvu! Paņemsim par piemēru Balvu baseinu. Kāds ir painteresējies, kā viņi to uztur un kā viņi mokās? Un tas ir tikai viens mazs segments. Nākamais – cilvēku skaits Gulbenes novadā, un tas neiztur nekādu kritiku. Bērnu trūkst, un treneri burtiski kaujas par bērniem. Nākamais – speciālistu loks. Tur ir vajadzīgi vesels lērums speciālistu! Jā, viņus var sagatavot, bet es neticu, vai novads būtu spējīgs šo manēžu pavilkt. Uzcelt mēs varam kaut vai “kongresu pili”, problēma ir uzturēt. Es būtu par atklātu mākslīgu ledu, bet ne halli. Atklāts mākslīgais ledus, kura šajā pusē nav nekur, un tad tiešām pie mums brauktu. Bet tas ir mans subjektīvais viedoklis. Ja izdosies uzcelt tādu manēžu, lai veicas! Nekāda naida. Bet “braukt” lielākos kredītos nav nekāda  māka. Vispirms jāpabeidz sāktie sporta objekti – Gulbenes lielais un mazais stadions, Lejasciema stadions, Jaungulbenes peldbaseins un citi.”
 
- Inita Savicka