Dzirkstele.lv ARHĪVS

Izstrādāts būvprojekts kompostēšanas laukumam

Izstrādāts būvprojekts kompostēšanas laukumam

Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi Gulbenes novadā sen nav pārskatīti

“Dzirksteles” lasītājs Ivo Ozoliņš ar laikraksta starpniecību vēlas noskaidrot, vai notiek virzība, lai Gulbenē, Rēzeknes ielā 13b, būtu vides prasībām atbilstošs kompostēšanas laukums. Viņš pamanījis, ka uz laukumu joprojām tiek vesti zaļie dārzu atkritumi.

Laukums nav sakārtots un nav slēgts

“Satraukumam nav pamata. Visas mūsu darbības ir saskaņotas ar Valsts vides dienestu. Jā, dotajā brīdī tur notiek darbības – tas ir fakts. Laukums jau nav slēgts. Nav tā, ka mēs tur tagad nedrīkstam neko vest. Darbība laukumā nav apturēta, jo darboties mēs tur drīkstam. Labiekārtošanas iestāde arī tagad tur ved zaļos atkritumus,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts. “Dzirkstele” jau rakstīja, ka Valsts vides dienests ir uzdevis nodrošināt kompostēšanas laukumā atbilstošu ūdensnecaurlaidīgu segumu, lai nepieļautu gruntsūdeņu un pazemes ūdeņu piesārņošanu, kā arī nodrošinātu mehānismu un transporta pārvietošanos. Laukums atrodas uz 1,5 hektāriem pašvaldības zemes.

K.Dauksts stāsta, ka ir izstrādāts būvprojekts un tiks sludināts iepirkums par būvdarbiem.

Viņš prognozē, ka laukuma sakārtošanas būvdarbi varbūt varētu sākties rudens pusē. “Redzēs, kā veiksies ar iepirkumu, ar pretendentiem,” uzsver K.Dauksts.

Būvdarbu gaitā tiek plānota lietusūdeņu novadīšanas sistēmas izveide, blakusteritorijas sakopšana – būvgružu sadrupināšana un izklāšana pamatnē. Paredzēti arī asfaltēšanas darbi, bet ne visa laukuma. Teritorija tiks iežogota un apgaismota. Plānota arī viena vai divas videokameras. “Dotajā brīdī no ceļa tur diezgan viegli var piekļūt jebkurš,” saka K.Dauksts.

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka Gulbenē, Rēzeknes ielā 13b, pašvaldības kompostēšanas laukums tiks sakārtots (uzbūvēts esošā vietā), šim nolūkam izmantojot dabas resursu nodokļa fonda finansējumu (no pašvaldības budžeta) – 145 200 eiro.

Pašvaldības noteikumi nav grozīti septiņus gadus

I.Ozoliņš vērš arī uzmanību: “Salīdzinot dažādu novadu atkritumu apsaimniekošanas saistošos noteikumus, redzu, cik strauji šī nozare attīstās, un pats esmu “zero waste” (bezatkritumu pieeja – red.) piekritējs. Jūtos ieinteresēts, kas notiek pasaulē un Latvijā. Redzu, ka Smiltenes novads, piemēram, ir aktualizējis savus noteikumus, bet Gulbenē noteikumi ir ļoti, ļoti seni – kopš 2010.gada vairāk nekā 10 gadi pagājuši (2014.gadā ir veikti nelieli grozījumi noteikumos – red.). Vai tiešām nekas pa šiem gadiem nav bijis jāmaina? Kurš par to ir atbildīgs? ”

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs saka – esošie pašvaldības saistošie noteikumi ir saskaņoti ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Tajā pašā laikā nekas jau neesot akmenī iecirsts – pašvaldība esot atvērta priekšlikumu saņemšanai. Viņš aicina I.Ozoliņu vērsties Gulbenes novada pašvaldībā ar konkrētiem priekšlikumiem, kas, viņaprāt, būtu maināms, uzlabojams vai ir nepareizi.


Uzziņai

● Līdz 2023.gadam visā Latvijā tiks ieviesta un atkritumu apsaimniekotājiem būs jānodrošina bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanas sistēma.

● SIA “Pilsētvides serviss” nodarbojas ar atkritumu apsaimniekošanu visā Gulbenes novada teritorijā un līgumattiecības ar pašvaldību būs spēka vēl nākamos četrus gadus.


Fakti

● “Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi Gulbenes novadā” ir apstiprināti 2010.gada 23.septembrī, turpmāk četrreiz grozīti, pēdējo reizi – 2014.gada 29.maijā.

● Saistošie noteikumi “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Smiltenes novadā” ir apstiprināti 2020.gada 27.maijā. Smiltenieši norādījuši, kāpēc atcēluši iepriekšējos 2011.gada 29.decembrī apstiprinātos noteikumus un pieņēmusi jaunus:
- lai aizsargātu vidi, cilvēku dzīvību un veselību Smiltenes novada administratīvajā teritorijā;
- lai nodrošinātu atkritumu dalītu savākšanu un reģenerāciju, tādējādi samazinot atkritumu poligonā apglabājamo atkritumu daudzumu;
- daudzdzīvokļu mājās, kur nedēļā rodas 5 m3 vai vairāk nešķirotu sadzīves atkritumu, atkritumu uzkrāšanai izmanto pazemes tipa konteinerus; šādi pazemes tipa konteineri tiek mazgāti reizi gadā;
- atkritumu apsaimniekotājam ir pienākums apkopot un publicēt informāciju par Smiltenes novada administratīvajā teritorijā noslēgtajiem un nenoslēgtajiem līgumiem par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

avots: “likumi.lv”