Dzirkstele.lv ARHĪVS

Zobu veselības ietekmējošie faktori

.

2021. gada 21. maijs 00:00

61
Zobu veselības ietekmējošie faktori

Zobu veselība ikvienam ir ļoti būtiska. Tomēr ir dažas slimības, kas nav tieši saistītas ar zobiem, bet tās ietekmē arī zobu stāvokli. Ja tev ir kāda no šīm slimībām, tad ir vēlams pastiprināti pievērst uzmanību zobu higiēnai un veselībai. Neaizmirsti, ka mūsdienās ir lielisks risinājums, ja gadījumā ir jāzaudē kāds no saviem zobiem – zobu implanti.


Cukura diabēts

Cukura diabēts ir izplatīta slimība, ar kuru nākas sadzīvot daudziem pasaules iedzīvotājiem. Diabēta slimniekiem var samazināties siekalu daudzums, kas attiecīgi var pasliktināt zobu stāvokli. Siekalas ir būtiska zobu veselības sastāvdaļa, tāpēc ir jāpievērš zobiem pastiprināta uzmanība, ja novēro, ka siekalu daudzums nav pietiekams.


Otra problēma ar diabētu ir tas, ka cilvēki, kuriem ir šī slimība, vieglāk var saslimt ar dažādiem vīrusiem un noķert dažādas nevēlamas baktērijas. Protams, ne katrs vīruss vai slimība nodarīs kaitējumu zobiem, tomēr tas ir iespējams.


HIV un AIDS

Arī šī slimība nav nekāds retums. Mūsdienās šīs slimības ārstēšanai un veselības stāvokļa uzlabošanai ir dažādas zāles, kurām mēdz būt nepatīkams blakusefekts – sausa mute jeb siekalu daudzuma samazināšanās, kas nav nekas labs zobu veselībai. Turklāt cilvēki ar šo slimību var vieglāk saslimt arī ar citām slimībām un infekcijām, kas attiecīgi var bojāt zobus un smaganas.


Anēmija

Anēmija ir asins slimība, kas var kaitēt smaganām, jo šīs slimības dēļ var būt nepietiekams skābekļa daudzums šūnās. Tas vistiešāk ietekmēs smaganas, nevis pašus zobus, tomēr, ja smaganu stāvoklis ir slikts, tas automātiski ietekmēs arī zobu stāvokli.


Vēzis

Vēzis ir briesmīga slimība, kas var slikti ietekmēt visu cilvēka organismi, tai skaitā zobu stāvokli. Daudz kas, protams, atkarīgs arī no vēža veida un stadijas, tomēr vēža slimniekiem ir liela iespēja saskarties ar dažādām infekcijām. Arī zāles, ko izmanto, lai cīnītos ar šo slimību var radīt virkni blakusefektu, kas būs īpaši kaitīgi zobiem – siekalu daudzuma samazināšanos, kā arī dažādas infekcijas vai čūlas mutē.


Citas slimības

Iepriekš minētās slimības ir visai nopietnas, tāpēc ir visai loģiski, ka šo slimību gaita vai zāles var ietekmēt arī zobu veselību. Tomēr ir arī citas slimības, kuras var ietekmēt zobus, taču cilvēki par to pat neiedomājas. Dažas no šīm slimībām – alerģija, depresija, asinsspiediena problēmas – var radīt problēmas arī ar mutes veselību. Visbiežāk tas ir tieši zāļu dēļ, kuras nākas lietot, lai tiktu galā ar šīm slimībām. Tāpēc ir vēlams vienmēr izlasīt zāļu lietošanas instrukciju, lai zinātu par iespējamajiem blakusefektiem. Ja kāds no tiem ir siekalu daudzuma samazināšanās jeb sausums mutē, tad ir jāpievērš pastiprināta uzmanība zobu veselībai, lai vēlāk nerastos problēmas.


Lai izvairītos no zobu problēmām, ir vēlams pastiprināti pievērst uzmanību mutes higiēnai, ja tev ir kāda no iepriekš minētajām slimībām, vai arī tu lieto kādas zāles, kurām ir šis mutes sausuma blakusefekts. Vislabāk būtu vērsties pie zobārsta, lai zinātu, kā vislabāk tavā gadījumā rīkoties, lai pēc iespējas vairāk pasargātu zobus no iespējamām problēmām nākotnē.


Protams, ne vienmēr ir iespējams pilnībā izvairīties no zobu problēmām, taču ir labi zināt, ka ir jāpievērš vairāk uzmanības mutes higiēnai, ja tev ir pastiprināts risks iedzīvoties zobu vai smaganu problēmās. Vienmēr ir labi censties saglabāt un uzlabot savu zobu stāvokli, jo neko nedarot, rezultāts var būt daudz bēdīgāks.