Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kā uzrakstīt labu motivācijas vēstuli

Sandra Apine

2021. gada 14. maijs 00:00

35
Kā uzrakstīt labu motivācijas vēstuli

Lielākoties visi zina, kas jāraksta CV jeb dzīves aprakstā, taču šim dokumentam pievienojamās motivācijas (pieteikuma) vēstules rakstīšana bieži vien rada grūtības. To apliecina arī personālvadības speciāliste Vita Lāčkāja, kura “MS Teams platformā” darba meklētājiem, arī jauniešiem, kas plāno savu vasaras nodarbinātību, stāstīja, ko darba devējs vēlas ieraudzīt viņu motivācijas jeb darba pieteikuma vēstulē un ko – nevēlas.

Speciāliste ieskicēja sistēmu, kādi ir darbinieku atlases posmi organizācijā, sākot ar nepieciešamību pēc jauna darbinieka un beidzot ar lēmuma pieņemšanu, akcentējot būtiskāko – pieteikumu izskatīšanu. Viņa uzsvēra, ka piemērotākais kandidāts būs ne tikai tas, kurš atbilst vakancē izsludinātajām obligātajām prasībām, bet arī darba devēja noteiktajām vērtībām.
Pirmais iespaids ir svarīgs

“Motivācijas vēstule ir iespēja pastāstīt par jūsu motivāciju strādāt konkrētu darbu vai pieteikties uz konkrētu piedāvājumu, kā arī paskaidrot, kāpēc uzskatāt sevi par labāko kandidātu. Tādēļ savā pieteikumā svarīgi atsaukties uz konkrētiem piemēriem, kas minēti jūsu CV, un aprakstīt, kāpēc tie ir svarīgi vakancei, uz kuru piesakāties,” uzsver V.Lāčkāja.
Darba ņēmēja mērķis ir, lai, izskatot viņa pieteikumu, viņš tiktu uzaicināts uz nākamo atlases kārtu, proti, darba interviju. “Iespējams, ka jūs esat visatbilstošākais kandidāts un vispiemērotākais pretendents, bet darba devējs to neuzzinās, ja jūsu CV un motivācijas vēstule nebūs atbilstoši un kvalitatīvi sagatavota. Jūsu sagatavotie dokumenti būs pirmais iespaids par jums. Pie to sagatavošanas ir rūpīgi jāpiestrādā,” uzsver speciāliste.

Svarīgi motivēt

Sagatavojot motivācijas vēstuli, nav jāizgudro jauns velosipēds, – tai ir ievaddaļa, galvenā daļa un nobeigums. “Galvenā daļa ir būtiskākā. Darba devējs sagaida, lai tajā kandidāts pastāsta, kādēļ viņš būtu labākais šim amatam. Jāmin motivācija, kādēļ es šobrīd pretendēju tieši uz šo amata vietu tieši šajā organizācijā. Te var būt dažādas situācijas. Piemēram, saskaņā ar CV pretendents ir ilglaicīgi bijis augsta līmeņa vadītājs, bet tagad pretendē uz zemāka līmeņa amata vietu ar zemāku atalgojumu. Darba devējs gribēs saprast, kas pretendentu šādām pārmaiņām ir mudinājis. Vai, ja kardināli mainījis nozari, tad kāpēc. Tāpat būtu jāpaskaidro, kādēļ, piemēram, galvaspilsētā dzīvojošs cilvēks pretendē uz amatu reģionā, jo darba devēju interesēs – vai jūs plānojat pārcelties vai tikai apsverat iespēju un tamlīdzīgi,” skaidro V.Lāčkāja.

Drukas kļūdas parāda attieksmi

Līdzās pamatotai motivācijai tikpat svarīga ir arī pareizrakstība un valodas lietojums. Tas, pirmkārt, parāda pretendenta attieksmi pret cilvēkiem, darbavietu, kam viņš šo vēstuli adresē. “Ja vēstulē, kas rada pirmo iespaidu, gadīsies daudz pārrakstīšanās kļūdu vai tā būs nelasāma slikta valodas lietojuma dēļ, tas var “nostrādāt” pretendentam par sliktu. Ja rakstīsiet, ka esat kārtīgs, bet nebūsiet novērsis pat drukas kļūdas, nez vai potenciālais darba devējs jums ticēs,” saka speciāliste. Jāpievērš uzmanība arī pareizam datorrakstam ar atstarpēm vajadzīgajās vietās un tamlīdzīgi.

Tāpat jāpiedomā pie formulējumiem, un dažas lietas labāk nerakstīt. “Grūti pateikt, ko pretendents, piesakoties uz klientu apkalpošanas speciālista vietu, centies pateikt, pieteikumā minot prasmi “esmu jautrs”. Vai arī “esmu mazliet ierūsējusi”, bet, ja tiks dota iespēja strādāt, panākšu iekavēto...” Diez vai potenciālajam darba devējam vajadzētu stāstīt, kā jūs šobrīd jūtaties. Šāda un līdzīga informācija ir lieka,” citējot piemērus, skaidro speciāliste.

Noder pienākumu uzskaitījums

Darba sludinājumā mēdz būt obligātās un vēlamās prasības kandidātam, tādēļ, pirms pieteikties darbā, ir svarīgi pašam sevi izvērtēt – vai es atbilstu lielākajai daļai izvirzīto prasību. “Tas, ko darba devējs vēlas šajā dokumentā izlasīt, ir – ka jūs pilnībā atbilstat viņa noteiktajām un sludinājumā norādītajām prasībām. Piemēram, ja ir prasīta divu gadu pieredze pašvaldības darbā, darba devējs vēlas izlasīt, ka jums šāda pieredze ir,” skaidro speciāliste.

Pieteikumu izvērtētājs pievērš uzmanību ne tikai jūsu darba pieredzei, bet arī pienākumu uzskaitījumam, kas konkrētajā darbavietā veikti, tādēļ tos izvērstāk var minēt pieteikuma vēstulē. “Iespējams, iepriekšējā darba vietā jums kā vietniekam ir bijuši pienākumi, kas plānotajā darbavietā tiek prasīti no vadītāja, tādēļ ir vērts galvenos pienākumus uzskaitīt. Pie tam uzņēmuma, kurā pretendents strādājis, nosaukums var arī neko neizteikt, tādēļ ir vajadzīgs paskaidrojums,” pamāca speciāliste. Savukārt, ja darba pieredzes nav, ir svarīgi uzskaitīt praktisko pieredzi, piemēram, mācību praksi, brīvprātīgo darbu vai tamlīdzīgi.
Vadītājam nav vajadzīgas floristikas prasmes

Tāpat motivācijas vēstulē nebūtu vēlams pārstāstīt visu savu dzīves gājumu, vēstījumam jābūt ne vairāk kā vienas lappuses garumā tāpat kā CV. “Ja sludinājumā ir prasītas vadības prasmes un spēja organizēt savu laiku, tad, visticamāk, nebūtu nepieciešams norādīt, ka jums ir prasmes arī floristikā vai kulinārijā. Jānorāda tas, kas atbilst konkrētajai vakancei. Tāpat, ja norādāt, ka interesē pilnveidot savas zināšanas un papildināt esošās, prasītos pieminēt – kādas tieši,” saka speciāliste, uzsverot, ka katram teikumam motivācijas vēstulē jābūt ar vērtību.


Ieteikumi

● Rūpīgi izlasiet vakances aprakstu un motivācijas vēstulē norādiet prasmes, kas atbilst konkrētās vakances prasībām.

● Sadaliet tekstu īsās rindkopās, kur skaidri aprakstīti atsevišķi aspekti.

● Veltiet laiku tam, lai gūtu vērtīgu ieskatu darba devēja organizācijas kultūrā, un motivācijas vēstulē atsaucieties uz jums svarīgajiem aspektiem.

● Motivācijas vēstulei nevajadzētu būt garākai par vienu lappusi.

● Rakstiet lietišķi un pieklājīgi un pārliecinieties, ka motivācijas vēstulē nav drukas kļūdu.

● Nelietojiet dekoratīvus fontus, bet gan izvēlieties standarta fontus standarta lielumā (11-12) un optimālas rindstarpas (1 vai 1,5).